عکس ساده ای که دنیای فیزیک را دگرگون کرد

به گزارش کنفرانس هکا، تصویری که آرتور ادینگتون از خورشید گرفتگی کامل سال 1919 ثبت کرد، فیزیک را برای همیشه تغییر داد. حتی تا به امروز هنوز این پدیده آسمانی بینندگان را شگفت زده می کند و درس های مهمی را در مورد جهان به ما می آموزد.

عکس ساده ای که دنیای فیزیک را دگرگون کرد

به گزارش خبرنگاران ، در سال 1919 بود که ماه یک پدیده کاملا طبیعی را تجربه و دید ما از خورشید را برای مدتی مسدود کرد و درک ما از جهان را برای همیشه تغییر داد. آرتور ادینگتون ستاره شناس از جزیره آفریقایی پرنسیپ مشغول دیدنی موقعیت ستارگان و سیاراتی بود که در تاریکی عجیب روز قابل مشاهده بودند. با کم شدن هر چه بیشتر نور خورشید، او توانست ببیند چگونه نور ستارگان دور در اثر کشش گرانشی خورشید منحرف می شود. به این پدیده همگرایی گرانشی گفته می شود.

به نقل از ایسنا، او مشاهدات خود را با مشاهدات دیگری در برزیل تایید کرد و این مشاهدات برخی از اولین شواهد برای نظریه نسبتا تازه نسبیت عام آلبرت اینشتین ارائه کردند. این توصیف که چگونه اجسام بزرگ تار و پود فضا-زمان را منحرف می کنند، اکنون یک اصل در نظر گرفته می شود، اما در آن زمان یک حقیقت فاش شده به حساب می آمد که همه چیز را در مورد نحوه تفکر ما در مورد گرانش و کیهان تغییر داد.

ممکن است فکر کنید که خورشید گرفتگی درست مانند یک روز ابری است که ابری در مقابل خورشید حرکت می کند و در این جا آنچه اتفاق می افتد صرفا عبور ماه از مقابل خورشید و ایجاد سایه روی زمین است اما خورشیدگرفتگی به طرز شگفت آوری فرق دارد.

شرح عکس: نور ستارگان دوردست در عبور از کنار خورشید، منحرف می شود؛ درنتیجه ستارگان در موقعیتی متفاوت از جایگاه واقعی خود در آسمان دیده می شوند. با تاریک شدن آسمان در اوج خورشیدگرفتگی، ادینگتون توانست موقعیت جند ستاره نزدیک به خورشید را روی صفحه عکاسی ثبت کند و با مقایسه آن ها با موقعیت واقعی ستارگان روی نقشه، درستی نظریه نسبیت عام اینشتین را اثبات کرد.

اولین چیزی که در یک خورشیدگرفتگی کامل متوجه آن خواهید شد، سایه ماه است که با سرعت بیش از 2400 کیلومتر در ساعت بر روی زمین به سمت شما هجوم می آورد. ناحیه سایه برای ماه گرفتگی آوریل حدود 185 کیلومتر عرض خواهد داشت، اما این می تواند بر اساس جهت گیری دقیق خورشید و ماه کمی تغییر کند. همانطور که سایه نزدیک می شود، به نظر می رسد که ماه بخشی از خورشید را می بلعد و نور در این شرایط خاصیت عجیبی دارد، گویی خورشید در مه فرو رفته است.

سپس ناگهان هوا تاریک می شود. دما کاهش می یابد و تنها نوری که می بینید از بیرونی ترین لایه خورشید به نام تاج آن نشات می گیرد. هوا آنقدر تاریک می شود که چند ستاره در آسمان دیده می شوند. به نظر می رسد بسیاری از حیوانات، از جمله پرندگان و حشرات، به طور قابل درکی فکر می کنند که شب شده است، بنابراین صدایی به جز صدای جیر جیر حشرات شبانه که از خواب بیدار شده اند، نمی آید. نمی توان گفت چه احساسی خواهید داشت، اما برای برخی این ترکیبی از هیبت و وحشتی عجیب و غریب خواهد بود.

به نظر می رسد این یک واکنش نسبتا رایج است که نه تنها در انسان بلکه در همه موجودات وجود دارد.

سپس، تنها پس از چند دقیقه، خورشیدگرفتگی به همان سرعتی که رخ داده، فروکش می کند. سایه ماه با عجله از آن دور می شود، خورشید دوباره بیرون می آید و پرندگان و حشرات صدای جیر جیر خود را از سر می گیرند. اخترشناسان از تلسکوپ های خورشیدی خود به بالا نگاه می کنند، در حالی که مات و مبهوت از گنجینه اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند هیجان زده اند.

در طول هزاران سالی که انسان ها خورشید گرفتگی را رصد کرده اند، چیزهای بسیار جذابی را یاد گرفته ایم. با پوشاندن قرص خورشید از طریق ماه، تاج ضعیف آن قابل رویت می شود و زمان مناسبی برای مطالعه نواحی بیرونی خورشید است. به عنوان مثال، دانشمندان برای اولین بار هلیوم را در طی یک خورشید گرفتگی کامل کشف کردند. همچنین بهترین زمان برای مشاهده توده های تشعشع و ماده ای است که از سطح خورشید از طریق تاج خورشیدی در فضا منتشر می شود. تاج به خودی خود بسیار عجیب است و به رغم اینکه تاج از همجوشی مرکزی خورشید دور است، میلیون ها درجه گرم تر از سطح خورشید است و ما هنوز دلیل آن را نمی دانیم.

میلیون ها نفر در شمال مکزیک، ایالات متحده و جنوب شرقی کانادا در هشتم آوریل امسال(20 فروردین) شاهد تاریکی در روز و فرصت دیدن تاج خورشید با چشم غیرمسلح خواهند بود. اگرچه این خورشیدگرفتگی از ایران قابل مشاهده نیست اما در صورت علاقه می توانید پخش زنده آن را در وب سایت ناسا دنبال کنید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 19 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16574

به "عکس ساده ای که دنیای فیزیک را دگرگون کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ساده ای که دنیای فیزیک را دگرگون کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید