چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اجرا نشد؟

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه خود در اینستاگرام از چرایی پرداخت نشدن 50 درصد افزایش حقوق به بازنشستگان سخن گفت.

چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اجرا نشد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پخش زنده صفحه شخصی خود در اینستاگرام در تشریح افزایش منابع تخصیص یافته به بازنشستگان کشوری و لشکری اظهار کرد: برقراری ارتباط بین مردم را از این پس بیش از پیش دنبال خواهم کرد. مطالب بسیاری زیادی که این روزها از سازمان برنامه و بودجه پرسیده می گردد در مورد 50 درصد افزایش حقوقی است که به بازنشستگان پرداخت نشد.

وی افزود: قانون پنجم برنامه توسعه، به دولت اجازه می دهد که در دوران برنامه که از سال 90 تا 95 به طول انجامید، همه امتیازاتی که در فصل 10 از ماده 64 تا 80 وجود دارد تا 50 درصد امتیازات را استفاده کند.

نوبخت تاکید نمود: هیئت وزیران برای تعدادی از دستگاه ها این 50 درصد را تصویب کرد و این افراد از این 50 درصد برخوردار شدند. سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد مبنی بر این که این حق وجود داشته باشد که منابع اقتصادی برای انجام آن وجود داشته باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوری تاکید نمود: به همین جهت دستگاه ها به سازمان برنامه و بودجه مراجعه کردند تا با منابع اقتصادی خود این 50 درصد را اعمال نمایند ما نیز این مطالعات را انجام دادیم و منجر شد تا بهمن ماه بخشنامه ای ابلاغ شد تا این تعداد از دستگاه ها به شرط طلب نکردن منابع بیشتر، این فرایند را انجام دهند.

نوبخت گفت: قانون مدیریت خدمات کشور در سال 86 به صورت آزمایشی به تصویب رسید دارای 15 فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می پردازد و در فصل دهم به نظام پرداخت به کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر اساس امتیاز و آنالیز است که با در نظرگیری این امتیاز و ضرب در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافی می گردد. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود 500 ریال است که تبصره ذیل ماده 64 این رقم سالیانه بر اساس هزینه زندگی درصدی افزایش پیدا می نماید.

وی افزود: این ضریب ریالی برای مستمری بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما آن چه اختلاف بین این سه گروه ایجاد می نماید امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول های مختلف محاسبه می گردد. یعنی بر اساس سختی کار امتیازات متفاوت است. امتیازی از 1 تا 2000 برای شغل آن ها، به شاغلان از 1500 تا 4500 داده می گردد که در درجمع به آن ها حقوق ثابت می گردد. این امتیازات به علاوه فوق العاده ها می گردد. جمع این امتیازات را حقوق کارمندان دولتی می گویند.

نوبخت تاکید نمود: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده است و تنها راه برای متناسب سازی را به دست دولت سپرده است.

وی افزود: دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرد و در نهایت شورای نگهبان آن را رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرد. حالا از همین طریق هر سال مبلغی را برای بازنشستگان کنار گذاشته ایم، سال گذشته چیزی حدود 3 هزار میلیارد تومان دربودجه قید شد که دولت این رقم را به 4 هزار میلیارد تومان رساند.

افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف 700 هزار تومان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: این رقم از با کوشش های دولت به 5 هزار میلیارد تومان رساند. برای سال 99 این رقم 100 درصد افزایش داده و به 10 هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه کنیم. در این افزایش حقوق ها بعضی از بازنشستگان بیش از 700 هزار تومان به حقوقشان اضافه نموده خواهد شد.

وی افزود: روز دوشنبه از تشکل های بازنشستگی و نمایندگانشان خواستیم تا به جلسه مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور بیایند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: در ادامه جهت افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و همچنین تزریق 10 هزار میلیارد تومان منابع همسان سازی حقوق آن ها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی که تا سال 98 بازنشسته شده اند را نیز صادر نموده ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف 2 میلیون و 800 هزار تومان افزایش خواهد یافت، اعلام کرد: سال گذشته رقم پاداش بالغ بر 8 هزار میلیارد تومان بود که رقم آن هنوز تعیین نیست.

تکلیف پرداختی ها به زنان سرپرستان خانوار تعیین می گردد

وی افزود: سال جاری برای زنان سرپرستان خانوار نیز حدود 15 هزار و 500 میلیارد تومان برای سال جاری، در نظر گرفته ایم. مستمری این افراد 3 تا 5 برابر هم افزایش پیدا کرد و امیدواریم بتوانیم منابع اقتصادی جدید ترین برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

نوبخت در پایان به اهمیت جلسه روز دوشنبه با بازنشستگان لشکری اشاره و اعلام نتیجه افزایش دریافتی آن ها را به آن روز موکول کرد.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9625

به "چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اجرا نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اجرا نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید