ردپای حساب های اجاره ای در پرونده فساد بانک سرمایه

به گزارش کنفرانس هکا، بررسی پرونده بانک سرمایه نشان دهنده نقش پررنگ استفاده از حساب های نیابتی در این فساد بزرگ است. مجرم های این پرونده با استفاده از وضعیت نابسامان حساب های بانکی، پولشویی کرده اند.

ردپای حساب های اجاره ای در پرونده فساد بانک سرمایه

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در چند سال اخیر ساماندهی نکردن حساب های بانکی توسط مسئولین، عصای دست مفسدان بزرگ برای پنهان کردن جرائم بوده است. درواقع نبود قواعد مناسب برای ساماندهی حساب های بانکی موجب شده تا مجرم ها با استفاده از حساب های نیابتی تراکنش های خود را پنهان کنند. زمانی که دلیل و ذی نفع اصلی یک تراکنش برای نهاد های مقابله کننده با فساد شفاف نباشد باید منتظر فساد های کلان در اقتصاد کشور بود.

*فساد بانک سرمایه، ویترین حساب های نیابتی

پس از مفسدانی همچون وحید مظلومین و حمید باقری درمنی، حال در پرونده بانک سرمایه نیز حساب های نیابتی نقش آفرینی می کنند. یکی از اولین شکل های بهره بردن مجرمان پرونده بانک سرمایه از حساب های نیابتی، استفاده از حساب بچه ها و نوجوانان برای انتقال پول های کلان است. پس از افتتاح 240 حساب توسط موسوی نژاد در پرونده حسین هدایتی، این بار از حساب یک دختر 14 ساله برای پول شویی استفاده شده است. در جلسه سوم دادگاه این پرونده، کننده دادستان سوءاستفاده از حساب دختر 14 ساله را این گونه تشریح کرد: آقای امامی چندین ماشین پول شویی گسترده داشته اند و یکی از ابزار های پول شویی او شخصی به اسم امیر قادری بوده است، این فرد به اسم دختر 14 ساله اش حساب باز می کرده تا پول به حساب او واریز شود و مطهره قادری دختر 14 ساله امیر قادری است. وی در ادامه بیان کرد که 4 میلیارد و 300 میلیون تومان از یک تسهیلات 30 میلیارد تومانی به حساب این دختر نوجوان ریخته شده است.

علاوه بر سوءاستفاده از حساب بچه ها، از آشنایان هم برای پول شویی در این پرونده استفاده شده است. به عنوان مثال، یکی از متهمین پرونده، حساب خواهر همسر موقت دوم خود برای انجام تراکنش های بانکی انتخاب کرده بود. در جلسه بیستم بررسی این پرونده قهرمانی شیوه سوءاستفاده زاهدی از حساب نزدیکان را این گونه تشریح کرده است: آقای زاهدی همسر موقت دومی نیز داشت و از همسر اول خود متارکه کرده است، در بررسی های انجام شده متوجه شدیم که در حساب خواهر آن خانم وجوه زیادی است که وی نیز کارمند بانک گردشگری است لذا آن خانم را خواستیم تا توضیح دهد و وی گفت: پول ها متعلق به آقای زاهدی است.

*باز هم ردپای حساب های اجاره ای در یک اَبَر فساد

روش دیگری که در پرونده بانک سرمایه قابل مشاهده است استفاده از حساب های اجاره ای است. در این روش مجرمین با استفاده از مدیرعاملان اجاره ای و بهره بردن از حساب ها و هویت آن ها تسهیلات دریافت می کردند. در شانزدهمین جلسه بانک سرمایه، قهرمانی، کننده دادستان به سوءاستفاده از افراد بی بضاعت برای دریافت تسهیلات کلان اشاره کرد. وی روش کار مجرمان را این گونه تشریح کرد که آن ها بعد از شناسایی افراد بی بضاعت، این افراد را به عنوان مدیرعامل یک شرکت نصب می کردند. شرکت هایی که افراد بی بضاعت مدیرعامل اجاره ای آن بودند عمرشان به یک هفته هم نمی رسید. مجرمین این افراد را سوار بر لوکس ترین ماشین ها به بانک می بردند و با استفاده از حساب آن ها وام دریافت می کردند. البته این تسهیلات با 13 دست چرخش در آخر توسط ذی نفع اصلی صرف مخارج مصرفی لوکس می شد. ذی نفعانی که حال جزو متهمان این پرونده هستند.

*کانادا و حل معضل حساب های نیابتی

باوجود این سطح از فساد به دلیل ساماندهی نکردن حساب های بانکی، هنوز عزم جدی در مسئولین برای پر کردن این روزنه فساد دیده نمی شود. این در حالی است که در کشور های پیشرفته همچون کانادا برای مقابله با پول شویی اقدامات گسترده ای انجام می شود. به عنوان مثال، در کانادا حساب هایی با ویژگی های زیر به عنوان مورد مشکوک به سازمان امور مالیاتی و سازمان تراکنش های مالی کانادا معرفی می شود.

- اگر در کانادا از حسابی برای انتقال مبالغی استفاده شود که پیش از آن در سوابق حساب دیده نشده، آن تراکنش به عنوان مورد مشکوک شناسایی می شود.

- در این کشور باید گردش مالی فرد با شغل آن تناسب داشته باشد. به طور مثال انجام تراکنش های کلان برای یک خرده فروش دور از انتظار است.

- یکی دیگر از معیار های کانادا برای شناسایی حساب های مشکوک، مکان جغرافیای انجام تراکنش است. اگر فرد تراکنش خود را در جایی انجام دهد که با سوابق جغرافیایی آن همخوانی ندارد، پس تراکنش وی یک مورد مشکوک است.

- در کانادا هیچ فردی حق ندارد بدون دلیل موجه حساب های زیادی را در یک محدوده افتتاح کند.

- آخرین ویژگی حساب های مشکوک در کانادا، دریافت وام با نرخ بهره بالا است؛ زیرا فقط انجام فعالیت های اقتصاد غیرعادی همچون قاچاق است که می تواند به فرد توان بازپرداخت بهره کلان را بدهد.

باوجود کاربرد فراوان حساب های نیابتی در پرونده های فساد ایران، اقدامات کانادا نشان می دهد که این مسئله در جهان تقریباً حل شده است. می توان با مطالعه مختصر در تجربیات برخی کشور ها به راه حل هایی کارآمد برای حل معضل حساب های نیابتی دست یافت. بر همین اساس ساماندهی حساب های بانکی فقط عزم مسئولین کشور را برای مقابله با فساد می طلبد، عزمی که هنوز دیده نمی شود.

مجله آزات وب: مجله آموزشی توسعه اسکریپت های تحت وب

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6908

به "ردپای حساب های اجاره ای در پرونده فساد بانک سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای حساب های اجاره ای در پرونده فساد بانک سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید