سامسونگ یا آیفون کدام یک بیشتر برای فروش گذاشته شدند؟

به گزارش کنفرانس هکا، داده های دیوار نشان می دهد در سال جاری آگهی گوشی های سامسونگ در صدر بوده اما آیفون رکوردشکن جست وجو برای موبایل بوده است.

سامسونگ یا آیفون کدام یک بیشتر برای فروش گذاشته شدند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، 47 درصد جست وجوی گوشی های همراه در دیوار در سال جاری متعلق به انواع آیفون و 36 درصد متعلق به انواع گلکسی سامسونگ بوده است. همچنین آیفون 13 در صدر جست وجوی گوشی های اپل قرار گرفته است و آیفون 14 در رتبه دهم است.

براساس گزارش زومیت، کل کل داغی بین اپل بازها و سامسونگ بازهای وطنی سال هاست که در جریان است. اینکه کدام شان دست بالا را در این رقابت دارند، تا به حال جواب سرراستی نداشته است. طرفداران اپل با ممنوعیت رجیستری گوشی های نو این شرکت در ایران چند وقتی است که در دردسر افتاده اند اما باز هم بعضی ها دست از آیفون های 14 و 15 بر نمی دارند. طرفداران سامسونگ اما فردای معرفی پرچمداران این برند می توانند آنها را رجیستر شده خریداری کنند و همین ماجرا هم آتش این کل کل را بیشتر کرده است.

گوشی های اپل آنقدر در ایران طرفدار دارد که گروهی با خریدن گوشی های نو حتی با دردسر هر روز قطع شدن آنتن ریسک می کنند و حتی فروش آیفون پایین تر از قیمت جهانی تبدیل به یک کلاهبرداری بزرگ از هزاران نفر می شود.

به همین علت به سراغ بازار محصولات اپل در پلتفرم دیوار رفته ایم و نیم نگاهی هم به بازار گوشی های سامسونگ انداخته ایم تا ببینیم بالاخره برنده این کل کل کدام شان است.

در بازار جهانی چه خبر است؟

بر اساس آخرین آماری که رویترز، در ژانویه 2024 منتشر کرده اپل بعد از 12 سال توانسته به حکمرانی جهانی سامسونگ خاتمه بدهد و صدرنشین سهم از بازار جهانی تلفن همراه شود. براساس این گزارش در ژانویه سال جاری، سهم گوشی های آیفون از بازار جهانی 20.1 درصد بوده است و سامسونگ ها به سهم 19.4 درصد سقوط کرده اند. البته بعید نیست که به زودی سامسونگ بار دیگر بازی را به دست بگیرد.

لوازم جانبی پر آگهی

تنوع محصولات اپل در آگهی های دیوار و البته در میان جست وجوهای کاربران این پلتفرم بسیار زیاد است؛ اپل واچ، مک بوک، آی پد، آی پاد، ایرپاد، … و صدالبته آیفون. طبعاً بیشترین سهم آگهی ها متعلق به سری های مختلف آیفون است. در واقع گوشی های اپل، سال جاری، 70 درصد کل آگهی های محصولات مختلف این برند را در اختیار داشته اند. رتبه دوم اما متعلق به انواع لوازم جانبی گوشی و تبلت اپل است که 22 درصد این آگهی ها را به خودشان اختصاص داده اند و سهم بقیه محصولات در مجموع 8 درصد بوده است.

در کلِ محصولاتِ اپل، 71 درصد اقلامی که در دیوار آگهی شده اند، دست دوم بوده . البته سهم اقلام دست دوم در بین گوشی های اپل بیشتر و حدود 81 درصد است.

بازار اپل کجای ایران داغ تر است؟

آگهی گذاران به ترتیب در استان های هرمزگان، البرز و خراسان رضوی نسبت به جمعیت شان بیشترین آگهی محصولات اپل را منتشر کرده اند. بااین حال، کاربران استان های تهران، زنجان و فارس مشتری های پروپاقرص تری برای این آگهی ها بوده اند. بیشترین میانگین اقدام به تماس با هر آگهی، متعلق به استان تهران است. تهرانی ها، به طور میانگین 14 بار، زنجانی ها 13 بار و اهالی استان فارس هم 13 بار اقدام به تماس با هر یک از آگهی های اپل کرده اند.

اپل بازها پیشتازند یا سامسونگ بازها؟

سال جاری گوشی های آیفون در رتبه دوم گوشی های آگهی شده در دیوار قرار داشته اند. بله حدستان درست است؛ سامسونگ اول بوده. اما داستان به همین جا ختم نمی شود و کاربران دیوار بیشتر در جست وجوی آیفون بوده اند.

در کل، 33 برند مختلف گوشی همراه از ابتدای سال جاری در دیوار آگهی شده اند که سهم انواع گوشی های گلکسی سامسونگ 36 درصد از این آگهی ها و سهم انواع سری های آیفون 29 درصد بوده.جست وجو چطور؟ سهم آیفون از جست وجوی کاربران 47 درصد کل جست وجوی گوشی ها و سهم سامسونگ 36 درصد بوده است!

14 به بالا که رجیستر نشود، 13 پادشاهی می کند!

در میان جست وجوهای محصولات اپل هم، انواع گوشی های آیفون بالای جدول قرار دارند. کاربران دیوار سال جاری در 86 درصد جست وجوهای شان برای انواع محصولات اپل در پی آیفون بوده اند. بعد از آیفون، اپل واچ و ایرپاد در رتبه های بعدی قرار دراند.

اما در بین انواع سری های گوشی اپل، آیفون 13 (با 23 درصد جست وجوها) صدرنشین است. بعد از آن هم به ترتیب سری های 11 و 12 قرار دارند. جالب است که آیفون 14 که به صورت قانونی رجیستر نمی شود، با سهم 2 درصد از جست وجوها در رتبه دهم این جدول قرار گرفته است.

بالاخره متوجه نشدیم، کی بالاتره؟

طبق آمارهای دیوار، این سوال از دو زاویه مختلف، دو جواب متفاوت دارد. اگر از زاویه آگهی ها نگاه کنیم، سال جاری سامسونگ سهم بیشتری از آگهی های منتشرشده داشته. با این حال، اگر از زاویه مشتری های گوشی های همراه نگاه کنیم، کاربرهای دیوار بیشتر در پی آیفون بوده اند. قاعدتاً محبوبیت در بازار را باید با مقدار جست وجو بسنجیم. این نکته را هم در نظر داشته باشیم که نبرد این دو برند در بازار ایران نبرد نابرابری است. آخرین مدل های سامسونگ بدون هیچ مانعی رجیستر می شوند، اما اپل منع قانونی دارد!

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اسفند 1402 بروزرسانی: 20 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15848

به "سامسونگ یا آیفون کدام یک بیشتر برای فروش گذاشته شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامسونگ یا آیفون کدام یک بیشتر برای فروش گذاشته شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید