پیغام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی شهرها در برج میلاد قرائت شد

به گزارش کنفرانس هکا، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی بیان کرد: شهرها مشخص کننده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود.

پیغام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی شهرها در برج میلاد قرائت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از شهرنوشت، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها پیغامی را ارائه نموده بود که توسط محمت آکدوغان نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی در برج میلاد قرائت شد.

در متن این پیغام آمده است: امروز بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می نمایند و تخمین زده می گردد تا سرانجام سال 2050 این نسبت به دوسوم برسد. هنوز بسیاری از سازه هایی که برای انسان و ارائه خدمت به این جمعیت شهرنشین رو به افزایش احتیاج است، ساخته نشده و حتی ساخت شهرهای جدید دیگری نیز مورد احتیاج خواهد بود. این امر فرصت های بسیاری را برای ایجاد راه چاره های کارآمد در مورد موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی فراهم آورده و راهکارهای جدیدی را به سمت آینده ای پایدارتر به روی ما می گشاید.

شهرها بیش از دوسوم انرژی جهان را مصرف می نمایند و فراورینماینده بیش از 70 درصد از گازهای گلخانه ای هستند. تصمیماتی که در دهه های آینده در رابطه با زیرساخت های شهری (برنامه ریزی شهری، بهره وری انرژی، فراوری برق و حمل ونقل) گرفته می شوند تأثیرگذارترین تصمیمات در نمودار فراوری گازهای گلخانه ای خواهد بود. بدون شک شهرها معین نماینده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود.

شهرها علاوه بر تأثیری که بر رد پای اکولوژیکی خواهند داشت بیش از 80 درصد فراوریخام محصولات داخلی در جهان را بر عهده دارند، مرکز آموزش و کارآفرینی و قطب هایی از خلاقیت و نوآوری هستند که غالباً جوانان در رأس آنها قرار دارند.

بسیاری از راه چاره هایی که برای حرکت به سوی آینده پایدار و کم کربن وجود دارند از حمل ونقل عمومی برقی گرفته تا استفاده از انرژی تجدیدپذیر و مدیریت بهینه پسماند، هم اکنون در دسترس قرار دارند و شهرها در نقاط مختلف جهان در حال تبدیل آنها به واقعیت هستند. این امر بسیار جذاب به نظر می آید اما ما احتیاج داریم تا این موضوع را به یک هنجار تبدیل کنیم. اکنون زمان یک اقدام جسورانه است.

روز جهانی شهرها، آخرین روز از ماه اکتبر شهری است. ماهی که به افزایش آگاهی جمعی نسبت به چالش های شهری، موفقیت ها و پایداری اختصاص داده شده است. اکنون به سرانجام این دوره رسیده ایم. بیایید متعهد شویم تا نوآوری ها را در راه تضمین زندگی بهتر برای نسل های آینده به کار گیریم و مسیری را برای توسعه شهری پایدار و فراگیر برگزینیم که به سود همگان باشد.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6983

به "پیغام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی شهرها در برج میلاد قرائت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی شهرها در برج میلاد قرائت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید