مشکل هپکو این است که خریدار کم شده یا وجود ندارد ، یک بانک را مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده کارگران کردیم

به گزارش کنفرانس هکا، سخنگوی دولت در مورد اقدامات دولت برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه هپکو گفت: کارگروهی متشکل از رئیس دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای نظارت به واگذاری ها به بخش خصوصی در سطح استان ها تشکیل شد.

مشکل هپکو این است که خریدار کم شده یا وجود ندارد ، یک بانک را مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده کارگران کردیم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران علی ربیعی سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برنامه دولت برای موضوع اعتراض کارگران هپکو و هم چنین برخورد با هیئت مدیره این شرکت و اقدامات پیشگیرانه دولت در خصوص جلوگیری از تکرار وقایع این چنینی گفت: مشکل ما در هپکو این است که خریدار فراوریات هپکو کم شده و یا وجود ندارد یا اساسا منابعی نیست که از این فراوریات استفاده نمایند. براین اساس تکنولوژی هپکو باید به روزرسانی گردد.

**صلاحیت افراد در خصوص خصوصی سازی بیشتر باید مورد ارزیابی قرار گیرد

وی مسئله دوم در ماجرای هپکو را خصوصی سازی هایی دانست که در این شرکت اجرا شده و گفت: افرادی که در این فرآیند خصوصی سازی توانستند شرکت نمایند و مدیریت آن را به عهده بگیرند نتوانستند به تعهدات خود عمل نمایند و لذا خصوصی سازی، خصوصی سازی ناسالمی نبوده است، اما افراد نتوانستند از عهده تعهدات خود برآیند و براین اساس ضروری است چیزی که در خصوصی سازی راجع به صلاحیت فرد داریم بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

ربیعی با اشاره به زمانی که شخصا عهده دار تصدی وزارت کار بود گفت: در آن موقع به وجود آمدن شرکت های فرعی در درون شرکت ها را یکی از مسائل بزرگ می دیدم و همان موقع هم از آن جلوگیری می کردم.

**دولت یکی از بانک ها را مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده کارگران هپکو کرد

سخنگوی دولت در خصوص اقدامات دولت در قبال مسئله اعتراض کارگران هپکو گفت: ما در خصوص پرداخت حقوق عقب مانده کارگران تصمیماتی گرفتیم و بنا براین شد که یکی از بانک ها مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده این عزیزان گردد.

وی ادامه داد: اساسا بحث هپکو بحث مالکیت است و کارگران این مجموعه که با شخص من زیاد در ارتباط هستند عنوان می نمایند که انتظار دارند امنیت شغلی شان حفظ گردد و مطمئن شوند مالکی اینجا خواهد آمد که بتواند برای کارگران فراوری ایجاد کند، چون اساسا هیچ چیزی برای کارگران شیرین تر از امنیت شغلی و فراوری نیست.

ربیعی توضیح داد: برهمین اساس و بنا به توصیه رئیس جمهور یک کنسرسیومی قوی تشکیل شد که این کنسرسیوم موظف است فراوریات مورد احتیاج را داشته باشد اساسا این کنسرسیوم ها شرکت های معدنی بزرگ ما هستند که از نام بردن اسم تک تک آن ها به دلیل تغییراتی که ممکن است صورت بگیرد معذورم، اما مهمترین آن ها کنسرسیوم گل گهر و آذراب است که کانون این کنسرسیوم ها محسوب می شوند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با وجود این کنرسیوم ها هم فراوری تضمین خواهد شد و هم این کنسرسیوم ها آنقدر قدرت مالی دارند که کارگران را اداره نمایند گفت: از طرف دیگر کارگران هپکو دنبال یک آرامش از مالک بودند و به احتمال زیاد با تغییر مدیریت و مالکیت به این آرامش خواهند رسید.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد آقای روغنی مدیر که از مدیران بسیار پیروز ما که سابقه کار صنعتی نیز دارد مدیر عامل جدید هپکو خواهد شد.

ربیعی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که اقدامات دولت برای جلوگیری از تکرار این وقایع چه خواهد بود گفت: به هر حال کوچک کردن دولت استراتژی درستی بوده و در تمام اسناد بالادستی به این کوچک سازی تاکید شده، اما شیوه کوچک سازی در هر دولتی که صورت بگیرد یک سری حرف و حدیث دارد، اما من اطمینان دارم صاحبان خصوصی سازی در سال های گذشته با دقت عمل نموده اند.

**کارگروهی متشکل از رئیس دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه به منظور نظارت بر واگذاری ها به بخش خصوصی در سطح استان ها تشکیل شد

سخنگوی دولت اقدامات عملی دولت در جلوگیری از تکرار این وقایع را با اشاره به جلسه روز شنبه سران مالی سران قوا دانست و توضیح داد: در این جلسه بنا شد برای اینکه طرح های نیمه تمام دولتی واگذار شوند و واگذار نماینده و خریدار اطمینان از این اقدام داشته باشند رئیس دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه گروهی تشکیل دهند و در سطح استان ها نظارت لازم بر واگذاری های اطمینان بخش را صورت دهند که این واگذاری ها به سمت اطمینان بخشی برود.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5911

به "مشکل هپکو این است که خریدار کم شده یا وجود ندارد ، یک بانک را مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده کارگران کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل هپکو این است که خریدار کم شده یا وجود ندارد ، یک بانک را مکلف به پرداخت حقوق عقب مانده کارگران کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید