ناسا یک پیغام از فاصله 225 میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا فاش نموده که زمین به تازگی یک پیغام لیزری را از 140 میلیون مایلی(225 میلیون کیلومتری) دریافت نموده است اما پیش از اینکه منتظر تماشا بیگانگان باشیم، باید به یک شرح ساده توجه کنیم.

ناسا یک پیغام از فاصله 225 میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پیغام لیزری به وسیله فضاپیمای سایکی(Psyche) ناسا به زمین منتقل شد که در حال حاضر 140 میلیون مایل دورتر از زمین قرار گرفته است. این فاصله 1.5 برابر فاصله زمین و خورشید است.

براساس گزارش ایسنا، ناسا شرح داد: این شاهکار چشمگیر می تواند راه را برای ماموریت های آینده به مریخ هموار کند. این دستاورد یک نگاه اجمالی را به نحوه استفاده کردن فضاپیماها از ارتباطات نوری در آینده ارائه می دهد و امکان انتقال داده ها، اطلاعات علمی پیچیده و تصاویر و ویدیوهای با کیفیت بالا را با سرعت بالاتر فراهم می نماید که در حمایت از جهش بزرگ بعدی بشر یعنی فرستادن انسان به مریخ صورت می گیرند.

پیغام لیزری به وسیله سیستم ارتباطات نوری فضای عمیق(DSOC) ناسا که در حال حاضر روی سفینه فضایی سایکی قرار گرفته است، به زمین فرستاده شد.

میرا سرینیواسان(Meera Srinivasan) سرپرست عملیات این پروژه در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: ما حدود 10 دقیقه از داده های فضاپیما را در روز هشتم آوریل دریافت کردیم. این یک نقطه عطف مهم برای پروژه است که نشان می دهد چگونه ارتباطات نوری می توانند به سیستم فرکانس رادیویی فضاپیما متصل شوند.

این آزمایش اولین بار در دسامبر 2023 شروع شد؛ زمانی که سایکی تنها 19 میلیون مایل از زمین فاصله داشت. طی آن آزمایش اولیه، داده های آزمایشی با سرعت 267 مگابیت در ثانیه منتقل شدند که با سرعت دانلود اینترنت پهن باند قابل مقایسه است.

اکنون که فضاپیما در فاصله بیش از هفت برابر دورتر قرار گرفته است، سرعت ارسال و دریافت اطلاعات کاهش یافته است. فضاپیما در جدیدترین آزمایش، داده ها را با سرعت 25 مگابیت در ثانیه ارسال کرد.

اگرچه این سرعت ممکن است کم به نظر برسد اما ناسا می گوید که از هدف پروژه برای اثبات امکان پذیر شدن ارسال حداقل یک مگابیت در ثانیه بسیار بیشتر است. کن اندروز(Ken Andrews) مدیر عملیات پرواز پروژه در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: اگرچه اندازه کمی از داده ها در یک بازه زمانی کوتاه منتقل شدند اما این واقعیت که ما اکنون چنین کاری را انجام می دهیم، از همه انتظارات ما فراتر رفته است.

پیش از این، ناسا برای برقراری ارتباط با ماموریت هایی که فراتر از زمین سفر می نمایند، تنها از امواج رادیویی استفاده می کرد. ناسا شرح داد: مانند فیبر نوری که جایگزین خطوط تلفن قدیمی روی زمین می شوند، جایگزین کردن ارتباطات رادیویی با ارتباطات نوری امکان انتقال داده در سراسر منظومه شمسی را با 10 تا 100 برابر ظرفیت کنونی سیستم های مورد استفاده فضاپیماها فراهم می نماید. این امر به همراه پشتیبانی از تجهیزات علمی با وضوح بالاتر، مأموریت های اکتشافی انسانی و رباتیک آینده را بهتر امکان پذیر می نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17107

به "ناسا یک پیغام از فاصله 225 میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا یک پیغام از فاصله 225 میلیون کیلومتری زمین دریافت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید