رتبه برترهای کنکور از شهرستان های کم امکانات: تعجب سازمان سنجش از درصدهاشون

به گزارش کنفرانس هکا، قبولی کنکور رویایی است که بسیاری از افراد پس از ورود به مدرسه در سر دارند و هرچه به انتها دوره دبیرستان نزدیک تر می شوند اضطراب و نگرانی آن ها برای رسیدن به این رویا افزایش پیدا می نماید. سوالی که برای بسیاری از متقاضیان کنکور پیش می آید این است که امکانات تا چه حد روی موفقیت آن ها تاثیر می گذارد؟

رتبه برترهای کنکور از شهرستان های کم امکانات: تعجب سازمان سنجش از درصدهاشون

شما در هر زمینه ای که بخواهید فعالیت کنید احتیاج به امکانات حداقلی دارید و این مورد در کنکور نیز صدق می نماید. پس نمی توان از تاثیر امکانات در افزایش مقدار پیروزیت غافل شد. دراین بین افرادی نیز هستند که توانستند معادلات را بهم بریزند تا حدی که نرم افزارهای تخمین رتبه هم از مقدار پیشرفت اونها متعجب شدن. آشنایی با این افراد می تواند به شما انگیزه بیشتری برای کسب رتبه قبولی بدهد.

تاثیر امکانات بر کسب رتبه قبولی کنکور

با توجه به اینکه انواع مدارس در ایران وجود دارد می دانیم که امکانات و حتی در بسیاری از موارد شیوه تدریس در این مدرسه ها یکسان نیست. این موضوع به صورت مستقیم روی مقدار یادگیری دانش آموزان و حتی انگیزه آن ها برای ورود به دانشگاه تاثیر می گذارد.

با این حساب باید گفت امکانات به صورت مستقیم روی کسب رتبه قبولی کنکور تاثیر می گذارند. اگر نگاهی به فهرست قبول شدگان آزمون سراسری در بازه های زمانی مختلف بیندازید متوجه می شوید که به خصوص طی سال های اخیر بیشترین درصد قبولی کنکور متعلق به افرادی است که در شهرها و مدارس پیشرفته درس خوانده اند.

امکانات یک مدرسه و مقدار تجربه یا مهارت کادر آموزشی آن باعث می شود دانش آموز راحت تر مباحث درسی را یاد بگیرد و بتواند خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کند. بهره مندی از این شرایط در شهرهای بزرگ به راحتی امکان پذیر است اما دراین بین تکلیف دانش آموزان منطقه ها محروم یا شهرهای کوچک چه می شود؟ چه عوامل دیگری در کسب رتبه تاثیر دارند؟ این موارد را آنالیز می کنیم.

عوامل موثر در کسب رتبه قبولی کنکور

همان طور که گفتیم بهره مندی از امکانات و تحصیل در مدارس پیشرفته از مهم ترین عواملی به شمار می آیند که به دانش آموز یاری می نمایند رتبه خوبی در آزمون سراسری به دست بیاورد. در واقع بسیاری از رتبه های برتر کنکور به وسیله افرادی کسب می شوند که امکانات مناسبی در اختیار داشتند.

البته امکانات تنها عامل تاثیرگذار بر افزایش احتمال قبولی کنکور نیست بلکه افراد باید کوشش مستمر داشته باشند تا بتوانند در این آزمون سرنوشت ساز رتبه خوبی کسب و در برترین دانشگاه های کشور تحصیل نمایند.

دراین خصوص بعلاوه باید گفت مقدار یادگیری افراد به صورت مستقیم روی رتبه آن ها تاثیر دارد. دانش آموزانی که بتوانند مهارت یادگیری خود را تقویت نمایند به مرور سرعت درس خواندن آن ها نیز بیشتر می شود و با این کار می توانند در کنکور به سوالات بیشتری جواب بدهند. این مورد احتمال کسب رتبه بهتر را افزایش می دهد.

یادگیری مهارتی است که به فکر افراد و بعلاوه مقدار تمرکز آن ها برمی شود. بعضی دانش آموزان بدون کوشش خاصی قدرت یادگیری بالایی دارند اما این موضوع نباید دل سردی شما را در پی داشته باشد بلکه باید باعث افزایش کوششتان شود.

داشتن هدف و برنامه ریزی درست برای آن از دیگر عوامل موثر بر افزایش احتمال قبولی در کنکور هستند و در واقع بدون توجه به این موارد حتی اگر در برترین مدرسه کشور تحصیل کنید باز هم امکان کسب رتبه برتر برای شما فراهم نمی شود.

آیا بدون امکانات می توان به قبولی کنکور امیدوار بود؟

امکانات همواره جایگاه مهم خود را درزمینه افزایش احتمال قبولی در کنکور دارند. در واقع افرادی که از شرایط و امکانات خوبی بهره مند هستند مسیر آسان تری برای رسیدن به رتبه برتر طی می نمایند و لازم نیست با چالش های زیادی روبه رو شوند.

اما این سوال پیش می آید که آیا تنها دانش آموزان محصل در مدارس پیشرفته می توانند در برترین دانشگاه های کشور تحصیل کند؟ دراین بین تکلیف افرادی که در منطقه ها محروم کشور درس می خوانند چه می شود؟ آیا این دانش آموزان نباید امیدی برای ادامه تحصیل خود در شرایطی مناسب و رشته ای خوب داشته باشند؟

در سال های گذشته بسیاری از افراد نداشتن امکانات را علت عدم پیروزیت خود می دانستند اما جالب است بدانید بعضی دانش آموزان با وجود تحصیل در منطقه ها محروم توانستند به برترین رتبه های کشوری دست پیدا نمایند. با شناخت این افراد قطعا انگیزه متقاضیانی که امکانات را سد پیروزیت خود می دانند افزایش می یابد.

کدام افراد بدون امکانات رتبه برتر کنکور شدند؟

کسب رتبه قبولی کنکور را می توان یکی از مهم ترین اهداف بسیاری از دانش آموزان در سراسر کشور دانست. بااین حال افرادی که در شهرهای پیشرفته درس می خوانند به علت برخورداری از شرایطی مطلوب و بعلاوه امکانات مناسب شانس بیشتری برای قبولی دارند.

همه ما با این موضوع آشنا هستیم و آن را باور داریم اما جالب است بدانیم افرادی هستند که بدون توجه به کمبود امکانات تمام کوشش خود را برای کسب رتبه برتر به کار گرفتند و در این مسیر به پیروزیت دست پیدا کردند. در ادامه به معرفی بعضی از این افراد می پردازیم.

رستگار رحمانی تنها رتبه 1 کنکور تجربی و زبان 1388 از شهرستان جوانرود

رستگار رحمانی رتبه یک کنکور تجربی و زبان کنکور 1388

رستگار رحمانی را می توان تاثیرگذارترین فردی دانست که به ما نشان داد پیروزیت در کنکور همواره به امکانات وابسته نیست و گاهی افراد باید برای رسیدن به هدف کوشش خود را چند برابر نمایند و موقعیت را در نظر نداشته باشند.

این فرد در شهر مرزی جوانرود و در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمد. زندگی در شهرهای مرزی خود به خوبی نشان دهده سطح پایین خدمات و امکانات است حال اگر خانواده پرجمعیت نیز باشد قطعا والدین نمی توانند به خوبی امکانات را برای تمام بچه ها خود فراهم نمایند.

با تمام این تفاسیر رستگار رحمانی توانست با کوشش و پشتکار زیاد تمام معادلات را بهم بزند و نشان دهد که گاهی انگیزه و کوشش بیشتر از امکانات باعث پیروزیت و رشد افراد می شود.

رستگار رحمانی اولین بار در سال 1385 کنکور می دهد اما به دلایل شخصی از ثبت نام در دانشگاه خودداری می نماید و به جای آن به مدت 2 سال راهی خدمت سربازی می شود.

زمانی که آقای رحمانی خدمت خود را به خاتمه می رساند حدودا 4 ماه تا کنکور فرصت داشتند برای اینکه مباحث مختلف را یاد بگیرند و در آن ها مسلط شوند. رستگار رحمانی توانست در سال 1388 و در این زمان کوتاه رتبه یک کنکور تجربی و زبان را به دست بیاورد.

این موضوع به حدی عجیب بود که سازمان سنجش نتوانست آن را قبول کند و گمان بر تقلب بردند. بنابراین مجدد از ایشان آزمون گرفت. اما آقای رحمانی در دور دوم نیز پیروز به قبولی کنکور و کسب رتبه اول شد تا ثابت کند افراد در محدودیت ها نیز می توانند ستاره شوند.

محمدرضا پناهلو رتبه 340 تجربی و 97 زبان

محمدرضا پناهلو از دانش آموزان شهرستان ابهر است که با کسب رتبه 340 در رشته تجربی توانست پیروز به تحصیل پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. این دانش آموز می تواند برای افرادی که امکانات شهر کوچک خود را بهانه ای برای عدم کسب رتبه برتر در کنکور قرار داده اند الگوی مناسبی باشد و به آن ها انگیزه دهد.

محمدرضا پناهلو تمام دروس کنکور را به طور کامل مطالعه می کرد و این موضوع باعث قبولی کنکور او شد. اگر شما نیز در پی کسب تراز هستید علاوه بر دروس تخصصی باید وقت زیادی را به مطالعه کتاب های عمومی اختصاص دهید.

محمدرضا پناهلو علاوه بر قدرت یادگیری همواره در کارگاه های آموزشی شرکت می کرد تا بتواند دانش و مهارت خود را افزایش دهد و بعلاوه با نحوه تحلیل سوال ها در کنکور آشنا شود. شما نیز برای پیروزیت ضروری است با این تکنیک ها آشنا شوید. معمولا در این مسیر استفاده از خدمات مشاوره کنکور یاری زیادی می نماید.

پویا آزادبخش رتبه81 کنکور تجربی 1402

کسب رتبه 81 تجربی برای دانش آموزی که در شهری کوچک و با امکاناتی قطعا کم تر از مرکز زندگی می نماید دیگر یک رویا نیست چراکه پویا آزادبخش با کوشش و پشتکار خود توانست در کنکور 1402 به آن برسد.

پویا آزادبخش رتبه 81 کنکور تجربی 1402 در کنار مشاور کنکورش محمدحسین جدیدی نژاد

پویا آزادبخش با اینکه در کلان شهرها تحصیل نمی کرد اما با یاری مشاوره تخصصی و شرکت در کارگاه های آموزشی توانست مهارت های تحلیل خود را افزایش دهد. تا حدی که توانست درس زیست شناسی را در کنکور 91.2% بزند. و این موارد زمینه را برای کسب رتبه برتر به وسیله او فراهم کردند. آقای آزادبخش اکنون در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل در رشته پزشکی است.

علیرضا مهندسی رتبه 5 کنکور ریاضی

علیرضا مهندسی دیگر دانش آموزی است که از شهر ساوه و با امکانات محدود توانست رتبه 5 منطقه را در رشته ریاضی به دست بیاورد. علیرضا مهندس از دوران دبیرستان همواره درصدد کسب پیروزیت و قبولی کنکور بود تا اینکه در آزمون سال 1402 به هدف خود دست پیدا کرد.

علیرضا مهندس نیز یکی از نمونه های شاخص دانش آموزان پرکوشش است که بدون زندگی در شهر پیشرفته ای مانند تهران توانست رتبه برتر آزمون سراسری را به دست بیاورد. درصد فیزیک 94.29% او بیانگر مقدار تاثیر کوشش، پشتکار و نحوه درس خواندن این دانش آموز است.

کارنامه کنکور علیرضا مهندسی رتبه 5 کنکور ریاضی از شهرستان ساوه

عماد جمالزهی رتبه تجربی

عماد جمالزهی 2 سال متوالی پشت کنکور ماند و در سال دوم رتبه لازم برای تحصیل در رشته پزشکی را به دست آورد. عماد دوران تحصیل خود را در شهرستان ایرانشهر واقع در سیستان و بلوچستان گذرانده بود. از دانش آموزان پرکوششی بود که همواره رویای کسب رتبه برتر و قبولی کنکور را در سر داشت. این دانش آموز با تغییر در روش مطالعه و بعلاوه کوشش برای افزایش مهارت در یادگیری توانست به این رویا دست پیدا کند.

چگونه افراد بدون امکانات در کنکور پیروز می شوند؟

مهم ترین علتی که می تواند باعث پیروزیت افراد و کسب رتبه قبولی کنکور شود کوشش و پشتکار آن ها است. اگر شما نیز بتوانید به جای تمرکز روی عدم امکانات، انرژی خود را برای یادگیری بهتر صرف کنید می توانید به کسب پیروزیت امیدوار باشید.

یادگیری در بعضی افراد ذاتی است اما شما نیز با روش های درست می توانید این مهارت را کسب کنید. علاوه بر یادگیری درست مطالب باید با نحوه تحلیل سوال ها و پیدا کردن پاسخ آن ها در کوتاه ترین زمان آشنا شوید. افرادی که از این مهارت برخوردار باشند شانس بیشتری در کسب رتبه برتر کنکور دارند حتی اگر ساعت های کم تری را به مطالعه اختصاص داده باشند.

هوش عامل دیگری است که تا حدودی روی کسب نمره قبولی کنکور تاثیر دارد. البته باید بدانید افراد کمی هستند که تنها به علت هوش بسیار زیاد خود در موارد مختلف مانند کسب رتبه برتر در کنکور پیروز می شوند. پس نباید با تصور اینکه هوش شما خیلی زیاد نیست خود را از مسیر پیروزیت دور کنید.

در کنار کوشش و هوش نحوه درس خواندن نیز بسیار مهم است. در واقع افرادی که ساعت های طولانی مطالعه می نمایند اما از روش صحیح درس خواندن به گونه ای که بتوانند تست ها را در کوتاه ترین زمان جواب دهند مطلع نیستند نمی توانند رتبه خوبی نیز کسب نمایند.

مطالعه اصولی، مطلعی از چگونگی تحلیل سوال ها، شناخت نقاط ضعف و تقویت آن ها ازجمله مواردی هستند که در مسیر پیروزیت در کنکور به افراد یاری می نمایند. اما چگونه می توان اطلاعات خود را در این زمنیه افزایش داد؟

چگونه روش صحیح درس خواندن برای کنکور را بیاموزیم؟

چه فردی باشید که به امکانات زیاد دسترسی دارید چه از دسته دانش آموزانی باشید که در منطقه ها محروم تحصیل می کنید باید روش درست مطالعه را بشناسید تا با رعایت نکات مهم قبولی کنکور را به دست بیاورید.

درخصوص روش مطالعه دروس کنکور نمی توان یک راه کار کلی برای همه متقاضیان اعلام کرد چراکه افراد هرکدام روش به خصوصی برای یادگیری بهتر مسائل دارند و این موضوع حتی در ساعتی که برای مطالعه انتخاب می نمایند تعیین است.

ضروری است بگوییم با توجه به امکان دریافت مشاوره آنلاین و بعلاوه شرکت در کلاس های کنکور به صورت غیرحضوری به وسیله برترین استادهای کشور مانند ماز، کلاسینو، تاملند، مرکز مشاوره کنکور جدیدی نژاد و… دیگر لازم نیست نگران عدم بهره مندی شهر خود از امکانات آموزشی باشید. در واقع کلاس و مشاوره های آنلاین توانستد مانعی به نام عدم دسترسی به اساتید و امکانات را از سر راه دانش آموزان سراسر کشور بردارند.

با تمام این تفاسیر باید گفت در هر شهر و منطقه ای که زندگی می کنید می توانید به قبولی کنکور، قبولی فرهنگیان و… امیدوار باشید.

جمع بندی

اگر دغدغه قبولی کنکور و کسب رتبه برتر دارید اما به علت زندگی در شهری کوچک یا منطقه ای محروم به این موضوع فکر می کنید که توانایی رقابت با متقاضیان شهرهای بزرگ را ندارید باید به شما بگوییم در طی سال های اخیر افراد زیادی توانستند از شهرهای کوچک و حتی محروم به پیروزیت در این آزمون دست پیدا نمایند.

یکی از مهم ترین متقاضیانی که تعجب سازمان سنجش را برانگیخت رستگار رحمانی بود که رتبه یک تجربی و زبان را کسب کرد. از دیگر افرادی که با کم ترین امکانات به پیروزیت رسیدند باید به پویا آزادبخش، علیرضا مهندسی، عماد جمالزهی و محمدرضا پناهلو اشاره نمود.

منبع: یک پزشک
انتشار: 11 بهمن 1402 بروزرسانی: 11 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14718

به "رتبه برترهای کنکور از شهرستان های کم امکانات: تعجب سازمان سنجش از درصدهاشون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه برترهای کنکور از شهرستان های کم امکانات: تعجب سازمان سنجش از درصدهاشون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید