پروژه گازرسانی گنبدکاووس برای حفظ شهر تاریخی جرجان متوقف شد

به گزارش کنفرانس هکا، عبدالمجید نورتقانی، مدیر پایگاه شهر باستانی جرجان گفت: باوجود درخواست مکرر شرکت گاز گلستان برای انجام عملیات خط لوله فشار قوی گاز به طول حدود 300 متر برای تقویب شبکه و حل مشکل افت فشار گاز اهالی ساکن غرب شهر گنبدکاووس که از محدوده شهر تاریخی جرجان می گذرد، میراث فرهنگی با این درخواست مخالف است.

پروژه گازرسانی گنبدکاووس برای حفظ شهر تاریخی جرجان متوقف شد

وی اضافه نمود: خیابان 30 متری مقداد حدفاصل شهر تاریخی جرجان و بافت مسکونی گنبدکاووس واقع شده که قسمت جنوبی آن مربوط به محوطه تاریخی شهر جرجان و قسمت شمالی آن که آسفالت شده مربوط به حوزه داخل شهر گنبد است.

نورتقانی ادامه داد: شرکت گاز درخواست نموده باتوجه به اینکه مدت کوتاهی (کمتر از چهار سال) از عمر آسفالت قسمت شمالی خیابان می گذرد و تخریب آن برای لوله گذاری علاوه بر تبعات اجتماعی، هزینه زیادی به این شرکت تحمیل می نماید، لوله گذاری را در قسمت جنوبی خیابان و در محدوده شهر جرجان انجام دهد.

وی با یادآوری بازدید چند روز پیش مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از محل اجرای پروژه و مخالفت برای لوله گذاری در محدوده شهر تاریخی جرجان، گفت: میراث فرهنگی نمی تواند به خاطر تحمیل شدن هزینه اضافی به شرکت گاز، اجازه تخریب آثار تاریخی را صادر کند.

همچنین مسئولان اداره گاز گنبدکاووس به سبب آن چه که آن را منع مصاحبه دانستند از ارائه اطلاعات پروژه در دست اقدام خود خودداری کردند.

شهر باستانی جرجان که بر اساس کشفیات باستان شناسی، سفالگری با مردم آن عجین بوده، در سه کیلومتری غرب شهر گنبدکاووس و در جوار مرقد مطهر یحیی بن زید(ع) .اقع شده و یکی از شهرهای مهم قرون اولیه اسلامی به حساب می آید که بر اساس نوشته جغرافی نویسان چون اصطخری و ابن حوقل با شهرهای معروفی مانند ری و نیشابور قابل مقایسه بود.

به گفته کارشناسان، بیش از صدها محوطه و تپه باستانی در این شهر وجود دارد که تنها بخش اندکی از آن ها شناسایی شده و داده ها و یافته های باستان شناسی نشانگر آن است که این منطقه تمامی شرایط لازم برای تداوم فرهنگی را تا دوران اسلامی داشته و کشف سفالینه های مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد و عصر آهن در محلی به نام حبی بلی در محدوده شهر جرجان و در حاشیه رودخانه گرگان رود، شاهدی بر این مدعاست.

ایرنا نوشت، این شهر تاریخی که در زمان آبادانی یک هزار و 200 هکتار مساحت داشت، به دلایل مختلف نظیر توسعه بخش کشاورزی، ساخت خانه های مسکونی و کاوش های غیر مجاز از بین رفته و به حدود 250 هکتار کاهش یافته است.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 11413

به "پروژه گازرسانی گنبدکاووس برای حفظ شهر تاریخی جرجان متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه گازرسانی گنبدکاووس برای حفظ شهر تاریخی جرجان متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید