هر 40 ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می میرد

به گزارش کنفرانس هکا، هر 40 ثانیه یک نفر در جهان طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) بر اثر خودکشی جان می بازد و شمار افرادی که سالیانه به دلیل خودکشی جان می بازند از شمار افرادی که در جنگ کشته می شوند، بیشتر است.

هر 40 ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می میرد

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت در گزارش تازه ای با بررسی پدیده خودکشی، رایج ترین روش های خودکشی را حلق آویز کردن، مسمومیت و تیراندازی اعلام کرده و از دولت ها خواسته تا برای کمک به افراد در مقابله با استرس و کاهش دسترسی به امکانات لازم برای خودکشی، برنامه های پیشگیری از خودکشی را اتخاذ کنند.

این سازمان خودکشی را یک مسئله بهداشت جهانی دانسته و همه سنین، جنسیت ها و مناطق جهان را متاثر از آن اعلام کرده است.

خودکشی در جوانان بین 15 تا 29 ساله دومین عامل اصلی مرگ پس از حوادث جاده ای محسوب شده و در بین دختران نوجوان 15 تا 19 ساله پس از بیماری ها و مسائل ناشی از بارداری، دومین عامل مرگ و میر است. در پسران نوجوان نیز خودکشی در رده سوم پس از حوادث جاده ای و خشونت های بین فردی قرار گرفته است.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت به طور کلی سالیانه نزدیک به 800 هزار نفر بر اثر خودکشی جان می بازند که این آمار از شمار افرادی که سالیانه بر اثر مالاریا یا سرطان سینه یا جنگ یا قتل کشته می شوند نیز بیشتر است.

اگر چه میزان خودکشی در سال های اخیر کاهش داشته و بین سال های 2010 تا 2016 میلادی جهان شاهد کاهش 9.8 درصدی خودکشی بوده است اما با این کاهش بسیار ناچیز به حساب می آید. هم چنین در بین سال های 2010 تا 2016 میلادی برخی از نقاط جهان با افزایش میزان خودکشی روبرو بوده اند. برای مثال در منطقه آمریکایی سازمان جهانی بهداشت شاهد افزیش شش درصدی میزان خودکشی بوده است.

گزارش سازمان جهانی بهداشت هم چنین نشان می دهد که بر خلاف کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط که در آن ها میزان خودکشی زن ها و مردها تقریبا برابر است، میزان خودکشی مردان در کشورهای ثروتمند حدود سه برابر این میزان در زنان است.

تدروس آدنوم گابریه سیس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان این که خودکشی قابل پیشگیری است، از همه کشورها درخواست کرد تا راهکارهای اثبات شده پیشگیری از خودکشی را در برنامه های ملی بهداشت و آموزش خود بگنجانند.

طبق اعلام این سازمان محدود کردن دسترسی به سموم دفع آفات یکی از موثرترین راه های کاهش سریع شمار خودکشی ها است.

سموم دفع آفات به طور معمول با آمار بالایی برای خودکشی مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل سمومیت بالای خود، نبود پادزهر برای بسکمک از آن ها و استفاده از آن ها در مناطق دورافتاده ای که دسترسی به امکانات پزشکی وجود ندارد، اغلب منجر به مرگ می شوند.

بنا بر گزارش رویترز، سازمان جهانی بهداشت در گزارش اخیر خود درمورد خودکشی به مطالعه ای که در سریلانکا اجرا شده، اشاره کرد که ممنوعیت سموم دفع آفات منجر به کاهش 70 درصدی خودکشی ها و نجات جان حدود 93 هزار نفر در بین سال های 1995 تا 2015 میلادی شده بود.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5450

به "هر 40 ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می میرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 40 ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می میرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید