عراق، واکنش ها به تحریم های آمریکا علیه بعضی شهروندان، شیوه انتخاب نخست وزیر از نگاه عضو الفتح

به گزارش کنفرانس هکا، واکنش فراکسیون مجلسی صادقون به تحریم های خصمانه آمریکا علیه بعضی شخصیت های عراقی، اعلام برگزاری جلسه فوق العاده مجلس در روز دوشنبه و اظهارات عضو ائتلاف الفتح درباره شیوه انتخاب نخست وزیر جدید از جمله خبرهای سیاسی مربوط به عراق است.

عراق، واکنش ها به تحریم های آمریکا علیه بعضی شهروندان، شیوه انتخاب نخست وزیر از نگاه عضو الفتح

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه السومریه، فراکسیون مجلسی صادقون در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا در تحریم بعضی شخصیت های مردمی از جمله قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب الحق تاکید نمود تحریم های آمریکا دخالت آشکار در امور عراق است.

فراکسیون مجلسی صادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق عراق در بیانیه ای تاکید نمود تصمیمات خزانه داری آمریکا دخالت آشکار و بچگانه در مسائل داخلی عراق است و هیچ طرفی جز دستگاه قضایی عراق و طرف های ذیربط داخلی حق اعمال تحریم علیه شهروندان عراقی را ندارند.

این فراکسیون در بیانیه ای گفت به وسیله رسانه ها تصمیمات خزانه داری آمریکا را پیگیری کردیم که جناب شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق را هدف قرار داده است.

در این بیانیه آمده است : ما بار دیگر بر پایبندی و چنگ زدن به طرح جهادی خود در مقاومت در برابر نفوذ آمریکا تاکید می کنیم که هدف از این نفوذ سرکوب ملت ها و استعمار مجدد آنهاست، ما به دنبال مهار نقش دولت آمریکا و جلوگیری از کوشش آن برای آشفته کردن شرایط داخلی عراق هستیم. ما با ملت عراق عهد می بندیم که چنین تصمیماتی تنها سبب افزایش عزم و اصرار و قدرت ما برای تکمیل طرح جهادی و اصلاحی می گردد که از همان ابتدا برای خود ترسیم نمودهیم.

فراکسیون صادقون در این بیانیه آورده است : ما از این مناسبت استفاده و به ملت بزرگوار عراق تاکید می کنیم که به راستا اصلاح و توسعه نظام سیاسی در کشور و مبارزه با فساد و بستن راه به روی کسانی که منتظر سقوط نظام دموکراتیک کشور برای اجرای طرح های آمریکایی و خارجی با هدف وارد کردن عراق به هرج و مرج و تنش دائمی هستند، ادامه خواهیم داد.

فراکسیون از جامعه جهانی خواست در برابر اقدامات تحریک آمیز دولت آمریکا که شخصیت های معروف به مقاومت در برابر دولت احمق آمریکا در عراق و خاورمیانه ایستادگی کند.

ائتلاف مجلسی الفتح عراق روز شنبه تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا برای تحریم بعضی از فرماندهان حشد شعبی و مقاومت را محکوم و تاکید نمود مقاومت در یک نقطه عطف خطرناک واقع شده است و با فشارهای سنگین برای کوتاه آمدن از حقوق و اهداف خود روبرو است.

در بیانیه ائتلاف الفتح آمده است : ما تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا در تحریم بعضی از رهبران حشد شعبی و مقاومت اسلامی را محکوم می کنیم، البته این تصمیم هیچ تاثیری بر طرح مقاومت و توانمندی های آن در مقابله با طرح استکباری نخواهد داشت، طرحی که نشانه هایش در ویرانی و هرج و مرج و قانونمند کردن تروریسم و تامین اقتصادی آن نمایان شده است.

ائتلاف الفتح اضافه نمود این تحریم ها هرگز طرح مقاومت و رهبرانش را مستاصل نخواهد کرد، بلکه سبب تقویت آن خواهد شد و این دلیلی بر گسترش حالت اسلامی و ملی است که سرزمین و انسان را از لوث داعش و دیگر گروه های تروریستی آزاد کرد.

در این بیانیه آمده است : مقاومت اسلامی در یک نقطه عطف حساس و خطرناک واقع شده است و با فشار سنگین برای کوتاه آمدن از حقوق و اهداف و حمایت از آزادی های اجتماعی از لوث نقشه های خارجی روبرو است و حمایت از مقاومت از شرور این نقشه واجبی است که کمتر از حمایت مرزها و حاکمیت وطن ها نیست.

جلسه فوق العاده مجلس عراق روز دوشنبه برگزار می گردد

خبر دیگر اینکه حسن الکعبی معاون اول رئیس مجلس عراق خواستار برگزاری جلسه فوق العاده در روز دوشنبه هفته جاری با حضور فرماندهان ارشد امنیتی به ویژه فرمانده عملیات بغداد شد.

الکعبی هدف از برگزاری این جلسه را آنالیز حملات مسلحانه طرف های ناشناس در منطقه السنک در مرکز بغداد گفت که شماری قربانی به جا گذاشته است.

به گزارش الفرات، الکعبی در بیانیه خود آورده است فرماندهان امنیتی باید به مسئولیت های خود در حفظ امنیت تظاهرات مسالمت آمیزی عمل نمایند که خواستار اصلاح، تغییر و مبارزه با فساد است. وی بر ضرورت تشدید تدابیر امنیتی برای حفظ جان معترضان اعتصاب نماینده در بغداد و دیگر استان ها شده است.

الکعبی اضافه نمود تمام طرف ها و شخصیت هایی که دست داشتن آنها در قتل تظاهرات نمایندگان در بغداد و دیگر استان ها ثابت گردد، بازخواست خواهند شد.

هیئت سیاسی جریان صدر نیز امروز شنبه خواستار برگزاری نشست فوق العاده مجلس برای آنالیز حوادث بغداد و نجف اشرف شده و بر ضرورت افشای طرف هایی که در حوادث میدان الخلانی و الحنانه دست داشتند، تاکید نمود.

نصار الربیعی رئیس هیئت جریان صدر در بیانیه ای که به همراه گروهی از نمایندگان ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر برگزاری نشست فوق العاده مجلس را خواستار شد.

اظهارات نماینده ائتلاف الفتح درباره نحوه انتخاب نخست وزیر جدید

قصی عباس الشبکی از نمایندگان ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تاکید نمود فراکسیون بزرگتر به تاریخ پیوست و مامور شدن نامزد جدید برای نخست وزیری به وسیله یک ماده قانون اساسی دیگر صورت می گیرد که به رئیس جمهور این حق را می دهد که این نامزد را برای تصدی نخست وزیری مامور کند.

الشبکی که با شبکه السومریه گفت وگو می کرد، گفت مدت معین شده پانزده روزی برای مامور شدن نامزد جدید برای تصدی نخست وزیری، مدت کافی برای رئیس جمهور و گروه های سیاسی در صورت وجود تمایل و اراده و جدیت برای یکسره کردن سریع این پرونده است.

وی اضافه نمود شرایط عمومی و پیگیری ها نشان می دهد که امکان تحقق این مسئله بر اساس مدت معین شده از سوی قانون اساسی وجود دارد.

الشبکی ادامه داد اختلاف نظرها درباره شخصیت هایی که مسئولیت پست نخست وزیری را برعهده بگیرد و شروطی که باید داشته باشد، مسئله ای ایجاد نمی نماید، زیرا هدف در نهایت پشت سر گذاشتن این بحران است و این یک مسئله طبیعی در نظام های دموکراتیک است و این مسئله به وسیله اکثریت و متناسب و منسجم با خواسته های مردم عراق حل و فصل خواهد شد.

اطلاع ما از مواضع و اظهارات فراکسیون های سائرون و الفتح به وضوح نشان می دهد که این دو فراکسیون در راستا انتخاب شخصیت مستقل غیر حزبی که در دولت های سابق چه در دولت یا مجلس سابقه فعالیت نداشته باشند، حرکت می نمایند و این گام مهمی است.

الشبکی تاکید نمود از مسئله فراکسیون بزرگتر عبور نموده ایم، چرا که این مسئله مربوط به شروع فعالیت سال مجلسی پس از انتخابات بود، ولی امروز ما بر اساس ماده قانون اساسی دیگری فعالیت می کنیم و این رئیس جمهور است که فردی را برای تصدی نخست وزیری مامور می نماید نه فراکسیون بزرگتر که دیگر به تاریخ پیوست.

اظهارات بارزانی درباره خطر داعش

خبر دیگر از عراق اینکه خرسند بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق گفت گروه داعش همچنان خطر بزرگی است. وی بر ضرورت همکاری با جامعه جهانی برای مقابله با آن تاکید نمود.

بر اساس بیانیه دفتر بارزانی، وی امروز جیمز جفری فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور سوریه و ائتلاف بین المللی ضد داعش را به حضور پذیرفت که طی آن آخرین تحولات عراق و سوریه و منطقه آنالیز و بر اهمیت ادامه هماهنگی میان نیروهای عراقی و پیشمرگه تاکید شد.

بر اساس این بیانیه، جفری بر پایبندی آمریکا به حمایت از اقلیم کردستان و نیروهای پیشمرگه تاکید نمود.

این بیانیه اضافه نمود : بارزانی از ایالات متحده آمریکا به خاطر حمایت مستمر از اقلیم تقدیر کرد و گفت داعش همچنان خطر بزرگی است و همکاری با جامعه بین المللی برای مقابله با تهدیدهای گروه های تروریستی لازم است.

خبر دیگر اینکه یک منبع نزدیک به مقتدی صدر از تظاهرات نمایندگان در منطقه الحنانه نجف اشرف خواست به منازل خود یا میادین اعتراضات بازگردند.

تاکید حلبوسی بر جلوگیری از هرگونه فعالیت مسلحانه در تظاهرات

محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق بر ضرورت جلوگیری از هرگونه پدیده مسلحانه خارج از چارچوب دولت تاکید نمود. دفتر حلبوسی در بیانیه ای آورده است رئیس مجلس نمایندگان با اهتمام شدید، حوادث روز آدینه و حملات مسلحانه به تظاهرات نمایندگان مسالمت جو را که از سوی باندهای جنایتکار قانون شکن رخ داد و چندین شهید و زخمی به جا گذاشت، پیگیری می نماید.

این بیانیه اضافه نمود حلبوسی با محکوم کردن حملات روز گذشته به تظاهرات نمایندگان مسالمت جو، تاکید نمود دولت و نیروهای امنیتی باید نقش خود را با قدرت قانون برای حفظ امنیت و حمایت از شهروندان و اموال آنها ایفا نموده و مانع هرگونه پدیدهای مسلحانه خارج از چارچوب دولت شوند.

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7625

به "عراق، واکنش ها به تحریم های آمریکا علیه بعضی شهروندان، شیوه انتخاب نخست وزیر از نگاه عضو الفتح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، واکنش ها به تحریم های آمریکا علیه بعضی شهروندان، شیوه انتخاب نخست وزیر از نگاه عضو الفتح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید