چرا فوتون های کهکشان های دیگر به زمین نمی رسند؟

به گزارش کنفرانس هکا، گروهی از دانشمندان با اثبات خالی نبودن فضای کهکشان ها نشان دادند که چرا فوتون های کهکشان های دیگر به زمین نمی رسند.

چرا فوتون های کهکشان های دیگر به زمین نمی رسند؟

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، اندری ساولیف پروفسور موسسه علوم فیزیک و ریاضی و فناوری اطلاعات در IKBFU گفت: در کیهان اجسامی مانند ستاره های دنباله دار وجود دارند که خارج از کهکشان هستند. این ستاره ها جریان شدیدی از پرتو گاما فراوری می نمایند و بخشی از فوتون های این جریان به زمین می رسد. به گفته دانشمندان بخشی از آن ها در طول راستا و به طور مستقیم به الکترون تبدیل شده و سپس به فوتون تبدیل می شوند. مشکل اینجاست که فوتون هایی که به زمین می رسد از مقدار محاسباتی ریاضی کمتر است.

دانشمندان با استناد به این گفته، دو تفسیر برای این مشکل ارائه داده اند. اول اینکه یک فوتون بعد از تبدیل به الکترون (الکترون بر خلاف فوتون خنثی، باردار است) در یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد و از راستا خود منحرف شده و به زمین نمی رسد؛ حتی بعد از اینکه دوباره به فوتون تبدیل می گردد. تفسیر دوم تعامل ذرات با میدان مغناطیسی زمین را آنالیز نمی نماید بلکه تماس با هیدروژن پراکنده در فضای بین کهکشانی را مورد آنالیز قرار می دهد.

دانشمندان شرح می دهند: بسیاری از مردم معتقدند که فضا کاملا خالی است و چیزی بین کهکشان ها وجود ندارد. درواقع هیدروژن بسیاری در حالت پلاسما وجود دارد، به عبارت دیگر هیدروژن بسیار گرم؛ و گزارش ما درباره چگونگی تعامل ذرات با پلاسما است. برنامه کامپیوتری خاصی وجود دارد که مدل هایی از رفتار ذرات در فضای بین کهکشانی را محاسبه می نماید. ما برنامه را با درنظر دریافت چندین گزینه ممکن برای ارائه اتفاق هایی که در تعامل با پلاسما رخ می دهد، بهبود بخشیده ایم.

متاسفانه هنوزم محاسبات تجربی ممکن نیست، اما اندری ساولیف مطمئن است که روزی این اتفاق محقق می گردد. گفتنی است که نتایج پژوهش، علیرغم اینکه علوم محض نامیده می شوند می توانند در آینده از این تئوری ها در عمل استفاده کرد.

ساولیف گفت: پلاسما چهارمین حالت ماده (به علاوه گاز، مایع و جامد) برای تحقیقات بسیار سخت است. در عین حال بشر به عنوان منبعی ارزان و بسیار قوی به آن بسیار امید دارد. مطالعه ما بخش کوچکی برای یاری به جمع آوری دانش درباره پلاسماست. شاید آن ها در همجوشی هسته است مفید باشند.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7744

به "چرا فوتون های کهکشان های دیگر به زمین نمی رسند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فوتون های کهکشان های دیگر به زمین نمی رسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید