عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است

به گزارش کنفرانس هکا، صدها میلیون کیلومتر دورتر از ما دنیایی وجود دارد که مملو از آتش فشان هایی است که دائم فوران می کنند. ظاهرا فضاپیمای جونو به قدری خوش شانس بوده که بتواند چنین لحظه ای را ثبت کند.

عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است

تینا مزدکی: فضاپیمایی جونو آژانس فضایی که از سال 2016 به دور مشتری می چرخد، هفته گذشته توانست تصاویر آیو قمر آتش فشانی این غول گازی را ثبت کند. دانشمند ستاره شناسی ناسا که بر روی آیو تحقیق می کند گفت: ما جزئیات باورنکردنی را روی سطح این قمر می بینیم که به نوع خود فوق العاده است.

این نماهای چشمگیر از طریق پردازشگرهای حرفه ای و آماتور، که برخی از آن ها برای ناسا یا دیگر برنامه های تحقیقاتی فضایی می کنند، پردازش شدند. توجه داشته باشید که نقاط تیره تر آتش فشان ها یا نقاط پرحرارت این قمر را نشان می دهند.

سراسر آیو پوشیده از آتش فشان های در حال فوران است، زیرا این قمر در کشمکش بین اجرام مجاور خود، ازجمله مشتری بزرگ الجثه، گیر افتاده است. به گفته ناسا نه تنها بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی از طریق گرانش این قمر را به سمت خود می کشد بلکه اروپا و گانیمد دائماً در حال واردکردن نیروی گرانش به این قمر هستند؛ بنابراین آیو که به طور مداوم در حال کشیده شدن است، تنها واکنشش ایجاد گدازه هایی است که به شکل آتش فشان فوران می کند.

این دنیای آتش فشانی، تنها کمی از قمر سیاره ما یعنی ماه، بزرگ تر است. آیو دائم در حال فوران است و در ماه های اخیر، جونو اشکال مه آلود را بر فراز یکی از آتش فشان های آن ثبت کرده است. مأموریت گالیله ناسا نیز در سال 2000نیز اشکال مه آلودی را بر فراز این آتش فشان ها ثبت کرده بود. جالب است بدانید که اولین بار که آیو از طریق وویجر 1 موردبررسی قرار گرفت، حداقل هشت آتش فشان فعال در آن دیده شد.

منبع: mashable

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16787

به "عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید