معبد کارناک؛ مکانی شگفت انگیز و رازآلود در مصر

به گزارش کنفرانس هکا، معبد کارناک بزرگترین بنای مذهبی است که در حدود 200 هکتار زمین را پوشش می دهد و نزدیک به 2000 سال زیارتگاه مصریان بوده است و دومین مکان پربازدید بعد از اهرام جیزه می باشد. این مکان ویران شده دارای معماری بسیار پیچیده ای است که به قول دانشمندان هنوز هم می تواند بسیاری از شگفتی های دنیای مدرن را تحت الشعاع قرار دهد. ساخت آن حتی با تکنولوژی امروزی نیز بسیار سخت و دور از فکر است.

معبد کارناک؛ مکانی شگفت انگیز و رازآلود در مصر

مساحت محوطه مقدس آمون به تنهایی شصت و یک هکتار است و می تواند ده کلیسای جامع اروپایی را در خود نگه دارد. معبد بزرگ در قلب کارناک به میزان ای بزرگ است که کلیساهای سنت پیتر، میلان، و کلیساهای نوتردام در دیوارهای آن جای می گیرند.این مجموعه، یک موزه وسیع در هوای آزاد است که از چهار بخش اصلی تشکیل می گردد که در حال حاضر تنها بزرگ ترین آن برای عموم و مردم باز است.

تاریخچه و معماری معبد کارناک

ساخت و ساز مجموعه معابد کارناک از 4000 سال پیش شروع شد و تا زمانی که رومیان کنترل مصر را در دست گرفتند، یعنی تا حدود 2000 سال پیش ادامه یافت. هر یک از حاکمان مصری که ساخت کارناک را ادامه می داد، آثار و امضای معماری خود را در این مجموعه به جای میگذاشت.

معبد کارناک با وجود اینکه هزاران سال پیش ساخته شده بر اساس آنالیز های انجام گرفته مکانیزم و معماری بسیار پیچیده ای دارد که حتی در دوران حاضر نیز می تواند به عنوان الگویی برای معماری نوین به حساب بیاید! همانطور که عنوان شد معبد آمون بزرگترین بنای این مجموعه است که بیش از 60 هکتار وسعت دارد! باستان شناسان از این مجموعه به عنوان موزه در فضای باز نام می برند.

بزرگترین و عجیب ترین بنای مجموعه معابد کارناک، تالار هیپوستل است که بیش از پنج هزار متر مربع مساحت دارد و به وسیله 134 ستون بزرگ الجثه احاطه شده است. این ستون ها در شانزده ردیف ساخته شده اند و هنوز هم از عجایب معماری دنیا به شمار می روند. این تالار بزرگترین سالن مذهبی در بین تمام مکان های مذهبی دنیاست. این مجموعه شامل چندین معبد کوچکتر می گردد که وسعت کمتری نسبت به معبد اصلی دارند. بعلاوه یک دریاچه نیز در معبد کارناک واقع شده است که برای اهالی منطقه مقدس می باشد.

نکته قابل توجه این معبد و تفاوت آن با بسیاری از معابد و مکان های دیگر مصر این است که در طول زمان پیشرفته و مورد استفاده قرار گرفته است. ساخت معابد در دوران پادشاهی میانه مصر شروع شد و در دوران بطلمیوسی ادامه یافت. تقریباً سی نفر از فراعنه به ساختمان هایشان یاری کردند و توانستند این معبد را به ساختار پیچیده ای برسانند که در هیچ مکان دیگری یافت نمی گردد. بعضی از ویژگی های منحصر به فرد کرناک واقعاً بی نظیر اند.

موقعیت جغرافیایی معبد

این منطقه بیش از 200 هکتار را شامل می گردد، منطقه ای که وسعت آن حتی از بعضی از شهرهای باستانی بزرگتر است. این مجموعه در نزدیکی شهر قاهره واقع شده است و یکی از پربازدید ترین مکان های باستانی دنیاست، به طوری که پس از مجموعه اهرام جیزه مقام دوم پربازدید ترین مکان های توریستی کشور مصر را به خود اختصاص داده است. این بنای مذهبی چیزی نزدیک به 2000 سال زیارتگاه اصلی کشور مصر بوده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 بهمن 1402 بروزرسانی: 21 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14956

به "معبد کارناک؛ مکانی شگفت انگیز و رازآلود در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد کارناک؛ مکانی شگفت انگیز و رازآلود در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید