راه حل عجیب بوش برای افزایش ایمنی خودروهای برقی؛ انفجار عمدی پس از وقوع تصادف

به گزارش کنفرانس هکا، سیستم ایمنی جدیدی توسط کمپانی بوش تدارک دیده شده که در صورت تصادف یک خودرو برقی، با فعال سازی چند انفجار کوچک، سیم کشی خودرو را متلاشی کرده و ارتباط باتری با دیگر اجزای خودرو را قطع می کند. این سیستم برای سرنشینان فرصت خارج شدن از شوک حادثه و فرار از صحنه تصادف را مهیا می کند.

راه حل عجیب بوش برای افزایش ایمنی خودروهای برقی؛ انفجار عمدی پس از وقوع تصادف

از دیگر مزایای این سامانه ایمنی جدید، قطع ارتباط الکتریکی تمام بخش های درونی خودروست، بنابراین امکان برق گرفتگی برای سرنشینان خودرو وجود ندارد. این سیستم، عملکرد مشابهی با سوئیچ اینرسی در یک خودرو با موتور درون سوز ارایه می دهد. سیستم اینرسی، در هنگام وقوع حادثه، جریان سوخت خودرو را متوقف کرده و موتور را خاموش می کند. قسمت سخت افزاری این سیستم، از میکروچیپ بوش بهره می برد که در کیسه های هوا از آن استفاده شده است و فرآیندی مشابه را مدیریت می کند.

صحبت از انفجار مخازن سوخت و کیسه های هوا در خودروهای معمولی، بسیار طبیعی است. اما تاکنون راه چاره مشابهی برای خودروهای برقی وجود نداشته و به خصوص با توجه به آن که باتری های این خودروها، در مواقع تصادف بسیار حساس هستند، بوش این ایده را در سطح خودروهای برقی پیاده کرده و این سیستم را پیروفیوز یا سوئیچ ایمنی پیروتکنیکی نام نهاده است.

هنگامی که سنسورهای سیستم پیروفیوز تشخیص دهند تصادفی رخ داده است، با استفاده از شارژرهای انفجاری مینیاتوری، چهار انفجار کوچک و کنترل شده ایجاد می کنند که موجب قطع شدن ارتباط میان باتری ولتاژ بالا و سایر تجهیزات برقی خودرو می شود. تخلیه جریان الکتریکی در سراسر قسمت های بدنه خودرو، موجب می شود که سرنشینان از خطر برق گرفتگی محفوظ بمانند و با خاطری آسوده نسبت به خروج از خودرو اقدام کنند.

با وجود آن که گفته شد عملکرد سیستم پروفیوز بوش، مشابه سیستم اینرسی در خودروهای بنزینی است، اما یک تفاوت کوچک میان این دو سیستم وجود دارد. برخلاف سیستم اینرسی، نمی توان به سادگی و با استفاده از یک دکمه، کل فرآیند را به صورت عکس طی کرد و مجددا سیستم سوخت رسانی را فعال نمود. علاوه برآن، پروفیوز بوش تنها اتصالات میان باتری و سایر تجهیزات الکتریکی را قطع می کند، و کاری در خصوص ذخیره انرژی باتری ها انجام نمی دهد، از این رو باتری ها همچنان مستعد وقوع انفجار هستند و در صورت ایجاد ترک و شکستگی در پکیج باتری ها، آتش سوزی رخ خواهد داد. با این وجود، به گفته بوش، استفاده خودروسازان از این سیستم ایمنی، موجب به حداقل رساندن خطر آتش سوزی و انفجار برای سرنشینان خودروهای برقی خواهد شد.

منبع:

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6822

به "راه حل عجیب بوش برای افزایش ایمنی خودروهای برقی؛ انفجار عمدی پس از وقوع تصادف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل عجیب بوش برای افزایش ایمنی خودروهای برقی؛ انفجار عمدی پس از وقوع تصادف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید