متهم دوم پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، تهران - خبرنگاران- بعضی رسانه های جنوب شرق آسیا گزارش دادند: دوان زی هونگ تبعه ویتنامی و یکی از دو متهم اصلی پرونده قتل کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی در پی آزادی متهم نخست این پرونده، قرار است در ماه آینده میلادی پس از سه سال تحمل حبس آزاد گردد.

متهم دوم پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد می گردد

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران از رسانه های منطقه جنوب شرق آسیا، دادگاه ویژه رسیدگی به این پرونده در پی فشارهای دیپلماتیک دولت ویتنام رای به آزادی متهم دوم پرونده قتل کیم جونگ نام داده است.

براساس گزارش استریت تایمز، دادستان ها در مالزی درپی اقدامات دولت ویتنام پیگیری اتهامات علیه این زن 30 ساله را متوقف کردند.

اقدامات دیپلماتیک ویتنام برای آزادی دوانگ زی به ویژه پس از آزادی متهم اندونزیایی اول این پرونده توسط دادگاه شدت گرفته بود.

پیشتر بعضی رسانه ها اعلام کردند که حکم سه سال و چهارماه زندان به اتهام مجروح کردن کیم جونگ نام برادرناتنی رهبر کره شمالی برای متهم ویتنامی صادر شده بود که دوره این حکم از زمان دستگیری وی در فوریه 2017 محاسبه شده بود، اما این دوره به دلیل رفتار خوب متهم ویتنامی کاهش یافته و طبق گزارش وکلایش، وی قرار است تا سوم ماه مه امسال میلادی(12 اردیبهشت 98) از زندان آزاد گردد.

دادگاه ویژه رسیدگی به این قتل در مالزی دراسفند ماه سال گذشته با صدور حکمی بی سابقه سیتی عایشه شهروند 26 ساله اندونزیایی متهم اول قتل کیم جونگ نام را آزاد کرد.

سیتی عایشه به همراه دوان زی هونگ شهروند ویتنامی متهم بودند که برادر رهبر کره شمالی را فوریه سال 2017 میلادی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور با ماده شیمیایی وی ایکس ترور نموده اند.

دوان زی هونگ ویتنامی و سیتی عایشه اندونزیایی متهم بودند که پارچه ای آلوده به این ماده را به چهره کیم که راهی ماکائو بود، مالیده اند. اما هر دوی آنها از ابتدای دستگیری مدعی شدند که تصور می کردند تمامی صحنه جنایت تنها یک فیلم برداری دوربین مخفی است و آنها در قتل برادر رهبر کره شمالی بی گناه بوده و خود را قربانی یک توطئه می دانند.

آزادی این تبعه اندونزی در حالی صورت گرفت که بعضی دیگر از کارشناسان قضایی این پرونده می گویند متهمان اصلی این حادثه توسط ماموران کره شمالی تعلیم دیده بودند.

پیشتر این دو زن متهم به قتل کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی در جلسات مختلف دادگاه در مالزی ادعا کردند که بیگناه هستند.

آنها بر اساس فیلم های دوربین های مداربسته فرودگاه بین المللی شماره دو کوالالامپور متهم بودند که در روز 25 بهمن ماه 95 (13 فوریه 2017) ماده شیمیایی عامل اعصاب به نام وی.ایکس را که مصرف آن توسط سازمان ملل ممنوع اعلام شده است، به صورت کیم جونگ نام مالیده و باعث مرگ وی شدند.

آساق **1599 **1600

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2738

به "متهم دوم پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متهم دوم پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی آزاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید