چه تفاوتی میان دستگاه های تقویت کننده، بهبوددهنده و توسعه دهنده وای فای است؟

به گزارش کنفرانس هکا، حتما شما هم اصطلاح های بهبود دهنده وای فای (WiFi booster)، تقویت کننده وای فای (WiFi Repeater) و توسعه دهنده وای فای (WiFi Extender) را زیاد شنیده اید.

چه تفاوتی میان دستگاه های تقویت کننده، بهبوددهنده و توسعه دهنده وای فای است؟

اما واقعا میان این ها چه تفاوتی هست و دستگاه های مبتنی بر این ها چه کاربردهایی دارند؟

این روزها در بازار دستگاه هایی زیادی به عنوان اکستندر وای فای یا رپیتر وای فای به فروش می رسند. آیا عملکرد این دستگاه ها با یکدیگر فرق دارد؟

تفاوت تقویت کننده، بهبوددهنده و توسعه دهنده وای فای

در جواب باید بگویم که در ماهیت و عملکرد دستگاه های بهبوددهنده، تقویت کننده و توسع دهنده وای فای هیچ تفاوتی نیست و هر سه نوع دستگاه در پی تقویت سیگنال های وای فای هستند. این دستگاه ها سیگنال های روتر اصلی را دریافت و پس از تقویت دوباره یک سیگنال قوی در محیط اطراف منتشر می کنند.

نسل اول دستگاه های تقویت کننده وای فای با نام WiFi Repeater وارد بازار شدند و بیشتر اکسس پوینت هایی با چندین آنتن بودند که می توانستند در مود Repeater و وای فای موجود را تقویت کنند.

  • بیشتر بخوانید: بهترین اکستندر وای فای دو بانده و ارزان قیمت در سال 2023

اما در نسل های تازه دستگاه های تقویت کننده وای فای بیشتر از عنوان WiFi Extender استفاده می شود. دستگاه های اکستندر براساس موقعیت مکانی که قرار دارند سعی می کنند وای فای را تقویت کنند.

این دستگاه ها در اتاق، سالن یا مکانی که وای فای ضعیف است قرار گرفته و با دریافت سیگنال های وای فای و تقویت شان؛ یک وای فای بهتر ارایه می دهند.

دستگاه های وای فای اکستندر متنوعی در بازار موجود است. برخی فقط روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کنند و برخی دیگر دو بانده هستند و هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز را تقویت خواهند کرد. به علاوه، برخی از اکستندرها به قابلیت پاورلاین نیز مجهز شده اند.

معمولا دستگاه های اکستندر کوچک تر و با کاربردهای محدودتر نسبت به دستگاه های رپیتر هستند و البته قیمت مناسب تری دارند ولی از نظر کارکرد هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت. برخی از شرکت ها ترجیح می دهند از واژه Repeater و برخی دیگر از شرکت ها از واژه Extender استفاده می کنند.

  • بیشتر بخوانید: چگونه با یک د ستگاه توسعه دهنده؛ وای فای خانه مان را تقویت کنیم

شاید یک تفاوت دیگر جزیی هم در این دستگاه باشد. ظاهر اکسس پوینت های رپیتر شبیه به روترهای بی سیم و اکسس پوینت های معمولی هستند و می توانند به عنوان یک اکسس پوینت معمولی نیز استفاده شوند ولی دستگاه های اکستندر فقط کارکرد تقویت کننده وای فای را دارند و غالب اوقات به طور مستقیم به پریز برق دیوارها نصب می شوند. در واقع، اکستندرها طوری طراحی می شوند که روی دیوار نصب شود و نیازی نباشد روی میزکار قرار بگیرند.

اگر شما در بخشی از خانه یا محل کار خودتان نیاز به یک وای فای قوی دارید ولی شبکه وای فای موجود جوابگو نیست؛ بهترین راه چاره برای حل این مشکل استفاده از دستگاه های اکستندر است.

اکستندرها برای گیمینگ خوب نیستند

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید؛ اکستندرها یا توسعه دهنده های وای فای برای مصارف گیمینگ خوب نیستند و بهتر است از تقویت کننده ها یا رپیترها استفاده شود.

معمولا توسعه دهنده، آن قدر وای فای قوی به شما نمی دهد که یک گیمر یا استریمر انتظار دارد. در مقاله به این موضوع بیشتر پرداختیم.

گیمرها بیشتر به راه چاره های مش وای فای نیاز دارند یا اکستندر یا رپیتر.

منبع: شبکه چی
انتشار: 17 بهمن 1402 بروزرسانی: 17 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14896

به "چه تفاوتی میان دستگاه های تقویت کننده، بهبوددهنده و توسعه دهنده وای فای است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه تفاوتی میان دستگاه های تقویت کننده، بهبوددهنده و توسعه دهنده وای فای است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید