رضوان حکیم زاده از تراژدی عدالت آموزشی می گوید ، عدالت آموزشی شرط اصلی عدالت اجتماعی است

به گزارش کنفرانس هکا، پرونده تراژدی عدالت آموزشی در هفت شماره به نقد بخش هایی از شرایط آموزشی کشور پرداخت و حالا معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن مطالعه این پرونده با دانشجو از عدالت آموزشی و تراژدی آن می گوید.

رضوان حکیم زاده از تراژدی عدالت آموزشی می گوید ، عدالت آموزشی شرط اصلی عدالت اجتماعی است

پفراینده تراژدی عدالت آموزشی در هفت شماره به نقد بخش هایی از شرایط آموزشی کشور پرداخت و تلاش کرد تا مواردی را که از چشم مسئولان دور مانده، تذکر دهد و البته تلاش کرد تا منطقی و بر پایه انصاف به نقد مسائل بپردازد، حالا معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ضمن مطالعه این پفراینده، با دانشجو از عدالت آموزشی و تراژدی آن همچنین خاتمه مصوبه حذف تنوع مدارس می گوید که در دو قسمت منتشر خواهد شد.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران با اشاره به عدالت آموزشی گفت: از منظر ما عدالت اموزشی شرط اصلی عدالت اجتماعی است چراکه برابری فرصت ها از برابری فرصت های یادگیری در مدرسه شروع می گردد و بعد به برابری فرصت ها در زندگی منجر می گردد.

وی اضافه کرد: قطعا همه ما تفاوت های فردی را به رسمیت می شناسیم و این نکته مهمی است، اما سوا از تفاوت های فردی که خلقت خدادادی هستند قائل به این هستیم که محیط آموزشی باید یک محیط فراگیر باشد و به صورت بالقوه این امکان را برای همه افراد فراهم کند تا همگی دسترسی به آموزش داشته باشند.

حکیم زاده گفت: دسترسی به آموزش، گام اول عدالت آموزشی یا معنای کمی عدالت آموزشی است و به این معنی است که هر کودکی بتواند امکان تحصیل را پیدا کند؛ برای عملی شدن این امر، آموزش و پرورش باید فراهم مدرسه و معلم را فراهم کندو آموزش و پرورش علی رغم محدودیت های بسیاری که دارد اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است و تمام تلاشش را به کار گرفته تا جایی که امکان دارد پوشش تحصیلی را برای همه فراهم کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دوره ابتدایی 98.18 درصد پوشش تحصیلی داریم؛ یعنی 98.18 صدم درصد از بچه ها ایرانی در دوره ابتدایی به مدرسه می فرایند البته برای ما آن 1.8 درصد باقی مانده هم حائز اهمیت هستند و هیچ کودکی را نمی گردد دست کم گرفت.

معاون آموزش ابتدایی گفت: علاوه بر فرصتی که برای بچه ها ایرانی در مورد حق آموزش و عدالت آموزشی فراهم شد، با دستور رهبر معظم انقلاب، در سال های گذشته هر کودکی که در خاک ایران زندگی می کند حتی اتباع غیرایرانی و بچه ها اتباع نیز فرصت دسترسی به آموزش پیدا کردند؛ بیشتر از نیم میلیون دانش آموز ایرانی در مدارس ما بدون تبعیضی حضور دارند و این ارزشمند است.

وی اظهار کرد: آن روی سکه، معنای کیفی عدالت آموزشی است و یعنی اینکه همه بچه ها در شرایط یادگیری یکسانی وجود داشته باشند و کیفیت شرایط یادگیری شان، کیفیت معلمی که دارند، کیفیت فضایی که تحصیل می کنند و دیگر موارد با هم برابر باشد. چون اگر کیفیت ها برابر باشد امکان یادگیری فراهم می گردد وگرنه ممکن است بچه های بازمانده از تحصیل نباشند، اما از یادگیری باز بمانند.

حیکم زاده اضافه کرد: در این زمینه چالش های زیادی وجود دارد که به تراکم کلاس های درس و کیفیت معلمان برمی گردد؛ محدودیت هایی که وجود دارد به خصوص در کلاس های پرجمعیت کار معلمان را سخت می کند.

این معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: در کلاس های پرجمعیت با تراکم بالا، معلمان واقعا زحمت می کشند. اگر یک کلاس 40 نفره را با کلاس 20 نفره مقایسه کنید، دانش آموز در کلاس 40 نفره، یک دوم وقت دانش آموز کلاس 20 نفره را برای یادگیری در اختیار دارد؛ چون معلم باید به او بازخورد بدهد و توجه کند، اما در کلاس 40 نفره کار برای معلمان سخت می گردد و این معلمان ایثار می کنند قطعا این موضوع روی کیفیت یادگیری اثر دارد و بحث برابری فرصت را در آموزش زیر سوال می برد.

رضوان حکیم زاده گفت: دوره ابتدایی دوره تخصصی است؛ این موضوع را سند تحول بنیادین هم تاکید دارد و در این سند گفته شده: که باید نگاه تخصصی به این دوره داشت و تعلیم و تربیت در این دوره سخت ترین کار است.

وی گفت: اگر معلم آمادگی لازم را نداشته باشد و ما به خاطر کمبود معلم، مجبور شویم سربازمعلم را بدون گذراندن دوره های آموزشی برای تدریس بفرستیم، فرصت های نابرابری برای دانش آموزان ایجاد خواهد شد؛ و این بعد دوم عدالت آموزشی است یعنی معنای کیفی.

حکیم زاده گفت: البته ما یک مفهوم دیگری را تحت عنوان عدالت تربیتی داریم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، چون کار وزارت آموزش و پرورش، هم آموزش و هم پرورش است و از نظر ما تربیت از آموزش هم مهمتر است چراکه امروز آموزش را فناوری ها می توانند انجام دهند، ولی قطعا تربیت کار انسان و مربی است.

وی اضافه کرد: عدالت تربیتی یعنی قائل به این باشیم هر کودکی دارای ارزش و کرامت است و باید فرصت دیده شدن، مورد احترام واقع شدن، پذیرفته شدن و رشد کردن را به اندازه هر کودک دیگری داشته باشد و این در گروی آن نگاه عدالت محور معلمان و مدیران و خانواده ها است. نگاهی عاری از تبعیضی که می تواند همه بچه ها را علی رغم تفاوت هایی که دارند به عنوان مخلوقات ارزشمند خداوند که واجد ارزش هستند در نظر بگیرد و این تعامل منصفانه و عادلانه را در تمام برنامه هایی که یک معلم در کلاس ها و مدرسه دارد ساری و جاری کند؛ این مفهوم شناسی عدالت تربیتی است.

معاون آموزش ابتدایی گفت: ما در عدالت آموزشی کمّی، باوجود محدودیت ها، گام های خیلی خوبی برداشتیم. عدالت آموزشی کیفی، قطعا نیاز به کار دارد و باید عدالت تربیتی را مفهوم سازی کنیم تا ان شالله به عنوان موضوع مهم مورد توجه قرار بگیرد.

وی اذعان داشت: وزیر آموزش و پرورش، برنامه ای از ما خواستند تا در همین شرایطی که هستیم، شرایط بهتری برای یاددهی و یادگیری فراهم کنیم و ما نیز برنامه را ارائه دادیم.

حکیم زاده گفت: قطعا توانمندسازی معلمان مخصوصا معلمانی که خارج رشته مرتبط و بدون آموزش وارد مدارس شدند، یکی از جدی ترین برنامه هایی است که تدوین کردیم.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته این برنامه ها را داشتیم، ولی سال جاری در آخرین نشستی که در 25 آبان ماه سال جاری استان قزوین داشتیم مقرر شد یک چارچوب برنامه عملیاتی را با موضوع همه استان های کشور در رابطه با ارتقای کیفیت در شرایط یاددهی و یادگیری بچه ها دوره ابتدایی با مشارکت استان ها تدوین و اجرایی کنیم و به صورت منسجم با همکاری مدیران کل استان ها در حال اجرای آن هستیم.

حکیم زاده گفت: متاسفانه در هر حال استان های محروم، از این جهت هم شرایط نامساعدتری دارند البته تنها شاخصی که از جهت عدالت آموزشی خیلی مهم است و خوشبختانه در استان های محروم شرایط بهتری داریم، پوشش پیش دبستانی است.

وی ادامه داد: پیش دبستانی از نظر ما کلید عدالت اجتماعی است و این فرصت را به بچه ها محروم و دو زبانه می دهد تا حتی اگر در محیط خانواده امکان یادگیری نداشتند، قبل از دبستان در معرض یادگیری قرار بگیرند؛ اگر خزانه لغاتشان به اندازه کافی قوی نباشد و یا زبان فارسی را ندانند، پیش دبستانی آمادگی لازم را برای ورود به مدرسه فراهم می کند.

حکیم زاده اضافه کرد: خوشبختانه در پوشش پیش دبستانی میانگین کشوری مان 74 است، اما میانگین استان های کمتر برخوردار بیشتر از میانگین کشوری است؛ مثلا در استان خوزستان با زحماتی که معلمان خصوصا معلمان کلاس چند پایه کشیدند، تقریبا پوشش صددرصدی داریم.

وی اظهار کرد: در استان قزوین، ایلام، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تقریبا پوشش بالای 80، 90 درصد داریم، اما در عین حال از جهت کیفیت یاددهی و یادگیری در دوره ابتدایی استان های کمتر برخوردارمان مسائل کیفیتی بیشتری هم دارند.

معاون آموزش ابتدایی گفت: پوشش مناطق محروم و دو زبانه تقریبا در تمام کشور، صددرصد رایگان و در برخی از مناطق با توجه به درجه برخورداری یا کمتر برخورداری که وجود دارد یک درصد کمی را خانواده ها مشارکت می کنند و اکثریت با حمایت دولت انجام می گیرد.

وی اضافه کرد: پوشش مناطق محروم در مناطق عشایری صددرصد رایگان است، در مناطق با ضریب 9 دهم درصد رایگان است؛ حمایت دولت ها بوده باعث شده که درصد پوشش ها بالا برود و قطعا اگر قرار بود خصوصی باشد این امکان رشد را نداشتیم.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8220

به "رضوان حکیم زاده از تراژدی عدالت آموزشی می گوید ، عدالت آموزشی شرط اصلی عدالت اجتماعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضوان حکیم زاده از تراژدی عدالت آموزشی می گوید ، عدالت آموزشی شرط اصلی عدالت اجتماعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید