طالبان از توافق با آمریکا خبر داد، صلح نهایی شد

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا نوشت: عبدالسلام ضعیف که در اواخر دهه 1990 و حاکمیت طالبان بر افغانستان، سفیر این گروه در پاکستان بود، از نهایی شدن توافقنامه بین آمریکا و طالبان طی چند روز آینده خبر داد.

طالبان از توافق با آمریکا خبر داد، صلح نهایی شد

ضعیف به خبرگزاری طلوع افغانستان گفت، ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر گروه طالبان، توافقنامه صلح با آمریکا را امضا می کند. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده، اعلام آتش بس و شروع مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، چهار محور اصلی توافقنامه صلح آمریکا و طالبان اعلام شده است.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان به منظور گفت وگو درباره راه های اجرای توافقنامه صلح پنجشنبه در دوحه قطر شروع شد.

به گفته سخنگوی طالبان، اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز در روز نخست این مذاکرات در دوحه حضور داشت.

به گفته ضعیف، آمریکا و طالبان با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان طی بازه زمانی 15 تا 24 ماهه و تضمین های مبارزه با تروریسم موافقت کردند. ادامه حضور نیروهای آمریکایی پس از امضای توافقنامه صلح، مغایر با توافق حاصله خواهد بود.

وی با بیان این مطلب که یک هفته پس از امضای توافقنامه صلح بین آمریکا و طالبان، مذاکرات بین افغانستانی ها شروع می شود، اضافه کرد، چین، روسیه و پاکستان، از طرف طالبان ضامنان این توافقنامه خواهند بود.

ضعیف وجود اختلاف نظر در میان طالبان را رد نکرد و گفت، در مذاکرات بین افغانستانیها درباره آینده این کشور گفت وگو خواهد شد.

دولت افغانستان چندی پیش اعلام کرد، فهرست گروه مذاکره کننده صلح آماده است و پس از امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان اعلام خواهد شد.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان، به منظور شرکت در دور نهم مذاکرات صلح آمریکا و طالبان راهی دوحه شد.

کنندگان آمریکا و طالبان با هدف امضای توافقنامه صلح و خاتمه دادن به جنگ 18 ساله در افغانستان، از اکتبر 2018 مذاکرات را در دوحه قطر شروع کردند و اکنون، پس از برگزاری هشت دور مذاکره، طرفین امیدوارند توافقنامه صلح را نهایی کنند.

خلیلزاد هفته پیش پس از خاتمه دور هشتم مذاکرات هیئت آمریکایی و کنندگان گروه طالبان در قطر گفته بود، این دور از مذاکرات بر مسائل باقی مانده برای دستیابی به توافقنامه احتمالی با طالبان که زمینه خروج مشروط نیروهای آمریکایی را فراهم می کند، متمرکز بود.

310 310

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5640

به "طالبان از توافق با آمریکا خبر داد، صلح نهایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان از توافق با آمریکا خبر داد، صلح نهایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید