مرحله اول عملیات مرمت پل ورزنه در اصفهان شروع شد

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان صبح امروز از شروع عملیات مرمت پل تاریخی ورزنه به عنوان آخرین پل تاریخی زاینده رود در جهت رود به سمت تالاب گاوخونی در شهر تاریخی ورزنه درشرق شهرستان اصفهان اطلاع داد.

مرحله اول عملیات مرمت پل ورزنه در اصفهان شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، فریدون الله کمک مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز دوشنبه 28 آبان 97 با اعلام این مطلب اضافه کرد: این اثر تاریخی آخرین بار در چند دهه گذشته مرمت شده و به تدریج بر اثر فرسایش و سایرعوامل طبیعی احتیاج به مرمت مجدد پیدا نموده بود،لذابراساس برنامه ریزی کارشناسان، مرحله اول عملیات مرمت این پل از صبح امروزآغاز شد.

او گفت: مرحله اول این عملیات مرمتی شامل مرمت واستحکام بخشی،عرشه پل و جان پناه های آن به ویژه تعویض ویا مرمت مصالح فرسوده بوده و سپس درمرحله بعدی پایه های پل نیز مرمت واستحکام بخشی می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر این عملیات مرمتی با اعتباری بالغ بر 500میلیون ریال صورت می پذیرد، در کوشش هستیم تا با تامین اعتبار لازم،مبلغ 2میلیارد ریال دیگر برایادامه عملیات مرمت این پل منحصربه فرد تاریخی تخصیص دهیم.

الله کمک تاکید نمود: با توجه به بروز خشکسالی طولانی مدت به ویژه در منطقه شرق شهرستان اصفهان کوشش داریم تا با مرمت آثار تاریخی منحصربه فرد این منطقه که بسکمک از آنها از پیش از اسلام تا دوران اسلامی قدمت دارند در این منطقه به توسعه گردشگری فرهنگی وحتی گردشگری طبیعی به عنوان جایگزین مناسب مشاغلی همچون کشاورزی بپردازیم به گونه آیی که هم اکنون بیش از30 کارگاه مرمتی در شرق شهرستان اصفهان فعال بوده و همچنین بیش از15 اقامتگاه بوم گردی نیز در این منطقه توسط مردم محلی فعال شده اند.

پل تاریخی ورزنه آخرین پل تاریخی رود زاینده رود درمسیر 350کیلومتری این رود ازمبدا تاانتهای مسیررود است.

در منابع تاریخی شالوده این پل به سده های چهارم وپنجم هجری قمری باز می شود. با این حال شاکله کنونی این پل تاریخی متعلق به اواخردوران صفوی است وپس از آن در دوان قاجارنیزالحاقاتی به آن اضافه نموده شده است.

7ronaldo7.ir: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5258

به "مرحله اول عملیات مرمت پل ورزنه در اصفهان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله اول عملیات مرمت پل ورزنه در اصفهان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید