نمای هیجان انگیز فضاپیمای ناسا از ناآرام ترین جای منظومه شمسی

به گزارش کنفرانس هکا، صدها میلیون کیلومتر دورتر از ما دنیایی وجود دارد که مملو از آتش فشان هایی است که دائم فوران می نمایند. ظاهرا فضاپیمای جونو به قدری خوش شانس بوده که بتواند چنین لحظه ای را ثبت کند.

نمای هیجان انگیز فضاپیمای ناسا از ناآرام ترین جای منظومه شمسی

تینا مزدکی: فضاپیمایی جونو آژانس فضایی که از سال 2016 به دور مشتری می چرخد، هفته گذشته توانست تصاویر آیو قمر آتش فشانی این غول گازی را ثبت کند. دانشمند ستاره شناسی ناسا که بر روی آیو تحقیق می نماید گفت: ما جزئیات باورنکردنی را روی سطح این قمر می بینیم که به نوع خود فوق العاده است.

این نماهای چشمگیر به وسیله پردازشگرهای حرفه ای و آماتور، که بعضی از آن ها برای ناسا یا دیگر برنامه های تحقیقاتی فضایی می نمایند، پردازش شدند. توجه داشته باشید که نقاط تیره تر آتش فشان ها یا نقاط پرحرارت این قمر را نشان می دهند.

سراسر آیو پوشیده از آتش فشان های در حال فوران است، زیرا این قمر در کشمکش بین اجرام مجاور خود یعنی مشتری بزرگ الجثه و سه قمر گالیله ای دیگر (یوروپا، گانیمد و کالیستو) گیر افتاده است. به گفته ناسا نه تنها بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی به وسیله گرانش این قمر را به سمت خود می کشد بلکه یوروپا و گانیمد هم به شکل منظمی دائماً در حال واردکردن نیروی گرانش به این قمر هستند؛ بنابراین آیو که به طور مداوم نیروهای جزومدی شدیدی را تجربه می نماید. حرارت حاصل از این جزر و مد، ساختار داخلی این قمر را ذوب می نماید و گدازه هایی را پدید می آورد که به شکل آتش فشان فوران می نماید.

این دنیای آتش فشانی، تنها کمی از قمر سیاره ما یعنی ماه، بزرگ تر است. آیو دائم در حال فوران است و در ماه های اخیر، جونو اشکال مه آلودی را بر فراز یکی از آتش فشان های آن ثبت نموده است. مأموریت گالیلئو ناسا نیز در سال 2000 شکل های مه آلودی را بر فراز این آتش فشان ها ثبت نموده بود. جالب است بدانید که اولین بار که آیو به وسیله وویجر 1 موردبررسی نهاده شد، حداقل هشت آتش فشان فعال در آن دیده شد.

منبع: mashable

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16794

به "نمای هیجان انگیز فضاپیمای ناسا از ناآرام ترین جای منظومه شمسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمای هیجان انگیز فضاپیمای ناسا از ناآرام ترین جای منظومه شمسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید