مذاکرات وین در راستا صحیح واقع شده است، توافق فقط با همکاری ممکن است

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز شنبه در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی سعودی العربیه، ضمن اشاره به تازه ترین تحولات مربوط به مذاکرات لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران در وین گفت: بدون پایبندی و همکاری همه طرف ها هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.

مذاکرات وین در راستا صحیح واقع شده است، توافق فقط با همکاری ممکن است

العربیه به نقل از گروسی اضافه کرد: هر چه طرف های حاضر در مذاکرات بیشتر تبادل نظر نمایند، از شدت نزاع و تنش ها کاسته شده و دیدگاه ها بیشتر به هم نزدیک می گردد.

گروسی با بیان اینکه مذاکرات با وجود چالش های سختی که پیش رو دارد، در راستا صحیح واقع شده است، توضیح داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی کوشش های خود را برای دستیابی به توافق با ایران و تضمین اجرا و پایبندی به آن شدت بخشیده است.

وی ادامه داد: دستیابی به توافق در عرض چند روز مسئله پیچیده ای است اما محال نیست. در طول چند روز آینده روشن می گردد نتیجه کوشش های فعلی به کجا ختم خواهد شد.

گروسی تأکید کرد: تا کنون به هیچ توافقی درباره برنامه هسته ای ایران دست پیدا نکرده ایم ولی امیدها هنوز قطع نشده است. سختی ها و مسائل همچنان پابرجاست و ادامه دارد ولی باید برای حل و فصل تدریجی همه مسائل کوشش کنیم.

مدیرکل آژانس گفت: باید برای دستیابی به راهکار دیپلماتیک از نزدیک پیگیر و مراقب و البته شکیبا باشیم. بحث کنونی در عرصه سیاسی درباره این است که طرف های سیاسی که بر میز مذاکرات نشسته اند، چه می خواهند؟ مهمترین سوال در شرایط فعلی این است که آیا بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 امکانپذیر است یا خیر؟

هفته گذشته و پیش از شروع تنفس که به مذاکره نمایندگان هسته ای فرصت بازگشت به کشورهایشان را برای مشورت های بیشتر داد، تروئیکای اروپایی هم بالاخره به حصول پیشرفت در جریان تبادل نظرها اذعان کرد.

با این حال، ایران می گوید تا رسیدن به نتیجه دلخواه، باید درباره دو مقوله راستی آزمایی و تضمین ها تبادل نظرهای بیشتری انجام گردد.

علاوه بر این، ایران به ضرب الاجل های ساختگی بهایی نمی دهد و برای تهران کیفیت مذاکرات برای تأمین منافع حداکثری ملت از اولویت بیشتری برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13377

به "مذاکرات وین در راستا صحیح واقع شده است، توافق فقط با همکاری ممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات وین در راستا صحیح واقع شده است، توافق فقط با همکاری ممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید