فشار آمریکا بر سعد الحریری برای بی ثبات کردن لبنان

به گزارش کنفرانس هکا، یک منبع لبنانی اظهار داشت، گزارش روزنامه آمریکایی علیه سعد الحریری نخست وزیر لبنان به نزدیک شدن وی به حزب الله و جریان رئیس جمهور این کشور در ارتباط است و واشنگتن پیغام سرزنش آمیز خود را اینگونه برای الحریری فرستاده است.

فشار آمریکا بر سعد الحریری برای بی ثبات کردن لبنان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز دوشنبه (دیروز) ادعا کرد، سعد الحریری نخست وزیر لبنان در سال 2013 در پی رابطه با یک مدل اهل آفریقای جنوبی مبلغی به میزان 16 میلیون دلار به وی داده است.

در همین ارتباط یک منبع لبنانی به شبکه روسیا الیوم گفت، هیچ کسی در لبنان به آن اندازه ای که خواهان بحث درباره پیغام پشت پرده این گزارش نیویورک تایمز است، خواهان صحبت درباره مضمون خود گزارش نیست.

این منبع اضافه کرد: مسأله (ذکر شده در روزنامه) مستند است و در سال 2013 رخ داده اما فاش کردن آن در زمان فعلی در چارچوب پیغام سرزنش آمیز تند آمریکا به الحریری است که همزمان با درخواست وی برای استعفا در پی بحرانی شدن وضعیت اقتصادی لبنان و تظاهرات در این کشور صورت می گیرد خصوصا اینکه الحریری (این روزها) همبستگی بیشتری با التیار الوطنی الحر (جریان وابسته به میشل عون) و حزب الله پیدا نموده است.

منبع لبنانی مذکور ادامه داد: اطلاعات نشان می دهد حزب الله امروز به الحریری به عنوان نخست وزیر لبنان تعهد بیشتری دارد همانطور که رئیس جمهور به مصالحه ای که بر اساس آن الحریری به نخست وزیر و میشل عون به ریاست جمهوری رسید، متعهدتر شده است. در برابر الحریری گزینه دیگری جز تعهد به رئیس جمهور و حزب الله وجود ندارد تا طیفی قدرتمند برای مقابله با کوشش های آمریکا در راستای بر هم زدن ثبات لبنان تشکیل دهند.

در ادامه این گزارش آمده است، ممکن است هفته ها یا ماه های آینده و قبل از آرام شدن جبهه های متشنج و تثبیت وضعیت موجود در منطقه، بعضی طرف ها کوشش هایی برای به دست آوردن امتیاز یا فشار بر رقبا انجام دهند و این شامل تمام منطقه می گردد. شاید بحران اخیر در بازارهای اقتصادی لبنان در همین چارچوب باشد خصوصا اینکه مقاله طولانی نیویورک تایمز در زمانی فعلی منتشر می گردد و الحریری را با قدرت هدف می گیرد.

لبنان از هفته گذشته شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی-اجتماعی است و بعضی درخواست ها برای استعفای کابینه نیز وجود دارد.

م

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6181

به "فشار آمریکا بر سعد الحریری برای بی ثبات کردن لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار آمریکا بر سعد الحریری برای بی ثبات کردن لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید