سایه تهدید افزایش قیمت نفت بر سر آسیا

به گزارش کنفرانس هکا، پیش بینی ها نشان می دهد که افزایش تقاضا و کاهش فراوری داخلی نفت در آسیا سبب آسیب پذیری واردکنندگان نفت این منطقه در برابر افزایش ناگهانی قیمت این کالا خواهد شد.

سایه تهدید افزایش قیمت نفت بر سر آسیا

به گزارش خبرنگاران، افزایش تقاضا و کاهش فراوری داخلی نفت در آسیا، آسیب پذیری این منطقه را در برابر اختلال در عرضه جهانی نفت و افزایش ناگهانی قیمت این کالا افزایش می دهد.

سطح واردات خالص نفت آسیا در سال 2015 میلادی از مجموع نفت مصرفی در آمریکای شمالی بالاتر رفت و پیش بینی می گردد که این مقدار در پی تصمیم فراوریکنندگان به کاهش عملیات اکتشاف و فراوری به علت افت قیمت های نفت، افزایش بیشتری یابد. خطر سقوط شدید فراوری میدان های نفتی آسیا در ده سال آینده نیز وجود دارد.

به گفته تحلیلگران، فعالیت اکتشاف منابع انرژی در منطقه ای از آسیا که در کرانه اقیانوس آرام قرار داد، در یک سال گذشته تا حدی متوقف شده و این در حالی است که میدان های کشف شده اخیر بیشتر گازی بوده است.

آژانس بین المللی انرژی در ماه اوت پیش بینی کرد که با توجه به افزایش واردات خالص نفت آسیا و رشد اخیر قیمت، صورتحساب واردات نفت کشورهای این منطقه در سال 2017 میلادی برای نخستین بار در سه سال اخیر به بیش از 500 میلیارد دلار خواهد رسید.

یک تحلیلگر انرژی گفت: در صورت ادامه افزایش سطح تقاضای نفت و کاهش شدید فراوری داخلی در آسیا، افزایش قیمت نفت این منطقه را به شدت تهدید می نماید.

وی گفت: انتظار می رود سطح تقاضای روزانه نفت کشورهای حاشیه اقیانوس آرام در امسال و سال آینده میلادی 800 تا 900 هزار بشکه افزایش یابد؛ این در حالی است که پیش بینی می گردد فراوری روزانه نفت این منطقه در این مقطع زمانی 240 تا 330 هزار بشکه کاهش یابد.

مازاد تقاضا نسبت به فراوری داخلی در آسیا در بازه زمانی 2010 تا 2016 میلادی با 30 درصد افزایش به مقدار حدودی 25 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسید و پیش بینی می گردد که این مقدار در سال آینده میلادی یک میلیون و 100 هزار بشکه رشد یابد. افزایش سطح قیمت نفت ممکن است هزینه واردات را در مدت یک سال یک سوم افزایش دهد و به 566 میلیارد دلار برساند.

فاتح بیرول، مدیر کل آژانس انرژی بین المللی گفت: ما شاهد کاهش سطح سرمایه گذاری های نفتی در دو سال متوالی (2015-2016 میلادی) بوده ایم؛ بازارهای جهانی نفت در آینده بسیار نزدیک با دشواری روبه رو خواهند شد.

اگر اندونزی، بزرگ ترین فراوریکننده نفت آسیای جنوب شرقی، فعالیت ها و خدمات حفاری خود را افزایش ندهد با کاهش احتمالی 20-25 درصدی فراوری نفت روبه رو خواهد شد.

چین نیز به تازگی منابعی را که به این کشور نفت می فروشند افزایش داده است و به منظور کاهش وابستگی وارداتی خود به خاورمیانه، از کشورهایی مانند روسیه و آمریکای لاتین نفت خریداری می نماید؛ اگرچه این کشور در حال ساخت ذخایر راهبردی است تا بتواند خود را از خطر افزایش ناگهانی قیمت نفت حفظ کند.

به گفته تحلیلگران، آسیا بیش از نیمی از نفت مورد احتیاج خود را از خاورمیانه تأمین می نماید و به شدت به فراوریکنندگان حاشیه خلیج فارس وابسته است.

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7299

به "سایه تهدید افزایش قیمت نفت بر سر آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه تهدید افزایش قیمت نفت بر سر آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید