نروژ سرآمد متنوع سازی اقتصادی در بین کشورهای نفتی

به گزارش کنفرانس هکا، صندوق بین المللی پول با تمجید از کاهش وابستگی اقتصاد نروژ به درآمدهای نفتی نوشت این کشور یک نمونه درخشان مدیریت درآمد است.

نروژ سرآمد متنوع سازی اقتصادی در بین کشورهای نفتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از صندوق بین المللی پول، به دنبال شوک نفتی سال 2014، رشد اقتصادی نروژ بویژه در مناطق نفت خیز این کشور تحت تاثیر نهاده شد اما نروژ توانست با متنوع سازی اقتصادی، مسائل خود را کاهش دهد. با توجه به بهتر شدن روند رشد جمعیتی طی دو دهه اخیر در نروژ، نیروی کار تازه و جوان، نقش بسیار موثری در افزایش بهره وری اقتصادی نروژ داشته است.

حباب مسکن به ویژه در اسلو- پایتخت نروژ یکی از اصلی ترین ریسک های بر سر راه اقتصاد این کشور عنوان گردیده است و به گفته صندوق، قیمت ها 11 درصد حباب دارد. حتی با وجود افزایش پروژه های جدید ساختمانی، دولت موفق نگردیده است به تقاضای بالا مسکن پاسخ دهد و رشد قیمت ها را متوقف کند و رشد قیمت بخش مسکن در نروژ در سریع ترین حالت خود از سال 2013 واقع شده است.

در شرایطی که ثروت عظیم صندوق سرمایه گذاری نروژ به این کشور امکان داده است تا در زمان کاهش قیمت نفت کسری بودجه خود را کاهش دهد، دولت موفق گردیده است با محدود کردن نوسانات ارزی از بروز تورم شدید در اقتصاد در هنگام افزایش قیمت نفت جلوگیری کند.

صندوق در بخش دیگری از گزارش خود در خصوص اقتصاد نروژ گفته است که این کشور توانسته است دستمزدها را به نحو مطلوبی افزایش دهد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 672

به "نروژ سرآمد متنوع سازی اقتصادی در بین کشورهای نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نروژ سرآمد متنوع سازی اقتصادی در بین کشورهای نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید