وزیر خارجه عربستان: ایران باید پاسخگو باشد!

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر امور خارجه عربستان با اشاره به دست بالای ایران در توافق هسته ای با کشورهای 1+5 گفت: ریاض به همین دلیل با اکراه از آن حمایت کرده است.

وزیر خارجه عربستان: ایران باید پاسخگو باشد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، فیصل بن فرحان در مصاحبه با روزنامه آلمانی دی ولت گفت که توافق هسته ای کنونی با ایران مؤثر نبوده و اروپایی ها باید از استراتژی آمریکا پیروی کنند.

وی درباره مناقشه هسته ای با ایران و فعال کردن سازوکار حل اختلاف برجام، بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بدعهدی طرف اروپایی مدعی شد که ایران باید پاسخگو باشد و به آنچه که در قرارداد به آن متعهد شد، پایبند بماند.

فیصل بن فرحان با بیان این که نمی توان مطمئن بود که ایران واقعا این گونه عمل کند از اروپایی ها و جامعه جهانی خواست که از اهرم های موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای استفاده کنند.

به گفته وزیر امور خارجه عربستان، این کشور از همان ابتدا به دلیل آگاهی از نقاط ضعف تعیین کننده ای که در این توافق بود، با اکراه از برجام حمایت کرده است. بر این اساس رهایی ایران از محدودیت های تعیین شده مهم در برجام ظرف مدت چند سال و دستیابی سریع به توانایی لازم برای ساخت سلاح های هسته ای پس از رفع محدودیت ها، یکی از نقاط ضعف برجام است.

بن فرحان همچنین عدم اجازه دسترسی آژانس به تأسیسات مخفی ایران و مزایای اقتصادی حاصل از برجام را برای ایران که به ادعای وی در راه ادامه بی ثبات کردن منطقه بوده، از دیگر دلایل مخالفت عربستان با توافق هسته ای کنونی با ایران دانست.

وی در پاسخ به پرسشی درمورد ائتلاف امنیت دریایی برای حفاظت از کشتی ها در خلیج فارس و نقش آلمان در این مأموریت گفت: به باور عربستان، امنیت در خلیج فارس باید یک وظیفه بین المللی باشد.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز گذشته نیز در گفت وگو با روزنامه آلمانی ولت آم زونتاگ گفته بود همه کشورهایی که از تجارت کالا از طریق خلیج فارس ذی نفع هستند باید در تامین امنیت جهت دریایی آن مشارکت و این شامل آلمان نیز می شود.

به گفته وی، تامین انرژی آلمان و تحویل محموله های نفتی به این کشور به اوضاع منطقه خلیج فارس بستگی دارد.

آلمان تا به امروز در ماموریت ائتلاف دریایی به سرکردگی آمریکا در آب های خلیج فارس و ماموریت نظارتی کشورهای اروپایی در خلیج عمان به رهبری فرانسه شرکت نکرده است.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8619

به "وزیر خارجه عربستان: ایران باید پاسخگو باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه عربستان: ایران باید پاسخگو باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید