چند وقت یک بار باید کامپیوتر را تمیز کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، جمع شدن گرد و غبار، حقیقتی اجتناب ناپذیر برای تقریباً تمام دارندگان کامپیوترهای شخصی است. فرقی نمی کند که اتاق شما چقدر تمیز باشد یا کامپیوترتان فیلتر گرد و غبار داشته باشد، گرد و غبار راهی برای نفوذ به داخل پیدا خواهد کرد. اما چه مقدار گرد و غبار بیش از حد است و چند وقت یک بار باید کیس کامپیوتر را باز کنید و از اسپری هوای فشرده استفاده کنید؟

چند وقت یک بار باید کامپیوتر را تمیز کنیم؟

چند وقت یک بار باید کامپیوتر تمیز شود؟

هیچ قانون مشخصی برای اینکه هر چند وقت یکبار باید گرد و غبار را از کامپیوتر خود تمیز کنید وجود ندارد. این موضوع تا حد زیادی به محیطی که کامپیوتر شما در آن قرار گرفته است و فعالیت هایی که در آن محیط انجام می شود، بستگی دارد. سال ها تجربه با کامپیوترهای با پیکربندی های مختلف به ما آموخته است که تمیزکاری سبک هر سه تا چهار ماه یکبار، گرد و غبار را در سطح قابل قبولی نگه می دارد. اما این تنها یک برنامه زمانی پایه است و اگر کامپیوتر شما روی فرش قرار گرفته و گربه هایی در اطراف آن پرسه می زنند، ممکن است کاهش فاصله بین تمیزکاری ها به دو ماه توصیه شود.

برعکس، اگر کامپیوتر شما روی زمین قرار نگرفته و در اتاقی باشد که بسیار تمیز نگه داشته می شود، ممکن است تنها هر شش ماه یکبار، جاروبرقی سریع و اسپری هوای فشرده کافی باشد. اگر در اطراف رایانه خود سیگار می کشید، تقریباً مطمئناً باید گرد و غبار را بیشتر تمیز کنید. دود سیگار کشیده شده به داخل رایانه شما حاوی ماده ای است که روی تمام قطعات به صورت به جای مانده چسبنده جمع می شود. گرد و غبار و آلودگی به دلیل اینکه این به جای مانده مانند چسب عمل می کند و مانع از بیرون رانده شدن گرد و غبار از طریق فن های خروجی می شود، بسیار بیشتر جمع خواهند شد.

مهم ترین کار این است که رایانه خود را برای بررسی باز کنید. فرض نکنید چون رایانه شما در یک اتاق تمیز با کفپوش چوبی محکم قرار گرفته است، گرد و غبار نمی تواند وارد آن شود.

چگونه با خیال راحت گرد و غبار را حذف کنیم؟

تمیز کردن گرد و غبار از کامپیوتر شما کار سختی نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که داخل آن جعبه سیاه پر سر و صدا، قطعات ظریف و بالقوه خطرناکی وجود دارد. هنگام تمیز کردن گرد و غبار از داخل کامپیوتر، باید دقیق و محتاط باشید و همچنین داشتن ابزار مناسب نیز به کارتان کمک می کند.

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن کامپیوتر:

  • اسپری هوای فشرده: این ابزار اصلی تمیز کردن کامپیوتر ارزان قیمت است و آسان ترین و مطمئن ترین راه برای پاک کردن گرد و غبار از قطعات حساس می باشد.
  • جاروبرقی کوچک: یک جاروبرقی کوچک با توان کم می تواند به عنوان جایگزین یا در کنار هوای فشرده برای مکش ایمن تمام گرد و غبار جدا شده استفاده شود.
  • دستمال میکروفیبر: این دستمال بیشتر برای تمیز کردن قسمت خارجی کامپیوتر نسبت به داخل آن کاربرد دارد، اما در صورت نیاز به پاک کردن گرد و غبار از سطوح داخلی و صاف نیز مفید است.
  • بند مچ ضد الکتریسیته ساکن: اتصال خودتان با استفاده از یک بند مچ مخصوص تعمیرکاران کامپیوتر به بدنه کامپیوتر، به جلوگیری از آسیب به قطعات حساس در هنگام تمیز کردن یا هر زمان که داخل کیس دست کاری می کنید، کمک می کند.

لازم نیست تمام ذرات گرد و غبار داخل کامپیوتر را به طور کامل پاک کنید. مناطقی که گرد و غبار در آن ها جمع می شود را تمیز کنید و به جدا کردن به جای مانده آن با خارج شدن از کیس رضایت دهید. فن های خروجی با روشن شدن مجدد کامپیوتر، بخش زیادی از گرد و غبار جدا شده را خارج می کنند.

ابتدا کامپیوتر خود را خاموش کنید، کابل برق را از پشت آن جدا کرده و پنل های جانبی را باز کنید. سپس کیس را به پهلو بخوابانید، با استفاده از چراغ مطالعه یا هدلامپ نور کافی برای خودتان تأمین کنید و در صورت استفاده از بند اتصال، آن را به بدنه فلزی کامپیوتر وصل نمایید.

فیلترهای گرد و غبار را از روی تمامی فن های داخلی و خارجی، و همچنین فیلتری که اغلب در پشت پنل جلویی قابل جدا شدن کیس قرار گرفته است، جدا کرده و تمیز کنید. از هوای فشرده برای زدودن گرد و غبار از روی پره های فن، سینک های حرارتی و سایر قطعاتی که داخل کیس به آن ها دسترسی دارید، استفاده کنید. گرد و غبار ممکن است به طور سرسختانه ای به پره های فن بچسبد، بنابراین شاید نیاز داشته باشید با یک پارچه آن ها را پاک کنید.

برای تمیز کردن زیر و اطراف کارت گرافیک ممکن است نیاز به جدا کردن آن داشته باشید، اما در صورتی که کامپیوتر به شدت گرد و غبار نگرفته باشد، نیازی به جدا کردن قطعات دیگر نیست. اگر یک جاروبرقی کوچک دارید، با دقت تا جایی که ممکن است گرد و غبار سست شده را جمع آوری کنید، اما از نشانه کردن مستقیم نازل جاروبرقی به سمت قطعات کوچک و حساس روی مادربورد خودداری کنید. پس از اتمام تمیزکاری، تمامی قطعات را سر جای خود گذاشته، کیس را ببندید و کابل برق را وصل کنید.

آیا لپ تاپ ها نیازی به تمیز کردن دارند؟

همانند کامپیوترهای دسکتاپ، بسکمک از لپ تاپ ها از فن برای خنک کردن هوا استفاده می کنند. تعداد فن های لپ تاپ به مراتب کم تر و اندازه شان کوچک تر است، اما به هر حال گرد و غبار به داخل آن ها مکیده می شود. متاسفانه باز کردن لپ تاپ برای تمیز کردن داخل آن، اغلب دشوارتر از باز کردن کیس یک کامپیوتر دسکتاپ است.

با این حال، این به آن معنا نیست که تمیز کردن داخل لپ تاپ غیرممکن است. اگر احساس می کنید لپ تاپ شما به طور غیرمعمولی داغ می کند یا صدای فن های آن به زحمت کشیدن شباهت دارد، احتمالا زمان آن رسیده که به سراغ پیچ گوشتی کوچک خود بروید.

چرا کامپیوترها گرد و غبار را جذب می کنند؟

حتی کیس های ساده کامپیوترهای امروزی نیز دو یا سه فن ورودی دارند و در برخی مدل ها این تعداد می تواند به شش عدد یا بیشتر هم برسد. عملکرد اصلی این فن ها، کشیدن هوا به داخل سیستم است؛ اما در همین فرآیند، هر گونه گرد و غباری که در هوا معلق باشد نیز به داخل کیس مکیده می شود. هرچند کامپیوتر شما دارای یک یا دو فن خروجی نیز هست، اما باز هم بخشی از این گرد و غبار ته نشین شده و درون کیس باقی می ماند.

مشکل گرد و غبار در کامپیوتر با بار الکتریکی ضعیف و مثبتی که قطعات داخلی آن در حین کار ایجاد می کنند، تشدید می شود. این بار الکتریکی مثبت، علاوه بر جذب گرد و غبار، باعث چسبیدن آن به قطعات داخلی شده و از خروج کامل آن از طریق فن های خروجی جلوگیری می کند.

آیا گرد و غبار روی عملکرد کامپیوتر تاثیر می گذارد؟

انباشت گرد و غبار اضافی در داخل کیس کامپیوتر شما می تواند بر عملکرد آن تأثیر گذاشته و حتی منجر به خرابی قطعات شود. قطعات کامپیوتر دارای محدوده دمایی مشخصی هستند که باید در آن دما کار کنند. گرد و غبار مانع از ورود هوای خنک به کیس شده و یا لایه ضخیمی از آن مانند عایق عمل کرده و باعث بالا رفتن بیش از حد دما می شود. این گرما می تواند باعث خاموش شدن اجزا شود که نتیجه آن هنگ کردن های ناگهانی و یا حتی خرابی کامل قطعات خواهد بود.

در بدترین حالت، گرد و غبار حتی می تواند منجر به آتش سوزی شود که جان شما و کامپیوترتان را به خطر می اندازد. گرد و غبار می تواند روی قطعات مادربرد که وظیفه انتقال حرارت از دیگر اجزا را برعهده دارند انباشته شده و باعث افزایش گرما و بالا رفتن احتمال آتش سوزی شود. این اتفاق نادر است، اما رخ داده است و همچنان به صورت موردی اتفاق می افتد. تمیز نگه داشتن کامپیوتر از گرد و غبار فراتر از زیبایی ظاهری آن از طریق پنل شفاف جانبی است. عدم رسیدگی به گرد و غبار می تواند سال ها از عمر مفید کامپیوتر شما کم کند و باعث تحمیل هزینه های اضافی شود.

چگونه از ورود گرد و غبار کمتر به داخل کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنیم؟

برای اینکه کامپیوتر شما عاری از گرد و غبار بماند، هیچ جایگزینی بهتر از یک برنامه تمیزکاری منظم وجود ندارد. اما چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش اندازه گرد و غباری که در وهله اول به داخل کشیده می شود، انجام دهید.

اتاق را تمیز نگه دارید:

ممکن است واضح به نظر برسد، اما گفتن آن ضروری است. هرچه اتاقی که کامپیوتر در آن قرار گرفته است تمیزتر باشد، داخل آن نیز تمیزتر خواهد بود. به طور مرتب، به خصوص در اطراف ناحیه ای که رایانه قرار گرفته است، فرش ها را جارو برقی بکشید و به مکان هایی که گرد و غبار جمع می شود توجه کنید.

کیس کامپیوتر را از روی زمین بلند کنید:

حتی بلند کردن کیس رایانه شما چند سانتی متر از روی زمین به کاهش اندازه گرد و غباری که وارد آن می شود کمک می کند. گرد و غباری که با عبور کسی برانگیخته می شود، فرصتی برای ته نشستن روی زمین به جای اینکه مستقیماً جلوی فن ورودی بالا بیاید، پیدا می کند. شما می توانید استندهای مخصوص کیس کامپیوتر را با قیمت نسبتاً ارزان به صورت آنلاین خریداری کنید.

فیلتر گرد و غبار به فن ها اضافه کنید:

اگر فن های ورودی کیس کامپیوتر شما از قبل فیلتر گرد و غبار ندارند، فیلترهایی تهیه کنید که مناسب آن ها باشند یا فن ها را با فن هایی که فیلتر دارند جایگزین کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید فن ها کارآمد باقی بمانند، فیلترها باید به طور مرتب از گرد و غبار پاک شوند.

بهبود جریان هوا:

اقداماتی برای بهبود جریان هوا در داخل کیس کامپیوتر شما انجام دهید. این کار به جلوگیری از ورود گرد و غبار کمک زیادی نمی کند، اما به خروج مجدد آن کمک می کند. کارهایی مانند هدایت کابل ها پشت صفحه نصب مادربرد به هوا اجازه می دهد تا به طور روان تر جریان یابد و سطوحی را که گرد و غبار می تواند روی آن ها جمع شود، کاهش می دهد.

سخن پایانی

اختصاص دادن چند دقیقه در هر دو ماه برای تمیز کردن گرد و غبار از کامپیوتر شما یکی از ساده ترین راه ها برای تضمین عمر طولانی و مفید آن است. این کار نه تنها می تواند از آسیب های داخلی یا خاموشی های تصادفی جلوگیری کند، بلکه می تواند به افزایش چند فریم در ثانیه در بازی های مورد علاقه شما نیز کمک کند.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 فروردین 1403 بروزرسانی: 14 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16470

به "چند وقت یک بار باید کامپیوتر را تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند وقت یک بار باید کامپیوتر را تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید