چند نکته کلیدی درباره تزریق واکسن کرونا

به گزارش کنفرانس هکا، تهران (پانا) - باید توجه کرد که بسیاری از داروهایی که بیماران مصرف می نمایند، هیچ تداخلی با واکسن کرونا ندارند و احتیاج به قطع یا تغییر مقدار مصرف آن ها وجود ندارد. با این حال باید بعضی نکات را در این زمینه مورد توجه قرار داد.

چند نکته کلیدی درباره تزریق واکسن کرونا

بعضی افراد به علت بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی، کلیوی، کبدی، روماتولوژیک، دیابت، سرطان و ... به طور روزمره تحت نظر پزشک دارو مصرف می نمایند. باید توجه کرد که بسیاری از این داروها هیچ تداخلی با واکسن کرونا ندارند و احتیاج به قطع یا تغییر اندازه مصرف آن ها وجود ندارد.

البته قبل از تزریق واکسن نوع داروهای مصرفی مانند وارفارین و هپارین را به تیم واکسیناسیون اطلاع دهید. در عین حال در صورت ابهام و سوال در خصوص تداخل دارو با واکسن با شماره 4030 تماس گرفته یا با پزشک مشورت کنید.

نکات کلیدی در خصوص واکسن کرونا

- اگر اخیراً مبتلا به کرونا شده اید، حداقل چهار هفته پس از بهبودی علائم اقدام به تزریق واکسن کنید.

- در صورت داشتن علائم سرماخوردگی نظیر آبریزش بینی، عطسه و غیره با پزشک خود در خصوص زمان مناسب برای تزریق واکسن کرونا صحبت کنید؛ چرا که شاید احتیاج باشد حدود 4 هفته دریافت واکسن به تعویق افتد.

- آلرژی داشتن به دارو مانع دریافت واکسن کرونا نیست، اما حتما به تیم واکسیناسیون در خصوص آلرژی تان اطلاع دهید و به مدت نیم ساعت بعد از تزریق واکسن در مرکز واکسیناسیون تحت نظر باشید.

- در صورت داشتن سابقه بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی عروقی، فشار خون، سرطان و غیره به تیم واکسیناسیون اطلاع دهید.

- در صورت مصرف داروهایی نظیر هپارین و وارفارین قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

- دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم واکسن، بدن به بیشترین ایمنی ناشی از واکسیناسیون خواهد رسید، پس نوبت دوم را در اولین فرصتی که تیم واکسیناسیون مشخص نموده اند دریافت کنید.

- بعد از واکسیناسیون کامل اگرچه اندازه بستری و مرگ و میر ناشی از کووید 19 کاهش می یابد، اما همچنان احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد. بنابراین باید همچنان پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.

- معمولا بعد از دریافت دز دوم واکسن عوارض بسیار کمتر از دوره اول خواهد بود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت وزارت بهداشت، واکسیناسیون علاوه بر کاهش احتمال ابتلا به کووید 19 در فرد واکسینه شده، منجر به قطع زنجیره انتقال ویروس در جامعه می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13635

به "چند نکته کلیدی درباره تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته کلیدی درباره تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید