روند انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ پیچیده و طولانی

به گزارش کنفرانس هکا، آمریکایی ها روز 3 نوامبر 2020 (13 آبان ماه 1399) برای انتخاب چهل و ششمین رئیس جمهور این کشور روانه صندوق های رأی خواهند شد. مراحل این انتخابات و نکات مهم درباره آن را در این گزارش بخوانید.

روند انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ پیچیده و طولانی

گروه بین الملل خبرنگاران، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز 3 نوامبر 2020 برای انتخاب چهل و ششمین رئیس جمهور این کشور برگزاری خواهد شد.

مسئله اصلی انتخابات 2020

مسئله اصلی انتخابات، در یک کلمه دونالد ترامپ است و اینکه آیا او به عنوان رئیس جمهور مستقر می تواند بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب گردد یا خیر. همه نگاه ها به حزب دموکرات دوخته شده و نامزدی که آنها خاتمه برای رقابت با ترامپ معرفی می نمایند.

سال 2016، ترامپ با راه اندازی یک کمپین سیاسی علیه هیلاری کلینتون توانست در ایالت های خاکستری مانند کارولینای شمالی و فلوریدا پیروز گردد. علاوه بر این، تبلیغات ترامپ در ایالت هایی مانند پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان که به دیوار آبی شهرت یافته بودند هم جواب داد و او توانست در انتخابات 2016 به پیروزی برسد. اما این بار مسائل انتخابات و نامزدها متفاوت هستند و معین نیست که ترامپ باز هم بتواند همان کار را انجام دهد.

غیر از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر 2020 بخشی از کرسی های کنگره هم به رأی گذاشته می شوند. در این روز، از میان 100 کرسی مجلس سنا 34 کرسی به رأی گذاشته می شوند و دموکرات ها شانس دارند به اکثریت جمهوری خواستار در این مجلس خاتمه دهند. در مجلس نمایندگان هم که همه 435 کرسی به رأی گذاشته می شوند دموکرات ها قصد دارند از اکثریت خود در این مجلس دفاع نمایند.

چه کسانی می توانند رأی دهند؟

بیش از 224 میلیون نفر در آمریکا در سن رأی قرار دارند. نتایج نظرسنجی هایی که مرکز نظرسنجی پیو منتشر نموده نشان می دهد شرکت نمایندگان در انتخابات 2020 از هر زمان دیگر جوان تر و متنوع تر هستند. سال 2016، یک سوم از واجدان شرایط رأی در انتخابات شرکت کردند یا از شرکت آنها جلوگیری به عمل آمد.

فرایند انتخابات

رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور آمریکا به صورت مستقیم با رأی مردم انتخاب نمی شوند، بلکه توسط افرادی موسوم به الکتورها (گزینندگان) و طی فرایندی موسوم به مجمع گزینندگان (الکترال کالج) (Electoral college) صورت می گیرد. در واقع، مردم در انتخابات به این الکتورها رأی می دهند.

مجمع گزینندگان، در واقع شامل 538 الکتور است که هر 4 سال یکبار برای انتخاب رئیس جمهور تشکیل می دهند. فردی که بتواند 270 رأی الکتور را به دست بیاورد، پیروز انتخابات اعلام می گردد و به عنوان رئیس جمهور به کاخ سفید راه پیدا می نماید.

تعداد الکتورهای هر ایالت، مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا است. کنگره آمریکا در حال حاضر شامل 100 نماینده مجلس سنا و 435 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا است (مجموع این الکتورها 535 نفر می گردد و سه الکتور هم برای منطقه کلمبیا موسوم به دی سی DC در نظر گرفته شده است.)

انتخاب خود الکتورها یک فرایند دو مرحله ای است. در مرحله اول، احزاب سیاسی در هر کدام از ایالت ها مدتی قبل از انتخابات عمومی، الکتورهای بالقوه خودشان را انتخاب می نمایند. در مرحله دوم، در روز انتخابات، رأی دهندگان در هر ایالت، با رأی دادن به نامزدهای رئیس جمهور، الکتورهای خودشان را انتخاب می نمایند. نام الکتورها ممکن است روی برگه های رأی، زیر نام نامزدهای ریاست جمهوری رأی شده باشد و ممکن هم هست که نام آنها درج نشده باشد که این موضوع به قوانین انتخاباتی در هر ایالت بستگی دارد.

در قانون اساسی آمریکا هیچ بند یا قانونی وجود ندارد که الکتورها را ملزم کند رأی خودشان به نامزدهای ریاست جمهوری را طبق آرای مردمی بدهند. با وجود این، بعضی از ایالت ها الکتورهای خودشان را ملزم نموده اند در رأی دادن به نامزدهای انتخابات، عیناً مطابق با رأی مردم عمل نمایند که به آنها الکتورهای متعهد گفته می گردد. غالبا الکتورها در روز انتخاب نهایی (در ماه دسامبر) به نامزدی رای می دهند که اکثریت رای دهندگان ایالتی آنها، انتخاب آن نامزد را توقع دارند.

به واقع با توجه به اینکه اعضای کالج انتخاباتی توسط حزبی برگزیده می گردد که بیشترین رأی را در ایالت مورد نظر به دست آورده است، کمتر اتفاق می افتد که این اعضا رأیی مغایر با آنچه که حزب پیروز در انتخابات ایالتی مورد نظر دارد بدهند.اما بارها رخ داده است که اعضای کالج های انتخاباتی در روز رای گیری برای رئیس جمهور (در دسامبر)،به نامزدی غیر از آنچه که انتظار می رفته است رای داده اند و به عبارت دیگر خلف وعده نموده اند.

زمان بندی انتخابات

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از نظر زمان بندی معمولا شامل مراحل زیر است:

در فصل بهارِ یکسال پیش از برگزاری انتخابات، نامزدها، قصد خود را برای ورود به این رقابت ها به صورت رسمی اعلام می نمایند.

در فصل تابستانِ یکسال پیش از برگزاری انتخابات تا بهار سال بعد (فصل بهارِ سال برگزاری انتخابات) کارزارهای انتخاباتی و مناظرات حزبی در سطح ایالتی برگزار می گردد و نامزدها کوشش می نمایند با تبلیغات، اعلام سیاست ها و انتقاد از رقبای درون حزبی، اقبال اعضای حزب شان را به خود جلب نمایند.

از ژانویه (دی ماه) تا ژوئن (خرداد ماه) سالِ برگزاری انتخابات، انتخابات ایالتی درون حزبی برای انتخاب نمایندگان حزبی - که نهایتا در مجمع ملی شرکت می نمایند - برگزار می گردد.

از جولای (تیرماه) تا اوایل سپتامبر (شهریور ماه) سالِ برگزاری انتخابات، احزاب آمریکایی مجمع ملی خود را برگزار نموده و طی آن نمایندگان حزبی منتخب از ایالت های مختلف، نامزد نهایی حزب را برای رقابت های ریاست جمهوری انتخاب می نمایند.

از سپتامبر (شهریور ماه) تا اکتبر (مهر ماه) سالِ برگزاری انتخابات، کارزارهای تبلیغاتی و مناظرات نامزدهای ریاست جمهوری این کشور برگزار می گردد.

در اوایل نوامبر (آبان ماه) سالِ برگزاری انتخابات (سه شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر)، انتخابات عمومی ریاست جمهوری برگزار شده و شهروندان آمریکایی در هر ایالت به نامزدهای متقاضی عضویت در کالج الکترال رأی می دهند.

در اوایل دسامبر (آذر ماه) سالِ برگزاری انتخابات، اعضای کالج الکترال، برای انتخاب رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری رأی می دهند.

اوایل ژانویه (دی ماه) سالِ بعد از برگزاری انتخابات، کنگره آمریکا به ریاست معاون وقت رئیس جمهوری این کشور، آرای کالج الکترال را شمارش می نماید.

20 ژانویه (یکم بهمن ماه) سالِ بعد از برگزاری انتخابات، مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا برگزار می گردد.

شرایط نامزدها

رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری برای دوره های چهارساله انتخاب می شوند. نامزدهای تصدی این سمت، علاوه بر اینکه باید متولد آمریکا و شهروند این کشور باشند، باید تا روز تحلیف، دستکم 35 سال سن و 14 سال ساکن ایالات متحده باشند. البته تصدی این سمت تنها برای دو دوره متوالی ممکن است.

انتخاب نامزدهای حزبی

احزاب عمده آمریکایی برای انتخاب نامزدهای حزب شان برای تصدی سِمت رئیس جمهوری، مجمع های ملی برگزار می نمایند که در واقع اجلاس های بزرگی هستند که نمایندگان حزبی ایالت ها در آن شرکت می نمایند. این نمایندگان حزبی در بعضی ایالت های این کشور از سوی عامه اعضای حزب و در بعضی دیگر از سوی انجمن های حزبی انتخاب می شوند. البته بعضی از این نمایندگان حزبی بنا به سمتی که در حزب دارند، یعنی در واقع به خاطر ارشدیت و سابقه فعالیت حزبی، به عنوان نماینده حزبی انتخاب شده و در مجمع های ملی احزاب آمریکایی شرکت می نمایند.

نمایندگان حزبی: نمایندگان حزبی چیزی مانند اعضای کالج الکترال هستند، با این تفاوت که در چارچوب حزبی عمل نموده و هدف آن ها انتخاب نامزد نهایی حزب برای ورود به رقابت های ریاست جمهوری این کشور است. نمایندگان حزبی، در اکثر موارد از پیش وعده داده اند که به کدام یک از نامزدهای حزبی رأی داده و در هنگام تشکیل مجمع ملی حزبی نیز معمولا به نامزد مدنظر خود رأی می دهند. با این حال، در حزب دموکرات آمریکا، بعضی نمایندگان حزبی وجود دارند که از پیش وعده ای برای حمایت از یک نامزد معین نداده و در نهایت کار می توانند بنابر نظر خود به هریک از نامزدهای حزبی رأی دهند.

انتخاب نمایندگان حزبی: نمایندگان حزبی در هر ایالت، معمولا به یکی از این دو شکل انتخاب می شوند: یا به وسیله رأی عمومی اعضای حزب (یا مردم) در آن ایالت - که به آن primary می گویند - یا به وسیله انجمن حزبی در ایالت - که به آن Caucuse می گویند. البته هر یک از این دو شیوه، می توانند به دو طریق انجام شوند: باز و بسته. در شیوه باز، هر شهروندی می تواند شرکت کند، و در شیوه بسته، تنها کسانی که عضو رسمی حزب باشند می توانند در انتخابات شرکت نمایند.

تعداد نمایندگان حزبی: طبق تقسیم بندی حزب دموکرات، در مجموع 4765 نماینده حزبی وجود دارد که هر نامزدی که بتواند حمایت 2383 تن از آن ها را کسب کند، نامزد نهایی دموکرات ها برای رقابت های ریاست جمهوری خواهد شد. در حزب جمهوری خواه نیز مجموع 2472 نماینده حزبی وجود دارد و هرکسی که بتواند حمایت 1237 تن از نمایندگان حزبی را کسب کند، به عنوان نامزد نهایی حزب انتخاب می گردد.

همراهی نامزدهای ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری

در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، هر یک از نامزدهای تصدی پست رئیس جمهوری، یک فرد را به عنوان نامزد معاونت رئیس جمهوری همراه خود دارند. در واقع نام های این دو تن به صورت لیستی است و نمی توان رئیس جمهوری را از یک لیست و معاون وی را از لیست دیگری انتخاب کرد.

انتخاب اعضای کالج الکترال

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واقع شامل برگزاری 51 انتخابات مجزا در 50 ایالت به علاوه پایتخت این کشور است. در این 51 منطقه، رأی دهندگان به نامزدهای عضویت در کالج الکترال رأی می دهند - کسانی که از پیش وعده داده اند که به کدام یک از نامزدهای ریاست جمهوری رأی خواهند دارد؛ در واقع رأی دهندگان هنگام انداختن برگه رأی خود، در اکثر ایالت ها، نام نامزدهای عضویت در کالج الکترال را نمی نویسند، بلکه برگه هایی را به صندوق رأی می اندازند که در روی آن نوشته رأی دهنده به فلان نامزد ریاست جمهوری. پس از برگزاری انتخابات محلی در 51 منطقه آمریکا، اعضای انتخاب شده، کالج الکترال را تشکیل می دهند.

در 48 ایالت آمریکا، وقتی که یک نامزد بتواند اکثریت آرای شهروندان این کشور را کسب کند، تمامی سهمیه الکترال آن ایالت را آن خود می نماید. برای مثال اگر 51 درصد شرکت نمایندگان در انتخابات ایالت نیویورک به ترامپ (در واقع به افرادی که اعلام نموده اند که در کالج الکترال به ترامپ رأی می دهند) رأی دهند، تمامی سهمیه ایالت نیویورک در کالج الکترال به ترامپ (حامیان ترامپ) اختصاص پیدا می نماید. تنها در دو ایالت نبراسکا و ماین، سهمیه ایالتی تاحدی براساس درصد رأی دهندگان توزیع می شوند.

ساکنان سرزمین های ماورای بحار آمریکا نقشی در انتخاب اعضای کالج الکترال ندارند، هرچند در رقابت های مقدماتی درون حزبی، هر کدام از این سرزمین ها، تعدادی نماینده حزبی را به مجمع های ملی احزاب ارسال می نمایند.

انتخاب رئیس جمهوری و معاونش توسط کالج الکترال

پس از تشکیل کالج الکترال، اعضای آن برای انتخاب رئیس جمهوری و معاونش تشکیل جلسه داده و رأی می دهند. اما هر کدام از اعضای کالج الکترال از پیش وعده داده اند که به چه کسانی برای ریاست جمهوری و معاونت رأی می دهند و در اغلب موارد، اعضای مجلس الکترال بر همین اساس رأی داده اند. به این ترتیب هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری که بتواند دستکم 270 رأی از مجموع 538 رأی کالج الکترال را کسب کند، به ریاست جمهوری این کشور انتخاب می گردد.

نقش آفرینی کنگره در انتخابات ریاست جمهوری

اگر هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری نتواند اکثریت آرای کالج الکترال را کسب کند، مجلس نمایندگان آمریکا از بین سه نامزدی که بیشترین رأی را در کالج الکترال کسب نموده اند، یکی را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب می نماید. با این تفاوت که در مجلس نمایندگان، نمایندگان هر ایالت آمریکا، به صورت یکجا و در قالب یک رأی واحد به یکی از نامزدها رأی می دهند. برای انتخاب معاون رئیس جمهوری نیز، در این شرایط، سنای آمریکا از بین دو نفری که بیشتری رأی را در کالج الکترال کسب نموده اند، یکی را برای این سمت انتخاب می نماید.

دیوان عالی آمریکا

اگر در فرآیند برگزاری انتخابات اعضای کالج الکترال در مناطق 51گانه آمریکا اختلافی به وجود بیاید - همانند انتخابات سال 2000 و مناقشه بر سر شمارش آرای ال گور و جورج بوش در ناحیه پالم بیچ ایالت فلوریدا - دیوان عالی آمریکا مسئولیت رسیدگی به موضوع مورد مناقشه را داشته و تصمیم مقتضی را اتخاذ می نماید.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6337

به "روند انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ پیچیده و طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ پیچیده و طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید