چگونه از سرمای زمستان در امان بمانیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، در سرمای زمستان اکثر افراد به دنبال راهی برای گرم ماندن در محیط خارج از خانه هستند و خوشبختانه فرایند تجزیه مواد غذایی در بدن، خود به عنوان بخاری داخلی بدن عمل می نماید.

چگونه از سرمای زمستان در امان بمانیم؟

به گزارش خبرنگاران، به هر حال زمانی که هوا سرد است به کار بردن بعضی استراتژی های دفاعی برای جلوگیری از اتلاف گرمای بدن ضروری است. با افزایش تفاوت دمایی میان گرمای بدن و محیط سرد اطراف، بدنمان گرمای خود را با سرعت بیشتری از دست می دهد و این امر می تواند برای حفظ دمای طبیعی بدن مشکل ساز باشد.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که دو نفر با شرایط دمایی بدن یکسان و در محیطی کاملاً مشابه ممکن است احساسات مختلفی از سرما داشته و در حالی که یکی از آن ها احساس راحتی کند، دیگری احساس یخ زدگی داشته باشد!

اما جدا از تجربه درونی سرما، محققان به این نتیجه رسیده اند که واکنش های فیزیولوژیکی طبیعی به سرما همانند رفتارهای تطابقی مانند لباس زیاد پوشیدن می تواند به گرم نگه داشتن بدن شما و حفظ دمای 37 درجه سانتی گرادی یاری کند.

عملکرد بدن در سرما چگونه است؟

خون در تمام بدن جریان داشته و مواد مغذی، اکسیژن و سایر مواد مهم بیولوژیکی را با خود حمل می نماید و این سیستم تحویل همچنین حرارت فراوری شده در ماهیچه ها را به پوست، جایی که در آن آزاد می گردد، می برد.

هنگامی که فرد وارد محیطی سرد می گردد، بدن خون را دوباره به میان تنه توزیع می نماید. در همان زمان بدن عروق خونی پوست را منقبض می نماید. باریک شدن راستاهای خونی پوست به این معناست که جریان گرما در این راستا کاهش یافته و در نتیجه بدن گرمای کمتری از دست می دهد.

به حداقل رساندن جریان خون در پوست که بیشترین مجاورت را با سرما دارد، سبب می گردد که بدن حرارت خود را برای مدتی طولانی تر حفظ کند.

یکی دیگر از استراتژی های دفاعی بدن برای گرم نگه داشتن خود، آغاز فعالیت های عضلانی است. این امر متابولیسم بدن را افزایش داده و گرمای بیشتری فراوری می نماید.

بدن زمانی که در دمای بسیار پایین تر قرار می گیرد، ممکن است دندان ها آغاز به برخورد با یکدیگر نموده و دست ها و پاها نیز بی اختیار آغاز به لرزیدن نمایند. این امر ممکن است به ظاهر بی فایده به نظر برسد اما در واقع به نوعی کوشش بدن برای فراوری حرارت با تجزیه مواد مغذی بیشتر در عضلات برای افزایش دمای خود است.

تفاوت ها در اندازه بدن، میزان چربی بدن و فعالیت های متابولیکی بر چگونگی و میزان احساس سرما در افراد تأثیر دارد. افراد لاغرتر با میزان چربی کمتر نسبت به افراد چاق تر با میزان چربی بیشتر، گرمای بیشتری از دست می دهند. افراد با هیکل های بزرگ تر نیز ممکن است توده عضلانی بیشتری داشته باشند که این باعث فراوری گرمای بیشتر شده و چربی بیشتر بدن نیز می تواند به عنوان عایقی برای کاهش اتلاف گرما عمل کند. تغییر این تفاوت ها در افراد کار آسانی نیست.

برای حفظ احساس گرما در بدن خود می توانید نوع لباس، فعالیت و تغذیه خود را مدیریت کنید.

1) لباس ها: چرا کلاه مهم ترین جز لباس ها برای گرم ماندن نیست؟

معمول ترین لباس هایی که افراد برای گرم ماندن به تن می نمایند، کت، کلاه و دستکش است. بدیهی است افزایش ضخامت لباس یا پوشیدن چند لایه لباس به حفظ گرما یاری می نماید. وظیفه لباس های زمستانی گرم کردن شما نیست، بلکه لباس ها در واقع یاری می نمایند تا گرمای فراوری شده در بدن شما به محیط منتقل نگردد.

بر خلاف باور عمومی سر، مهم ترین قسمتی که گرمای فراوری شده در بدن به وسیله آن از دست می رود نیست. در صورتی که فردی کلاه داشته باشد اما کت به تن ننموده باشد، به دلیل شرایط جریان خون بدن در سرما، نیم تنه بیشترین گرمای بدن را به محیط منتقل می نماید. در صورتی که نیم تنه خود را گرم نگه دارید، جریان خون را در اندام های بدن خود حفظ نموده و اغلب می توانید دست ها و پاهای خود را نیز از این طریق گرم نگه دارید.

2) فعالیت فیزیکی اما به میزان متعادل: در صورتی که دمای بدن خود را بیش از حد افزایش دهید، بدن برای خنک کردن خود آغاز به تعریق می نماید و بدن گرمای خود را از دست می دهد.

فعالیت فیزیکی متعادل باعث انقباض عضلات، تجزیه مواد مغذی بیشتر و فراوری گرمای بیشتری می گردد. این گرمای اضافه می تواند به حفظ دمای بدن و احساس گرما یاری کند. ممکن است خود شما نیز تجربه پرش های کوتاه و سریع یا دویدن های کوتاه در سرما را برای گرم شدن داشته باشید.

متأسفانه فعالیت بدنی یا لایه های ضخیم لباس می تواند تعادل را به هم زده و بیش از میزان مورد احتیاج شما به بدنتان گرما بدهد. در این صورت بدن با افزایش دما روبرو شده و برای خنک شدن آغاز به تعریق می نماید. این نتیجه خوبی نیست، چرا که تبخیر عرق از روی پوست خود باعث از دست رفتن میزان بیشتری از گرما می گردد.

3) غذاها: خوردن میان وعده از آن جایی که بدن غذاهای مصرفی را تجزیه می نماید، باعث گرم شدن بدن می گردد.

خوردن باعث افزایش حرارت فراوریی بدن می گردد. روند تجزیه غذا منجر به افزایش دمای بدن به میزان کمی می گردد. به همین دلیل گاهی افرادی شب را در چادر و فضای باز می گذرانند برای گرم ماندن در طول شب پیش از خواب میان وعده ای می خورند.

4) پرادراری: آب و هوای سرد باعث می گردد احتیاج بیشتری برای ادرار کردن داشته باشید.

متخصصان به احتیاج به ادرار بیشتر در سرما، پرادراری سرما می گویند. این یکی از پیامدهای منقبض شدن عروق خونی است و در این حالت همان میزان خون باید در عروق خونی باریک تر جریان یابند و از این رو احتیاج به ادرار بیشتر می گردد.

5) آگاهی از تفاوت دمایی: بدون لباس کافی از محیط گرم به محیط سرد نروید.

اگر عادت دارید بدون آنکه کت خود را بردارید، حتی برای مدتی کوتاه به محیط سرد بروید تا سرما را با پوست خود حس کنید، این عادت خود را ترک کنید. در این حالت پوست شما از آن جایی که بدن کوشش می نماید گرمای اضافی را حفظ کند، آغاز به سرخ شدن می نماید. در حالت بدتر، بدن آغاز به تعریق می نماید و زمانی که به محیط داخل بر می گشت ممکن است حتی احساس سرمای بیشتری نسبت به زمانی که بیرون بودید، بکنید. چرا که هوای سرد گرمای بدنتان را گرفته و عرق شما آغاز به تبخیر نموده است. بهترین راه چاره این است که در هوای سرد زمستانی چه در محیط داخل و چه در محیط خارج لباس مناسب و گرم بپوشید.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1737

به "چگونه از سرمای زمستان در امان بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از سرمای زمستان در امان بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید