چرایی کم فروشیِ دارو در برخی داروخانه ها

به گزارش کنفرانس هکا، رییس مرکز پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت در واکنش به اخباری مبنی بر کم فروشی برخی اقلام دارویی در داروخانه ها، تاکید کرد: تاکنون مشکل خاصی در حوزه دارو رسانی به بیماران خاص به وزارت بهداشت گزارش نشده؛ هرچند که ممکن است در برخی موارد دارو به صورت کامل در اختیار بیمار قرار نگیرد.

چرایی کم فروشیِ دارو در برخی داروخانه ها

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره چرایی ارایه برخی اقلام دارویی، کمتر از میزان نسخه شده توسط پزشک، از سوی برخی داروخانه ها، به وضعیت دسترسی بیماران خاص به داروهایشان اشاره کرد و گفت: گزارشی از اینکه بیمار خاصی در دسترسی به دارویش دچار مشکل شده باشد، نداشته ایم. البته شرایط سخت است، اما اینطور نیست که دارو در دسترس نباشد.

وی افزود: در حال حاضر در تهران برای داروهای بیماران پیوندی حواله الکترونیک صادر می کنیم و بیمار یک بار به دانشگاه علوم پزشکی مربوطه اش مراجعه کرده و بعد از تایید، می تواند در سایر موارد دارویش را از نزدیک ترین داروخانه به محل زندگی یا کارش دریافت کند. در سایر استان ها فعلا بر اساس روش قبلی عمل می کنیم؛ به طوری که بیماران باید پرونده هایشان را در بیمه تایید کرده و سپس داروهایشان را از داروخانه بگیرند. البته به تدریج در سایر استان ها هم اقدام به صدور حواله الکترونیکی برای دارورسانی به بیماران خاص خواهیم کرد.

شادنوش با بیان اینکه در تهران داروهای بیماران ام اس هم به سامانه دارورسانی الکترونیک اضافه شده است، افزود: به تدریج سایر داروهای بیماران خاص را هم به این سامانه اضافه می کنیم. درباره داروهای بیماران مبتلا به سرطان نیز سامانه سیمای سرطان در حال تکمیل است و به تدریج به این سمت می رویم که در سامانه سیمای سرطان برای بیماران سرطانی نسخه الکترونیکی صادر کنیم.

وی تاکید کرد: تاکنون مشکل خاصی در حوزه دارو رسانی به بیماران خاص به ما گزارش نشده است. البته ممکن است در برخی موارد دارو به صورت کامل در اختیار بیمار قرار نگیرد. یعنی از تعداد دارویی که در نسخه تجویز شده، میزان کمتری دارو به بیمار داده گردد، اما به صورت مستمر دارو در دسترس بیماران واقع شده است.

شادنوش درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی ارائه کمتر برخی داروهای خاص و گران قیمت نسبت به میزانی که در نسخه تجویز شده است، از سوی داروخانه ها، گفت: قسمتی از این موضوع به بحث های مدیریت داروخانه برمی گردد؛ چراکه ممکن است داروخانه به موقع سفارش دارو نداده باشد و تمهیدات لازم برای تامین دارو انجام نشده باشد و ممکن است بخواهند مدیریت کنند، اما به طور کلی کمبود دارویی وجود ندارد. البته تا زمانیکه سامانه های رصد دارو و ارائه آن به بیماران کامل نشوند و مورد بهره برداری قرار نگیرند، ممکن است چنین تخلفاتی هم اتفاق افتد.

7ronaldo7.ir: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5487

به "چرایی کم فروشیِ دارو در برخی داروخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی کم فروشیِ دارو در برخی داروخانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید