راه اندازی خزانه داری شهرداری ها به مرحله اجرا نرسیده است

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، اکبر کاوسی امید ظهر چهارشنبه در کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان که با محوریت تشکیل خزانه داری شهرداری برگزار گردید، اظهار کرد: در راستای اجرای ماده 43 آیین نامه مالی شهرداری ها، فرآیندهای لازم برای شکل گیری خزانه داری در شهرداری همدان به عنوان بخشی از دستورالعمل جامع نظام مالی شهرداری ها برای هماهنگی رویه حسابداری و ارتقای پاسخگویی مالی شهرداری ها از ضرورت هایی محسوب می گردد که در این کمیسیون مورد آنالیز نهاده شد.

راه اندازی خزانه داری شهرداری ها به مرحله اجرا نرسیده است

وی با تأکید بر اینکه تمامی اعضای شورای شهر همدان به جد پیگیر تشکیل واحد خزانه داری در شهرداری هستند؛ ادامه داد: شهرداری ها تا خاتمه سال 96 با رویکرد سازمانی و قانونی به منظور اعمال مدیریت و پیگیری وصول مطالبات شهرداری و جلوگیری از عملکرد جزیره ای، ملزم به شکل گیری خزانه داری بوده اند که تاکنون این مهم به مرحله اجرا نرسیده است.

کاوسی امید ایجاد سازو کار برای اعمال مدیریت صحیح منابع مالی، نظارت و کنترل عملیات تخصیص اعتبارات در شهرداری را یکی از مهمترین اهداف ایجاد خزانه داری در شهرداری ها برشمرد و اضافه نمود: شهردار به عنوان خزانه دار شهر برای مدیریت یکپارچه هزینه های شهرداری عمل خواهد نمود.

وی گفت: طراحی مدل، فرآیند و ابعاد عوارض دریافتی از مردم شهر در قالب تعرفه عوارض سالیانه شهرداری، تنظیم مسیر و اولویت بندی بودجه بر اساس دفترچه تعرفه عوارض و همچنین حسابرسی مسیر حرکت بودجه برای آنالیز انحراف عملکردی از مهمترین وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی شهرها بر مبنای تأکیدات قانونی است.

معایب و محاسن شکل گیری خزانه داری اعلام گردد

رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: شهردار باید ضمن تعامل با سایر شهرداران کشور، معایب و محاسن عملیاتی شدن دستورالعمل خزانه داری شهرداری ها را همراه با پیشنهادات خود اعلام کند؛ ضمن اینکه اگر محاسن اجرا بیشتر است با برنامه ریزی صحیح نسبت به تشکیل خزانه داری در شهرداری همدان اقدام گردد.

کامران گردان معتقد است: علی رغم بحران های مالی حاکم بر جامعه، شهرداری همدان شرایط مناسبی دارد که شورای شهر همدان در تمامی زمینه ها به منظور پشتیبانی از پرسنل شهرداری مدافع آنان خواهد بود.

حمید بادامی نجات نایب رئیس شورای شهر همدان نیز با تأکید بر مدیریت واحد در شهرداری همدان، گفت: باید اولویت ها را الوویت بندی کرد تا روند پیشرفت امور شهر سرعت گیرد.

رئیس کمیته حسابرسی و کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز در ادامه گفت: متمرکز بودن منابع مالی شهرداری در یک حساب با شکل گیری خزانه داری در شهرداری از اساسی ترین اصول مدیریت شهری است که اگر عملیاتی گردد، امر مبارکی است.

حسین قراباغی همچنین تأکید کرد: مهندسی منابع انسانی بر مبنای شایسته سالاری در شهرداری امری لازم است، زیرا فساد درون سازمانی را از مجموعه دور می نماید.

ضرورت یکسان سازی زمان پرداخت حقوق نیروهای شهرداری

وی بر ضرورت یکسان سازی زمان پرداخت حقوق نیروهای شهرداری بر محور عدالت هم اشاره نمود.

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان در ادامه با تأکید بر اینکه شورا و شهرداری جزو یک مجموعه محسوب می شوند، گفت: ایجاد سازوکار شکل گیری خزانه داری در شهرداری بر مبنای عدالت محوری لازم است.

علی رحیمی فر با توجه به اینکه باید مسائل تجزیه و تحلیل شوند، اضافه نمود: مجموعه مدیریت شهری باید با برنامه ریزی بهتری حرکت نمایند تا از مسائل احتمالی کاسته گردد.

فرآیند اجرای دستورالعمل شکل گیری خرانه داری ناقص است

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز با تأکید بر اینکه تکلیف قانونی شوراها پیگیری و نظارت بر امور شهری است، گفت: متمرکز بودن درآمد و هزینه کردها در قالب دستورالعمل وزارت کشور به عنوان نقطه عطف تقویت شهرداران است؛ اما فرآیند اجرای این دستورالعمل ناقص است و باید سازوکار، راهکارها و نواقص اجرایی آن تعریف گردد.

سید مسعود عسگریان با توجه به اینکه تمام مسئولیت ها در دستوالعمل تشکیل خزانه داری بر دوش شهردار تعریف شده است، توصیه کرد: پاسخگویی کارشناسی شده در راستای بهبود روند اجرای این دستورالعمل ضرورت دارد؛ زیرا حجم درآمد و عملکرد شهرداری ها بالاست.

وی معتقد است: اگر مقاومتی در شهرداریهای کشور برای تشکلیل این واحد وجود دارد به دلیل نواقص اجرایی بخشنامه است که باید اختیارات و ابزار قانونی هم در اختیار مجریان امر قرار داده گردد و ذیحسابان دوم مانند ذیحسابان سایر دستگاه های اجرایی از قدرت قانونی مربوطه بهره مند باشند.

سیستم حسابداری تعهدی مشکل اساسی شهرداری هاست

معاون مالی و اقتصادی شهرداری همدان نیز در خاتمه این جلسه در زمینه چرایی عدم تشکیل واحد خزانه داری در شهرداری، گفت: یکی از مسائل اساسی شهرداری ها، سیستم حسابداری تعهدی است؛ بنابراین باید درآمدی وجود داشته باشد تا کارها پیش بروند.

مجید درویشی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تمامی پروژه ها و مباحث مالی شهرداری همدان به صورت متمرکز در ستاد و با اعمال نظر شهردار و شورای شهر به انجام میرسد، اضافه نمود: به رغم اینکه در حال حاضر نزدیک به 75 درصد امور شهرداری به صورت متمرکز انجام می گردد؛ اما به مانند دستوالعمل صادر شده، نیست.

وی گفت: البته در حال آنالیز چارت سایر شهرداری ها برای استخراج اثرات مثبت و منفی شکل گیری واحد خزانه داری در شهرداری همدان هستیم.

درویشی همچنین گفت: پاکسازی شهرداری از فساد اولویت برنامه های شهردار همدان بوده و هست؛ اما انتظار میرود همه نیروهای شهرداری با یک نگاه، دیده نشوند.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 952

به "راه اندازی خزانه داری شهرداری ها به مرحله اجرا نرسیده است" امتیاز دهید

1 کاربر به "راه اندازی خزانه داری شهرداری ها به مرحله اجرا نرسیده است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی خزانه داری شهرداری ها به مرحله اجرا نرسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید