مالیات عایدی سرمایه شامل سود سهام نمی گردد

به گزارش کنفرانس هکا، لایحه مالیات های مستقیم توسط وزارت امور مالی و دارایی به دولت ارسال شده که قرار است، وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی نظرات خود را ارائه و درباره آن به جمع بندی برسند.

مالیات عایدی سرمایه شامل سود سهام نمی گردد

وزیر امور مالی و دارایی درباره این لایحه می گوید: با اصلاح قانون مالیات های مستقیم که کار آن به انتها رسیده است، مجموع درآمدهای افراد مشمول مالیات می شود.

در این لایحه مسائلی مانند اخذ مالیات از عایدی سرمایه و مجموع درآمدهای افراد، ساماندهی معافیت های مالیاتی و اخذ مالیات از املاک و خودروهای لوکس و گران قیمت پیش بینی شده است.

دراین بین، بعضی ادعاها و حدس ها نیز مبنی بر افزایش مالیات سهامداران بورس در قالب این لایحه و سایر طرح های مشابه مطرح شد.

انتشار این شایعات، این نگرانی را ایجاد کرد که در صورت افزایش مالیات معاملات سهام و یا اخذ مالیات ناشی از عایدی افراد از بورس، موج خروج از بازار سرمایه شکل بگیرد.

به نظر کارشناسان در صورت خروج سرمایه ها از بورس که بازاری شفاف است، این پول های سرگردان به سوی سایر بازارهای موازی مانند ارز، خودرو، طلا و مسکن روانه خواهد شد که برای اقتصاد کشور بسیار زیان بار بوده و تلاطم های شدیدی را ایجاد خواهد نمود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی دراین باره گفت: مالیات بر سهام بورس در دستور کار نیست.

امیدعلی پارسا اضافه کرد: حتی اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی نیز دنبال نمی شود، زیرا مضرات اجرای آن از مزایایش بیشتر است.

وی اظهار کرد: لایحه مالیات مستقیم به صورت لایحه به دولت رفته است که مشخص نیست که آنالیز آنچه زمانی به انتها برسد. در آنجا مالیات بر خودروها و املاک لوکس و گران قیمت اعمال می شود.

پیش ازاین نیز شایعه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از محل افزایش مالیات معاملات سهام در بودجه سال 99 مطرح شده بود که پس از شفاف سازی مشخص شد، علت افزایش پیش بینی درآمدهای مالیاتی معاملات بورس در سال آینده به افزایش حجم معاملات بازمی شود.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8499

به "مالیات عایدی سرمایه شامل سود سهام نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات عایدی سرمایه شامل سود سهام نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید