چه وقت کودک شما آماده استفاده از صندلی غذا است؟

به گزارش کنفرانس هکا، تغذیه یکی از مهم ترین جنبه های مراقبت از نوزاد شماست. فهمیدن اینکه چگونه و چه زمانی باید غذای جامد را آغاز کنید، می تواند بسیاری از والدین نو را دچار مشکل کند. چگونه می فهمید که کودک شما آماده است تا این گام طبیعی بعدی را در رشد خود بردارد و به سمت نشستن روی صندلی غذا حرکت کند؟

چه وقت کودک شما آماده استفاده از صندلی غذا است؟

خوشبختانه، اگر بدانید در پی چه چیزی باشید، کودکتان به شما می گوید چه زمانی زمان انتقال فرا رسیده است. بیاموزید که چگونه نشانه هایی را که نشان می دهد کودک شما برای این نقطه عطف هیجان انگیز بعدی آماده است را تشخیص دهید تا بدانید چگونه و چه زمانی از صندلی غذا با خیال راحت بهره ببرید.

هنگامی که کودک شما برای نشستن روی صندلی غذا آماده گردد، زمان غذا خوردن را بسیار دلپذیرتر می نماید. فقط مطمئن شوید که کودک و شما برای این گام بزرگ آماده هستید.

زمان آمادگی برای نشستن روی صندلی غذا برای هر نوزادی متفاوت خواهد بود، اما بیشتر والدین می توانند انتظار داشته باشند که کودک آن ها در حدود 4 تا 6 ماهگی آماده نشستن روی صندلی غذا باشد، اغلب نزدیک به 6 ماهگی.

بسیاری از والدین مشتاق این نقطه عطف هستند زیرا جا گرفتن کودک روی صندلی غذا می تواند شما را در آشپزخانه و سر میز آزادتر کند. بعلاوه به کودک شما اجازه می دهد تا به وعده های غذایی خانواده بپیوندد که برای رشد اجتماعی او مفید است.

برای اطمینان از اینکه زمان مناسب است، می توانید قبل از اینکه کودک خود را روی صندلی غذا قرار دهید، در پی بعضی نقاط عطف رشد باشید. برای مثال، نشستن بدون حمایت و آغاز به خوردن غذاهای جامد، نشانه های خوبی است که نشان می دهد کودک شما آماده است. در ادامه نکاتی است که بهتر است بدانید.

چه زمانی کودک می تواند روی صندلی غذا بنشیند؟

هنگامی که کودک می تواند بدون تکیه گاه عمودی بنشیند، از نظر رشدی آماده است تا روی صندلی غذا بنشیند. او باید ثبات و کنترل نسبتا خوبی در هنگام نشستن نشان دهد. توانایی بالا نگه داشتن سر نیز لازم است.

تولیدنمایندگان صندلی غذا معمولاً برای محصولات خود توصیه سنی دارند. بیشتر آن ها پیشنهاد می نمایند قبل از استفاده از صندلی غذا تا 6 ماهگی کودک صبر کنید. این سن نقطه آغاز خوبی است، اما ابتدا باید مطمئن شوید که کودک شما آماده است. به هر حال، هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می نماید و به دلایل ایمنی، نباید عجله کنید.

مزایای صندلی غذا

استفاده از صندلی غذا فوایدی برای نوزادان و والدین دارد. به عنوان مثال، به شما این امکان را می دهد که در طول وعده های غذایی آزاد باشید و دستتان بند بغل کردن کودک نباشد، بنابراین می توانید غذای خود را بخورید و راحت تر به سایر بچه ها یاری کنید. کودک شما بعلاوه برای تعامل خانوادگی که در اطراف میز اتفاق می افتد، در ردیف جلو صندلی ها قرار می گیرد و این به رشد اجتماعی و زبانی او یاری می نماید.

صندلی های غذای با پشتی قابل تغییر چطورند؟

اگر کودک شما کاملاً به این مراحل رشد نرسیده است، اما همچنان می خواهید از صندلی غذا بهره ببرید، صندلی با پشتی قابل تغییر خریداری کنید. آن ها را می توان در شرایط عمودی استفاده کرد، بنابراین برای رشد کودک شما نیز مفید هستند.

هرگز به نوزاد خود در حالت درازکش غذا ندهید. نوزادانی که احتیاج به دراز کشیدن دارند، برای خوردن غذای جامد آماده نیستند. غذا دادن به کودک در این حالت خطر خفگی را به همراه دارد. هنگامی که کودک شما می تواند عمودی بنشیند، می توانید صندلی را در شرایط عمودی برای تغذیه قرار دهید.

آغاز غذا خوردن در صندلی غذا

هنگامی که کودک شما می تواند صاف بنشیند، او را با صندلی غذا آشنا کنید. تست صندلی می تواند به بچه ها یاری کند تا در تاج و تخت کوچک تازه خود راحت تر شوند. به آن ها یک بشقاب، فنجان و قاشق بدهید تا با آن ها بازی نمایند. با این کار زمانی که غذاهای جامد را آغاز کنید، یک قدم جلوتر خواهید بود.

بعضی از نوزادان دوست دارند در طول وعده های غذایی بخشی از تعامل اجتماعی باشند، بنابراین صندلی غذا را طوری قرار دهید که کودک بتواند به راحتی شما را ببیند اما نتواند به چیزی روی میز دست پیدا کند. او بعلاوه نباید بتواند با پاهای خود به میز لگد بزند، چون ممکن است باعث واژگونی آن گردد.

چه زمانی نوزادان می توانند غذای جامد را آغاز نمایند؟

بیشتر نوزادان بین 4 تا 6 ماهگی آماده آغاز غذاهای جامد هستند. در حالی که هر نوزادی فرق دارد، بعضی از شاخص های کلیدی که نشان می دهد کودک شما برای خوردن غذاهای جامد آماده است، با شاخص هایی که نشان می دهد او برای نشستن روی صندلی غذا آماده است، از جمله توانایی نشستن بدون یاری با کنترل سر و گردن محکم، همسو هستند. کودک بعلاوه باید هنگام ارائه غذا دهان خود را باز کند، غذا را به دهان خود بیاورد و به درستی قورت دهد.

انتخاب صندلی غذا

آیا برای یافتن برترین صندلی غذا برای کودک خود آماده اید؟ ویژگی های زیر را در نظر بگیرید که می تواند به شما یاری کند انتخاب مناسبی را برای سبک زندگی، فضا و ترجیح شخصی خود داشته باشید.

 • نظافت: احتمالاً نمی خواهید هر زمان که صندلی غذای کودک خود را تمیز می کنید، آن را کاملاً از هم جدا کنید. در پی صندلی های غذا با روکش های قابل جدا شدن و قابل شست وشو باشید. صندلی ایدئال بعلاوه دارای حداقل منطقه های است که خرده های غذا و مایعات ممکن است در آن به دام بیفتند.
 • دوام: شما می خواهید که بتوانید از یک صندلی غذا برای حداقل دو سال بهره ببرید، بنابراین مطمئن شوید که بادوام ساخته شده است. یک صندلی غذا بعلاوه باید به مقدار کافی محکم باشد که به راحتی واژگون نگردد.
 • ویژگی های ایمنی: کمربندهای ایمنی که به خوبی محکم شده اند به جلوگیری از صدمات، مانند سر خوردن از روی صندلی یاری می نمایند. صندلی غذا با مهار پنج نقطه ای امن ترین گزینه است. اطمینان حاصل کنید که صندلی دارای منطقه ها قابل دسترسی نیست که ممکن است انگشتان کوچک کودک در آن گیر کند. اگر یک صندلی غذای دست دوم می خرید، آنالیز کنید که سالم باشد اگرچه ما استفاده از صندلی غذای دست دوم را برای کودکتان توصیه نمی کنیم.
 • مقدار: اگر برای فضاهای کوچک احتیاج به صندلی غذا دارید، یک صندلی خریداری کنید که در صورت عدم استفاده قابل تا شدن و کنار گذاشتن باشد. اگر احتیاج دارید که صندلی کودک خود را به مکان های دیگری ببرید مثلا به مقصد تعطیلات یا به خانه پرستار کودک، در پی صندلی های مسافرتی باشید که به راحتی قابل حمل و نقل باشد.
 • چرخ ها: صندلی های چرخدار راحت هستند، اما ملاحظات ایمنی بیشتری دارند. هنگامی که از چرخ های صندلی غذا استفاده نمی کنید، چرخ ها باید محکم در جای خود قفل شوند.
 • تطبیق پذیری: صندلی های غذا با ویژگی هایی مانند سینی قابل جابه جایی و تنظیم ارتفاع صندلی می توانند به راحتی با کودک شما رشد نمایند. بنابراین خوب است گزینه هایی با این ویژگی ها را در نظر بگیرید.

نکات ایمنی صندلی غذای کودک

هنگامی که کودکتان را روی صندلی غذا می گذارید، چند نکته ایمنی مهم را در نظر داشته باشید.

 • همواره کودک خود را با کمربند ایمنی روی صندلی غذا نگه دارید.
 • قبل از هر بار استفاده، یک لحظه به صندلی نگاه کنید. مطمئن شوید که همه چیز در جایی است که باید باشد و آسیبی به صندلی وارد نشده است.
 • اگر صندلی شما می تواند تا گردد، مکانیسم قفل باید قبل از استفاده به طور ایمن در جای خود قرار گیرد.
 • آنالیز کنید که صندلی غذا ثابت است و نمی توان آن را به راحتی واژگون کرد. کودک شما می تواند صندلی را با لگد زدن به دیوار یا تکه ای از مبلمان اطرافش واژگون کند.
 • صندلی غذا را همواره نزدیک خود نگه دارید. شما باید بتوانید کودک خود را از هر کجا که می روید ببینید.
 • هرگز نوزادان را بدون مراقبت روی صندلی غذا رها نکنید. بچه ها بعلاوه نباید با صندلی غذا بازی نمایند. قبل از اینکه او را با کمربند ببندید، غذا، ظروف، پیشخوان، دستمال مرطوب و هر چیز دیگری را که برای زمان غذا احتیاج دارید جمع آوری کنید تا همه چیز را در دسترس داشته باشید و مجبور نباشید هنگام برداشتن چیزی کودک خود را بدون نظارت رها کنید.
 • برای کودک شما مهم است که در صندلی غذا احساس راحتی کند، اما به همان مقدار لازم است که هر کسی که در طول وعده های غذایی بر کودک نظارت می نماید، با نحوه عملکرد آن آشنا باشد. بدانید که صندلی چگونه تا می گردد، مکانیسم قفل در کجا قرار گرفته است، چگونه کمربندها را به درستی محکم کنید و چگونه سینی را جدا کنید.

فواید بسیار صندلی غذا

چه چیزی باعث می گردد که گذار به استفاده از صندلی غذا چنین پیشرفت هیجان انگیزی باشد؟ اگرچه ممکن است صندلی غذا مانند یک کالسکه تازه پر زرق و برق نباشد، اما زمانی که متوجه شوید از چه زمانی باید از صندلی غذا بهره ببرید، به یکی از پرمصرف ترین وسایل کودک شما در چند سال اول زندگی کودک تبدیل خواهد شد، با بسیاری از مزایای مهم که زندگی شما را آسان تر می نماید.

هنگامی که کودک شما آغاز به استفاده از صندلی غذا کرد، می تواند برای وعده های غذایی خانوادگی سر میز به شما بپیوندد و تمام مزایای وعده های غذایی خانوادگی را در اختیار شما قرار دهد، حتی اگر هنوز همان غذای خانواده را با او به اشتراک نمی گذارید. تحقیقات نشان می دهد که خوردن وعده های غذایی به عنوان یک خانواده می تواند منجر به ایجاد عادات و مهارت های سالم تری در کودک شما گردد، از جمله:

 • کودک به احتمال زیاد میوه و سبزیجات می خورد و غذاهای تازه را امتحان می نمایند و می پذیرد.
 • کودک تعامل اجتماعی مناسب را می آموزند و با تماشای بزرگسالان که پشت میز معاشرت می نمایند، دایره لغات خود را سریع تر توسعه می دهد.
 • آن ها می بینند که آداب و رسوم صحیح پشت میز نشستن چگونه است، بنابراین خیلی قبل از اینکه مهارت در دست گرفتن چنگال و قاشق را داشته باشند، آغاز به یادگیری روش صحیح غذا خوردن پشت میز می نمایند.
 • صندلی غذا فقط برای غذا خوردن نیست: وقتی کودک روی صندلی غذا می نشیند، مکانی امن برای شما فراهم می نماید تا زمانی که در حال آماده سازی غذا هستید، او را در جای خودش قرار دهید و به کودک تان مکانی می دهد تا بازی کند و در عین حال به او اجازه می دهد تا بخشی از فرایند آماده کردن و خوردن غذا باشد. در عمل متوجه خواهید شد که این یک مزیت بسیار واقعی است، بخصوص زمانی که کودک شما حرکت کردن را آغاز می نماید و در هر ثانیه ای که از او رو بگردانید آغاز به سرک کشیدن به همه جا می نماید.

آیا نوزادان واقعاً به صندلی غذا احتیاج دارند؟

آغاز مواد جامد اغلب مترادف با خرید یا تحقیق درباره صندلی غذا است. مانند بسیاری از محصولات کودک، صدها گزینه صندلی غذا در بازار وجود دارد. اما این صندلی یک گزینه حیاتی و لازم نیست. راه های جایگزینی برای ایجاد یک محیط غذایی امن برای نوزادان وجود دارد. با این حال، یک صندلی غذا با یک نشیمن کاملاً عمودی و سینی قابل تنظیم اغلب ساده ترین راه برای اطمینان از قرار گرفتن کودک در موقعیت مناسب و ایمن برای غذا خوردن است.

صندلی غذا برای بسیاری از خانواده ها یک گزینه لوکس و اغلب برای خرید دور از دسترس است. اگرچه ایمن ترین مکان برای غذا خوردن کودک، صندلی غذا است، اما در اینجا چند راه برای اطمینان از ایمن بودن کودک در هنگام آغاز غذای جامد وجود دارد:

 • آغوش یک بزرگسال: ساده ترین و رایگان ترین جایگزین برای صندلی غذا، نشستن کودک روی پای یک بزرگسال است.
 • پشت کودک را به صورت محکم در مقابل بدن خود قرار دهید. همواره یک دست خود را دور کمر او نگه دارید.
 • صندلی خود را تا حد امکان به میز نزدیک کنید و کودک رو به میز باشد. مطمئن شوید که کودک به مقدار کافی بلند بنشیند تا هر دو ساعد کودک به راحتی روی میز جلوی او قرار بگیرد. اگر میز با زیر بغل او هم راستا باشد، کودک خیلی پایین است.
 • سعی کنید روی یک بالش بنشینید تا خود و کودک را کمی بالاتر روی صندلی قرار دهید. از قرار دادن بالش در دامان خود برای نشستن کودک روی آن خودداری کنید.

سخن آخر

تبدیل شرایط کودک به نشستن روی صندلی غذا برای شما و کودکتان بسیار مهم است. بنابراین به خودتان زمان بدهید تا به این چیدمان تازه عادت کنید. چند بار اول که از آن استفاده می کنید، سعی کنید کودک خود را هر بار چند دقیقه روی صندلی ببندید و به آرامی مدت زمانی را که او در آن می نشیند افزایش دهید تا زمانی که هر دو احساس راحتی کنید. عادت کردن به نشستن روی صندلی یک نقطه عطف بزرگ برای کودک شما است.

پس از یافتن پاسخ سوالاتی مانند چه زمانی نوزادان روی صندلی های غذا می نشینند؟ یا چگونه از صندلی غذا استفاده کنیم؟ و هنگامی که هر دو با صندلی بلند احساس راحتی کردید، زمان معرفی آن به کودک است.

منبع: Parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 بهمن 1402 بروزرسانی: 23 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14995

به "چه وقت کودک شما آماده استفاده از صندلی غذا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه وقت کودک شما آماده استفاده از صندلی غذا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید