مرجع رسیدگی به مسائل دانشجویان کجاست؟ ، دانشگاه مازندران شورای صنفی ندارد

به گزارش کنفرانس هکا، دانشگاه مازندران بیش از چهل سال قدمت دارد و از 10 سال گذشته شورای صنفی حامی حقوق دانشجویان بوده است. این دانشگاه که نزدیک به 12000 دانشجو دارد، طبیعتا برای عملکرد هرچه بهتر احتیاج به حضور شورای صنفی دارد.

مرجع رسیدگی به مسائل دانشجویان کجاست؟ ، دانشگاه مازندران شورای صنفی ندارد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، شورای صنفی دانشجویان نهادی دانشجویی است که برای مشارکت دانشجویان در تصمیم گیری امور صنفی، رفاهی و آموزشی شکل گرفت. اهرم تحقق این هدف، افزایش آگاهی دانشجویان نسبت به مسائل صنفی جهت دفاع از حقوق مسلم و قطعی شان بود. این شورا خارج از جناح بندی های سیاسی شکل گرفته و مشخصه اصلی آن نظارت دانشجویان بر نحوه مدیریت و ساماندهی دانشگاه بوده است. با این حال مطالبه گری شورا ها در بازه هایی از زمان به مزاج سیستم مدیریتی خوش نیامد و در پیچ و خم ایام در بعضی دانشگاه ها منحل شدند.

وظایف شورای صنفی دانشگاه

طبق آیین نامه شورای صنفی دانشجویان وظایف این شورا به این توضیح است: امور تغذیه، امور خوابگاه ها و سکونت دانشجویان، امور خدماتی و رفاهی از قبیل: امور فروشگاه ها و دفاتر تکثیر، ایاب و ذهاب دانشجویان، وام های دانشجویی و مراکز درمانی، امور یاری آموزشی از قبیل: امور کتابخانه ها و مراکز کامپیوتر، خدمات آموزشی و اقتصادی مرتبط با دانشجویان و امور دیگر به پیشنهاد شورای صنفی.

با زیر و رو کردن کانال های تلگرامی و دیدن دغدغه های دانشجویان دانشگاه مازندران متوجه عدم وجود شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه مازندران شدیم. برای پیگیری این مسئله با رضا داوودی، دبیر مجمع عدالتخواهی دانشگاه مازندران تماس گرفتیم. داوودی در این خصوص می گوید: دانشگاه مازندران بیش از چهل سال قدمت دارد و از ده سال گذشته شورای صنفی حامی حقوق دانشجویان بوده است. این دانشگاه که نزدیک 12000 نفر دانشجو دارد طبیعتا برای عملکرد هرچه بهتر احتیاج به حضور شورای صنفی دارد.

داووی در خصوص انتخابات 97 شورای صنفی در این دانشگاه می گوید: در سال 97 که این انتخابات برگزار گردید، بعد از اعلام نتایج، انتخابات ابطال شد. دلیل ابطال، عدم تحقق ماده 15 شیوه نامه اجرایی شورای اجرایی بود که این ماده به اشاره به شرکت حداقل 25 درصد دانشجویان در این انتخابات دارد. بر این اساس آن هایی به عضویت شورا در می آیند که نصف آرا را جذب نموده باشند. انتقاداتی که ما به این انتخابات داشتیم این بود که دانشگاه صندوق های کمی برای این امر در نظر گرفته بود و شرکت برای همه آسان نبود. نهایتا انتخابات انجام نشد و همان اعضای سابق به کا خود ادامه دادند.

دبیر مجمع عدالتخواهی دانشگاه مازندران اینطور ادامه می دهد: در اردیبهشت ماه 98، انتخابات دیگری برای تشکیل شورای صنفی جدید برپا شد. اما متاسفانه به همان دلیل قبلی به حد نصاب نرسید. برای بار سوم در آذر ماه 98 انتخابات دیگری برگزار گردید و در این دفعه صندوق های بیشتری برای شرکت دانشجویان به کار گرفته شد. چه در داخل دانشکده ها و چه در خوابگاه ها. متاسفانه باز مشارکت دانشجویان به 25 درصد نرسید و حدود 16 درصد از دانشجویان در انتخابات شرکت کردند.

داوودی با اشاره به ضعف مفاد این آیین نامه می گوید: ما متوجه ضعف این آیین نامه که طراحی شده توسط سازمان امور دانشجویان است، شدیم. با نگاه به عملکرد دانشگاه های دیگر به این نتیجه رسیدیم که ماده 15 شیوه نامه شورای اجرایی در انتخابات شورا های صنفی رعایت نمی گردد. برای مثال در دانشگاه تبریز، با مشارکت حداکثر 3 درصدی دانشجویان، انتخابات برگزار و نتایج اعلام شد و شورای صنفی جدید شکل گرفت. درواقع دانشگاه ها می توانند با انعطاف با نتایج برخورد نمایند.

بنا به گفته این فعال دانشگاهی اصلی ترین گلایه دانشجویان دانشگاه مازندران این است که چرا مسئولین برای تشکیل شورای صنفی جدید، کوشش خود را به کار نمی گیرند؟ با به کارگیری تدابیر و فعالیت های مختلف، شاید بتوانند که مرجعی برای حل این اختلافات و چاره ای برای خلاصی از وضع موجود پیدا نمایند. مگر غیر از این است که شورای های صنفی برای رفاه دانشجویان و برطرف احتیاج های آنان کوشش می نمایند؟

داوودی به نمایندگی از تمامی دانشجویانی که دغدغه مشترکی در دانشگاه مازندران دارند، می گوید: اگر آیین نامه مشکل دارد، چرا دانشگاه های دیگر با انعطاف با این قضیه برخورد می نمایند؟ روز به روز مسائل دانشجویان بیشتر می گردد و متاسفانه مرجعی برای رسیدگی و پیگیری به خواسته های آنان وجود ندارد. طبق آیین نامه هر دانشگاه باید شورای نظارت بر شورای صنفی داشته باشد که این شورا در دانشگاه مازندران وجود خارجی ندارد که اگر وجود داشت، ممکن بود کمی از این مسائل کم می شد.

آنطور که از صحبت های دبیر مجمع عدالتخواهی دانشگاه مازندران می توان برداشت کرد، لزوم تجدید نظر وزارت علوم بر آیین نامه شورا های صنفی است. مسلما انتظار شرکت 25 درصدی از دانشجویان در انتخابات، انتظاری است که در کمتر دانشگاهی عملی می گردد. در بعضی دانشگاه ها، به کارگیری ظرافت ها و انعطاف های مدیریتی باعث در نظر نگرفتن این قانون شده، اما سخت گیری تعدادی از دانشگاه ها باعث نابودی شورای صنفی شده است.

دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مازندران، واحدی تحت عنوان واحد صنفی زیر نظر تشکل خود همسو با قوانین، با هدف رسیدگی به حقوق دانشجویان ایجاد نموده و در نبود شورای صنفی پیگیر دغدغه های آنان است. اما این خلاء یعنی عدم وجود شورای صنفی چیزی نیست که به راحتی قابل حل باشد. مجمع عدالتخواهی این دانشگاه با ورود به مسائل خوابگاه ها و تغذیه در کوشش به کم کردن بخشی از این مسائل است. آنها همچنان در انتظار تدبیری از سوی دانشگاه برای تشکیل مجدد شورای صنفی هستند.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8677

به "مرجع رسیدگی به مسائل دانشجویان کجاست؟ ، دانشگاه مازندران شورای صنفی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرجع رسیدگی به مسائل دانشجویان کجاست؟ ، دانشگاه مازندران شورای صنفی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید