واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات

به گزارش کنفرانس هکا، سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده مواد لبنی در کشور گفت: درسال های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار فرایند کاهشی داشته است.

واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کیانوش جهانپور در پاسخ به خبرنگاران درباره طرح ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده مواد لبنی در کشور گفت: متاسفانه این شیوه ورود موضوع درست نیست و ظاهراً هم این رفتار نادرست باب شده است.

وی اضافه نمود: موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است. حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و آنالیز فرایند آن در ایران نشان می دهد در همه سال های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار فرایند کاهشی داشته است. متاسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می نمایند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی کند بلکه به تشویش اذهان هم می انجامد.

جهانپور اضافه نمود: آفلاتوکسین موضوعی است که سال ها محل تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو و بالطبع نظام سلامت و نهاد های نظارتی کشور بوده است بنابراین موضوع جدیدی نیست. انگار یک کشف جدید باشد و در یک برنامه تلویزیونی زنده افکار عمومی را با آن بمباران می نمایند، گویی بلایی یک شبه آن هم بر سر مردم ایران نازل شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: آفلاتوکسین یک معضل در مواد غذایی به ویژه لبنیات و خشکبار و فرآورده های گیاهی است. کشور های مختلف حد مجاز متفاوتی برای آن در مواد غذایی مختلف دارند و استاندارد های ایران عموما در حد استاندارد های ایالات متحده تعریف شده است البته استاندارد های اروپایی در این زمینه سخت گیرانه تر است.

وی با بیان این که در همه سال های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات فراوری داخل فرایند کاهشی داشته است، گفت: مسئولان فنی، واحد های کنترل کیفیت و سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش فراوانی نموده اند و از این نظر محصولات غذایی بسته بندی و فراوریی صنایع غذایی و لبنی به مراتب شرایط بهتری از محصولات فله ای و عرضه سنتی دارند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اضافه نمود: بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استاندارد ها به خارج از کشور صادر می شوند البته هیچکس مدعی حذف آفلاتوکسین نیست، اما طرح موضوع به صورت یک جانبه آن هم به گونه ای که این معضل خاص محصولات غذایی داخلی است و گویی بلایی یک شبه نازل شده بدون اشاره به سوابق و شرایط سایر کشور ها قطعا رفتار اطلاع رسانی درستی نیست. چنانکه در مطالعات در کشور های مختلف 7 تا 84 درصد آلودگی محصولات لبنی و فرآورده های گیاهی بسته به زمان و فصل نمونه گیری به آفلاتوکسین گزارش شده است. در ژاپن تا 14 درصد، در ترکیه بیش از 12.4 درصد گزارش شده است علاوه بر آن استاندارد حد مجاز آفلاتوکسین در کشور های مختلف در محصولات مختلف متفاوت هست.

بنابر اعلام وبدا، جهانپور در سرانجام گفت: در هر حال سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش لازم را نموده است و البته کاهش آلودگی به آفلاتوکسین مستلزم ورود جدی و مشارکت بین بخشی سایر نهاد های متولی فراوری غذا و محصولات کشاورزی و دامی و ساماندهی و شناسه دار شدن مزارع و حلقه های اولیه زنجیره فراوری است علاوه بر آن امروزه تکنیک های حذف یا کاهش آفلاتوکسین در فرآیند فراوری نیز به مرحله صنعتی شدن رسیده و چشم انداز مثبتی در این زمینه فرا روی صنایع غذایی متصور است.

امروز در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه یک کارشناس بهداشت و ایمنی مواد غذایی گفت که لبنیات توزیعی در استان های مختلف کشور آلوده به سم آفلاتوکسین است که میزان آلودگی در استان های مختلف، متفاوت است.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8277

به "واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید