سیاهچاله غول پیکر در حال بلعیدن یک ستاره

به گزارش کنفرانس هکا، دانشمندان آژانس فضایی اروپا در تاریخ 18 فوریه 2004 اعلام کردند که سیاهچاله ای فوق العاده بزرگ را دیده اند که یک ستاره را می شکافد و بخشی از آن را می بلعد.

سیاهچاله غول پیکر در حال بلعیدن یک ستاره

به گزارش خبرنگاران ، براساس داده های رصدخانه های ایکس ام ام نیوتن و چاندرای ناسا، ستاره شناسان بر این باورند که یک ستاره محکوم به فنا، پس از برخورد نزدیک با یک ستاره دیگر که آن را از مسیر خارج کرد، بیش ازحد به یک سیاه چاله غول پیکر نزدیک شد.

به نقل از دیجیاتو، این نتایج برترین شواهد برای اثبات وجود چنین پدیده ای که مدت ها به وسیله تئوری پیش بینی شده بود، هستند. با نزدیک شدن به گرانش بزرگ سیاهچاله، ستاره به وسیله نیروهای جزرومدی کشیده شد تا اینکه از هم فرو پاشید.

این کشف اطلاعات بسیار مهمی درمورد چگونگی رشد این سیاهچاله ها و تأثیر آن بر ستاره ها و گازهای اطراف ارائه می دهد.

این یکی از شدیدترین انفجارهایی است که تابه حال در یک کهکشان کشف شده است. ستاره قبل از بلعیده شدن به وسیله سیاهچاله تا میلیون ها درجه گرم شده بود. انرژی آزادشده در این فرآیند معادل انرژی یک ابرنواختر است.

اخترشناسان تخمین زدند که حدود یک صدم جرم ستاره درنهایت به جرم سیاهچاله اضافه شد. این میزان اندک با پیش بینی هایی مطابقت دارد که استدلال می نماید تکانه و انرژی فرآیند برافزایش باعث می گردد بیشتر گاز ستاره نابود گردد و از سیاه چاله به دور پرتاب گردد.

نیرویی که ستاره را مختل کرد، نمونه ای شدید از نیروی جزرومدی است که به علت تفاوت در گرانش اعمال شده در جلو و عقب یک جسم ایجاد می گردد.

یک مثال از نیروی جزرومدی ماه است که باعث جزرومد در اقیانوس های زمین می گردد. نیروی جزرومدی مشتری هم، دنباله دار شومیکر-لوی را قبل از اینکه در سیاره غول پیکر فرو برود، از خود دور کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 بهمن 1402 بروزرسانی: 30 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15223

به "سیاهچاله غول پیکر در حال بلعیدن یک ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاهچاله غول پیکر در حال بلعیدن یک ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید