معترضین عراقی 5 نامزد برای نخست وزیری معرفی کردند

به گزارش کنفرانس هکا، تسنیم نوشت: اعلام اسامی پنج نامزد برای تصدی نخست وزیری از سوی اعتصاب کنندگان در میدان التحریر بغداد و مخالفت شماری از نمایندگان با تصدی نخست وزیری از سوی نامزدهای وابسته به احزاب از جمله خبرهای عراق است.

معترضین عراقی 5 نامزد برای نخست وزیری معرفی کردند

یک منبع مجلسی عراقی امروز چهارشنبه گفت سه نام جدید برای اینکه عهده دار سمت نخست وزیری شوند، نامزد شده اند.این منبع به شبکه السومریه گفت : توفیق حمود الیاسری و علی عبدالامیر علاوی به عنوان نامزدهای تصدی نخست وزیری مطرح شده است.

از سوی دیگر فائق الشیخ علی از نمایندگان مجلس عراق اظهار داشت نامزدی خود را برای تصدی نخست وزیری آینده به وسیله درخواست رسمی که برای برهم صالح رئیس جمهور فرستاده اظهار داشت.

پیشتر یک نماینده مجلس عراق از نشستی اطلاع داد که 150 نماینده برای مخالفت با هر نامزدی برای تصدی نخست وزیری برگزار می نمایند که از سوی احزاب ارائه می گردد. علی البدیری گفت نمایندگان چندین اسامی از شخصیت های مستقل را به عنوان نامزدهای تصدی نخست وزیری برای برهم صالح رئیس جمهور ارسال نموده اند.

البدری اضافه نمود بیش از 150 نماینده امروز نشستی را با هدف توافق درباره چارچوب نامه ای که برای رئیس جمهور ارسال می گردد، برگزار می نمایند.وی اضافه نمود این نامه بیانگر مخالفت قاطع این 150 نماینده با نامزدی هر شخصیتی است که از سوی احزاب نامزد گردد یا از سال 2003 تا کنون در قوای مجریه و مقننه فعالیت نموده باشد.

وی گفت نمایندگان برای ارسال اسامی شماری از نامزدهای مستقل و به دور از سهمیه خواهی و کسانی که خواسته های تظاهرات نمایندگان بر آنها منطبق است، به رئیس جمهور اقدام خواهند کرد تا رئیس جمهور اختیار انتخاب مناسب ترین فرد از میان آنها را داشته باشد .

شامگاه سه شنبه یک منبع مجلسی گفته بود که ائتلاف البناء رسما با ارسال نامه ای برای برهم صالح رئیس جمهوری، نام قصی السهیل را برای تصدی نخست وزیری نامزد نموده است. فردا پنجشنبه مهلت قانونی برای معین مکلف شدن نامزد نخست زویری از سوی رئیس جمهور به عنوان جانشین عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی خاتمه می یابد.

درخواست یک نماینده برای برگزاری جلسه علنی مجلس

یک نماینده مجلس عراق خواستار برگزاری جلسه علنی مجلس شده است تا نام طرفهایی که مخالف قانون انتخابات هستند، افشا گردد.

بر اساس گزارش السومریه، الربیعی در بیانیه ای گفت نگرانی بعضی فراکسیون ها از اینکه نفوذ خود را در قدرت از دست بدهند، مانع تصویب قانون انتخابات تا این لحظه شده است.

وی اضافه نمود سائرون و بعضی فراکسیون ها همچنان موضع صریحی در قبال این قانون دارند که مرجعیت و تظاهرات نمایندگان هم خواستار آن هستند.

وی گفت قانون انتخابات به مراحل خاتمهی خود رسیده است، ولی اصرار و اعتراض بعضی فراکسیون ها که از موضع خود در قبال حوزه های متعدد عقب نشینی نموده اند، مانع تصویب آن شده است که این مسئله ممکن است سبب عدم برگزاری جلسه امروز یا به تعویق افتادن رای گیری برای این قانون شده است.

از سوی دیگر شبکه الفرات به نقل از یک منبع سیاسی اظهار داشت که برهم صالح خواستار به دست دریافت اختیارات نخست وزیر در دوران خلاء قانون اساسی پس از استعفای عادل عبدالمهدی نیست.

این منبع اضافه نمود برهم صالح در حال حاضر کوشش می نماید در خلال نشستی که با رهبران گروه های سیاسی برگزار می نماید، اسامی نامزدهای نخست وزیری ارائه گردد،اما حتی اگر عراق وارد خلاء قانونی گردد، وی اختیارات نخست وزیر را به دست نخواهد گرفت.

نامزدهای تجمع نمایندگان در میدان التحریر بغداد برای تصدی نخست وزیری

اعتصاب نمایندگان در میدان التحریر بغداد اسامی پنج نامزد مدنظر خود برای تصدی نخست وزیری در دوره انتقالی موقت را اظهار داشتند.

شبکه الفرات گزارش داد اسامی ارائه شده از سوی اعتصاب نمایندگان طی بیانیه ای به این ترتیب اعلام شده است : قاضی رائد جوحی، قاضی عبد الأمیر الشمری، ابراهیم حسین علی، غنی الخاقانی و سلام علی المهدی.

اعتصاب نمایندگان در این بیانیه گفته اند که این افراد دارای ویژگی های سلامت اقتصادی، تجربه و عدالت هستند و نامزدی آنها پس از آن صورت گرفت که از این افراد تعهد گرفته شد که شفافیت، اخلاص و پایبندی در راستای خدمت به ملت و سرزمین عراق داشته باشند.

افزایش میزان مبادلات تجاری عربستان با عراق

ماجد القصبی وزیر تجارت و سرمایه گذاری عربستان از جهش گسترده در حجم مبادلات تجاری با عراق اطلاع داده است.

بر اساس گزارش شبکه الفرات، القصبی در ملاقات با بازرگانان در شورای تجار سعودی بر کیفیت تولیدات سعودی برای صادرات به کشورهای متعدد تاکید نمود.

وی اضافه نمود به عنوان مثال، حجم مبادلات تجاری با عراق از 400 میلیون دلار به یک میلیارد و سیصد میلیون دلار افزایش یافته است.

این مقام سعودی گفت ارزش واردات عراق از کشورهای همسایه و کشورهای دیگر دنیا به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده است.

2323

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7851

به "معترضین عراقی 5 نامزد برای نخست وزیری معرفی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضین عراقی 5 نامزد برای نخست وزیری معرفی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید