قیمت نهضت ملی مسکن فعلا متری 4.5 میلیون

به گزارش کنفرانس هکا، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون بر اساس آخرین لیست بها قیمت واحد های نهضت ملی مسکن 4.5 میلیون تومان در هر متر مربع است که شاید در آینده تغییر کند گفت: قیمتی که در حال حاضر با سازنده های واحد های طرح جهش فراوری و تامین مسکن بسته می گردد، صرفا مربوط به هزینه ساخت است و نهایی نیست؛ قیمت تمام شده زمانی که پروژه به اتمام می رسد با لحاظ سایر هزینه ها مثل نرخ عوارض، خدمات، دستمزد و دیگر موارد اعلام خواهد شد.

قیمت نهضت ملی مسکن فعلا متری 4.5 میلیون

به گزارش ایسنا، محمود محمودزاده اظهار کرد: قیمتی که هم اکنون برای واحد های طرح نهضت ملی مسکن اعلام می گردد بر اساس قرارداد منعقده با سازنده است. این با قیمتی که برای متقاضی تمام می گردد تفاوت دارد. بخشی از قیمت تمام شده مسکن مربوط به عملیات ساخت وساز است وهزینه هایی مثل خدمات، صدور پروانه و عوارض های مختلف به آن اضافه می گردد.

وی اضافه کرد: نباید اینطور تفسیر گردد نرخی که در حال حاضر با سازنده های واحد های طرح جهش فراوری و تامین مسکن بسته می گردد قیمت تمام شده واحد ها خواهد بود. از ابتدا اشاره کردیم که بهای تمام شده زمانی که پروژه به اتمام می رسد اعلام می گردد. البته این پروژه غیرانتفاعی است و با مقرون به صرفه ترین قیمت ممکن در اختیار مردم قرار می گیرد.

ملاک قیمت، سازمان فنی و اجرایی است

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: هم اکنون بر اساس جدیدترین لیست بها قرارداد سازندگان نهضت ملی مسکن برای پروژه هایی با مشخصات مشخص با قیمت 4.5 میلیون تومان در هر متر مربع منعقد می گردد. اگر امکانات و کیفیت پروژه ها متفاوت باشد قیمت نهایی نیز متفاوت خواهد بود.

محمودزاده با بیان اینکه ملاک ما در مشخص بهای واحد های نهضت ملی مسکن، نظام فنی و اجرایی کشور است، تاکید نمود: نرخی به عنوان قیمت روز اعلام می گردد و انعقاد قرارداد صورت می گیرد. در طول دوره ساخت، افزایش قیمت مصالح ممکن است وجود داشته باشد، لذا آیتمی به نام تعدیل به این قیمت ها اضافه می گردد. هر سه ماه یک بار سازمان برنامه و بودجه کشور، ضریبی را به عنوان تعدیل به کل قراردا های عمرانی کشور اعلام می نماید؛ لذا این عدد پایه قرارداد است و مربوط به متقاضیان نیست بلکه مربوط به سازندگان است.

وی ادامه داد: قیمتی که مطابق قرارداد برای ساخت با سازنده ها مشخص می گردد همانطور که گفتم نرخ پایه است و نباید با قیمت تمام شده اشتباه گرفته گردد. آنچه که سازنده می سازند بخشی از پروژه است، تمام پروژه نیست. اگر نرخ عوارض، خدمات، دستمزد و دیگر مولفه ها تغییر کند مشمول واحد ها خواهد شد.

اگر قیمت ثابت مشخص می شد، احتمال متضرر شدن سازندگان یا متقاضیان بود

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: در نظر گرفتن قیمت ثابت، چند ایراد دارد؛ یا باید نرخ را بالا بگیریم که سازنده متضرر نگردد و این به ضرر مردم است یا پایین تر مشخص کنیم که ممکن است سازنده پروژه را تعطیل کند؛ بنابراین تصمیم گرفته شد بر اساس قیمت های موجود قرارداد ها منعقد گردد. دولت کوشش می نماید با تخفیفات مختلف این قیمت را به حداقل ممکن برساند و این مراقبت صورت گیرد که واحد ها با حداقل قیمت تمام شده به متقاضیان تحویل گردد.

شروع عملیات اجرایی 330 هزار واحد نهضت ملی مسکن

محمودزاده در تشریح آخرین شرایط پروژه جهش فراوری و تامین مسکن اظهار کرد: در حال حاضر حدود 330 هزار واحد به مرحله اجرا رسیده و برای 980 هزار واحد زمین تامین شده است. از ماه های ابتدایی سال 1401 به مرور افتتاح و بهره برداری از واحد ها شروع خواهد شد.

وی ضمن درخواست از متقاضیان برای واریز به موقع مبلغ آورده گفت: انشاءالله در صورتی که متقاضیان در پرداخت آورده همکاری لازم را داشته باشند پروژه در زمان مقرر تحویل می گردد. در مسکن حمایتی، ساخت واحد ها از دو محل انجام می گردد؛ یکی تسهیلات بانکی و دیگری آورده متقاضیان است تسهیلات بانکی معمولا به موقع تزریق می گردد. اگر آورده متقاضیان نیز سر وقت پرداخت گردد قطعا پروژه در زمانی که سازندگان تعهد نموده اند به اتمام خواهد رسید. هرچقدر هم که زودتر تمام گردد به نفع سازنده ها است که درگیر افزایش قیمت و افزایش تعهدات نخواهند شد.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه

بنابراین گزارش، قانون جهش فراوری و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب 17 مردادماه 1400 یکی از برنامه های کلان دولت سیزدهم محسوب می گردد. دولت با تلفیق دو طرح نهضت ملی مسکن و اقدام ملی مسکن میخواهد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک ها موظف شده اند سالیانه 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش فراوری و تامین مسکن اختصاص دهند. طبق آخرین آماری که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ارایه داده تا روز نهم اسفندماه 1400 تعداد 330 هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی است و برای 980 هزار واحد تامین زمین شده است. مجموعا در دو طرح حمایتی نهضت ملی مسکن و اقدام ملی 5 میلیون و 180 هزار نفر تا کنون ثبت نام نموده اند.

رستم قنامی - وزیر راه و شهرسازی وعده داده که تا سرانجام امسال 800 هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله عملیات اجرایی برسد. وام این واحد ها در تهران 450 میلیون تومان، دیگر کلانشهر ها 400 میلیون، مراکز استان ها 350 میلیون، سایر منطقه ها شهری 300 میلیون و روستا ها 250 میلیون تومان با نرخ سود حداکثر 18 درصد مشخص شده است. طبق آخرین برآورد ها قیمت هر متر مربع واحد های نهضت ملی مسکن 4.7 میلیون تومان خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13218

به "قیمت نهضت ملی مسکن فعلا متری 4.5 میلیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نهضت ملی مسکن فعلا متری 4.5 میلیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید