نخست وزیر لهستان: در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت نمی کنیم

به گزارش کنفرانس هکا، نخست وزیر لهستان مشارکت کشورش در عملیات دریایی به رهبری آمریکا در منطقه خلیج فارس را رد کرد.

نخست وزیر لهستان: در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت نمی کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه دی ولت آلمان، ماتئوش موراویه تسکی، نخست وزیر لهستانانتقاد شدیدی به هزینه های دفاعی کم آلمان وارد نموده و تاکید نمود که سهمی که آلمان در این راستا دارد با تعهداتش در قبال ناتو منطبق نیست.

وی که در تبادل نظر با یک رسانه آلمانی سخن می گفت توضیح داد که آلمان باید سریعا هزینه های دفاعی خود را افزایش دهد.

کشورهای عضو ناتو تعهد داده اند که حداقل 2 درصد از بازده مالی خود را صرف هزینه های نظامی نمایند. به گفته نخست وزیر لهستان هر کسی باید به این تعهد پایبند باشد.

ناتو در سال 2014 تصمیم گرفت که هر کشور عضو این اتحادیه تا سال 2024 بودجه نظامی خود را به 2 درصد فراوری ناخالص ملی افزایش داده و یا حداقل به این رقم نزدیک کند.

نخست وزیر لهستان در بخش دیگری از سخنانش خواهان استقرار نیروهای آمریکایی بیشتر در لهستان بدون کم رنگ تر شدن حضور نیروهای آمریکایی در کشور آلمان شد.

وی توضیح داد که ما به پایگاه نظامی آمریکا در رامشتاین آلمان احتیاج داریم و همچنین به یک پایگاه جدید دائمی از نیروهای آمریکایی در لهستان احتیاج داریم.

سفیر آمریکا در برلین اخیرا تهدید نموده است که نیروهای آمریکایی از آلمان به لهستان منتقل خواهند شد اگر هزینه های نظامی این کشور افزایش پیدا نکند. بر اساس گزارش های منتشر شده آمریکا می خواهد حداقل هزار نیروی آمریکایی دیگر را به لهستان اعزام کند و در نظر دارد که این نیروها را از آلمان به این کشور منتقل کند.

نخست وزیر لهستان در بخش دیگری از سخنانش تاکید نمود که کشورش در ماموریت نظامی به رهبری آمریکا به منظور حمایت از تردد کشتی ها در منطقه خلیج فارس شرکت نخواهد کرد. وی تاکید نمود که موضع ما در این راستا به صورت افراطی تفسیر شده است.

وی تاکید نمود که ما در این باره مذاکراتی را انجام داده ایم اما ما به هیچ عنوان با این مسئله موافقت ننموده ایم که با نیروهای آمریکایی در عملیات دریایی در خلیج فارس همکاری و مشارکت کنیم. این اتفاق نخواهد افتاد.

وزیر امور خارجه لهستان چندی پیش در اظهاراتی گفته بود که هر نوع پشتیبانی برای کوشش های آمریکا و انگلیس در این منطقه ممکن است. اما وی درباره چگونگی این حمایت ها سخنی نگفته بود.

دولت آلمان هم درخواست آمریکا به منظور مشارکت در این عملیات دریایی را رد نموده است. دلیل آلمان این است که نمی خواهد از استراتژی فشار حداکثری آمریکا در این راستا حمایت کند.

از بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا به حال تنها انگلیس برای حمایت از آمریکا در عملیات دریایی خلیج فارس اعلام آمادگی نموده و دو کشتی جنگی را به تنگه هرمز فرستاده است تا کشتی های تجاری انگلیسی را اسکورت نمایند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5117

به "نخست وزیر لهستان: در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر لهستان: در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید