پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا نوشت: نشستی که میان رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه طی روزهای آینده در مسکو برگزار می گردد احتمالا گذرگاهی برای بازگشت روابط ترکیه و سوریه و احیای معاهده آدانا بین دو کشور و انجام بعضی اصلاحات و برگزاری مراسمی با امضای معاهده در حضور بشار اسد و رجب طیب اردوغان با نظارت پوتین خواهد بود.

پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم در تحلیلی نوشت: این سناریویی که رهبری روسیه با توجه زیاد آن را تهیه نموده چه بسا نقطه خاتمه جنگ در سوریه و خروج تمامی نیروهای خارجی از آن و بازگشت حاکمیت رسمی به تمامی خاک و گذرگاه های مرزی اش باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با روشی حساب شده و با دقت فضا را برای این سناریو هموار کرد؛ آن موقع که در چیدن مقدمات مذاکرات محرمانه میان دولت سوریه و رهبران اداره خودمختار نمودها در شمال سوریه پیروز شد. او این رهبران عاق شده را به آغوش مادرشان بازگرداند و باعث شد آن ها با ارتش سوریه در یک جبهه در مقابل حمله ترکیه بایستند؛ مساله ای که رهبری ترکیه را غافلگیر کرد و گزینه های سیاسی و نظامی اش را کاهش داد.

مساله ای که بیشتر موجب نگرانی روسیه می گردد وقوع برخورد نظامی میان ارتش ترکیه و سوریه است که باعث می گردد در تنگنایی قرار بگیرد و مجبور گردد یکی از دو جبهه را علیه دیگری انتخاب کند و تمامی دستاوردهای روسیه در سوریه را از بین برده و موجب فروپاشی روند سیاسی می گردد که بعد از تکمیل بندهای قانون اساسی جدید سوریه در حال تکمیل شدن کامل است.

ورود نیروهای ارتش سوریه به شرق فرات و کنترل بیشتر ذخایر نفتی و گازی در شرق دیرالزور بعد از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از آن و تقویت سیطره خود بر شهر منبج، رقه، تل تمر و عین العرب بعد از توافق با نمودها و استقرار در طول مرزهای شمالی به ترکیه ثمره برنامه ریزی روسیه است که اجرای آن به آرامی و براساس گام های حساب شده دقیق و به دور از چشم رسانه ها پیش می رود.

زمانی که الکساندر لاورنتیف، فرستاده روسیه به سوریه تأکید می نماید که ترکیه حق ندارد نیروهایی را به صورت رسمی در سوریه مستقر کند جزئیات سناریویی را فاش می نماید که نردبان را برای رجب طیب اردوغان قرار داد تا در امنیت و سلامت از درخت بحران کنونی پایین بیاید و به معاهده آدانا بازگردد.

اظهارات مسکو درباره توافق با دیدار امنیتی نظامی ترکیه و سوریه در سوچی تمامی چیزی را که درباره این بازگشت ذکر کردیم تأیید می نماید چراکه این دیداری که در آن فرماندهان ارشد امنیتی و نظامی دو طرف حضور دارند و بعید نیست رهبران دستگاه های اطلاعات دو طرف نیز حضور داشته باشند همان چیزی است که ساختار جدیدی را برای این معاهده قبل از نشست دوجانبه پوتین و اردوغان ایجاد خواهد نمود.

آیا دیدار میان روسای جمهوری سوریه و ترکیه نزدیک است و آیا شاهد دست دادن های گرمی خواهیم بود که صفحه جنگ و اختلافات میان دو کشور را در میان لبخندهای پوتینی که همیشه چهره درهم کشیده است، خواهد بست؟

پاسخ بله است چراکه تجارب هفت سال گذشته ثابت کرد که مسکو هر بار که گامی درباره بحران سوریه برداشته تمام اهداف خود را به طور کامل محقق نموده است. معاهده جدید آدانا حلقه نجاتی برای همگان خواهد بود.

310311

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6595

به "پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی عطوان از احتمال حضور بشار اسد در نشست پوتین و اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید