رئیس مرکز رشد رازی در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ دستیابی غیرقابل باور ایران به دانش ساخت اولتراسانتریفیوژ دارویی، سومین کشور سازنده این دستگاه در دنیا هستیم

به گزارش کنفرانس هکا، اسحاقی گفت: زیرساخت های فراوری دستگاه اولتراسانتریفیوژ دارویی در کشور موجود نیست، بعضی کمتر از 10 درصد احتمال فراوری این دستگاه را می دادند؛ با این حال ناامید نشدیم و امروز به تکنولوژی ساخت آن دست یافته ایم

رئیس مرکز رشد رازی در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ دستیابی غیرقابل باور ایران به دانش ساخت اولتراسانتریفیوژ دارویی، سومین کشور سازنده این دستگاه در دنیا هستیم

علی اسحاقی رئیس مرکز رشد موسسه رازی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره دستگاه هایتک دارویی جدید این موسسه اظهار کرد: این دستگاه جدید با همکاری مشترک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و یک شرکت دانش بنیان ساخته شده است، این دستگاه با نام اولتراسانتریفیوژ دارویی قابلیت 60 هزار دور در دقیقه را دارد.

وی با اشاره به رونمایی از این دستگاه در مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی گفت: همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از دستگاه اولتراسانتریفیوژ دارویی 60 هزار دور در دقیقه رونمایی کرد که برای نخستین بار در کشور ساخته شده است و حاصل همکاری چند ساله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و یک شرکت دانش بنیان است.

اسحاقی ادامه داد: همیشه موسسسه یاور و پشتیبان ساخت این دستگاه بود اما بسیاری از اهالی فن و کارشناسان، این موفقیت را پیش بینی نمی کردند؛ آن ها معتقد بودند زیرساخت های فراوری این دستگاه در کشور موجود نیست و کم تر از 10 درصد احتمال فراوری این دستگاه را می دادند؛ با این حال ناامید نشدیم و امروز به تکنولوژی ساخت آن دست یافته ایم. پیش از این فقط کشورهای آمریکا و ژاپن توانایی ساخت این دستگاه را داشتند و اکنون ما قادر هستیم این دستگاه را بسازیم.

ساخت اولتراسانتریفیوژ دارویی در راستای تحقق حمایت از فراوری داخلی

رئیس مرکز رشد رازی گفت: مسئولان موسسه رازی همیشه پشتیبان جوانان کشور بودند و این حمایت ها موجب شد در کنار کشورهای قدرتمند سازنده این محصول مهم قرار بگیریم؛ این محصول دانش بنیان پس از چهار سال کار تحقیقاتی و انجام تست های عملکردی و در راستای سیاست های کلان دولت در حمایت از فراوری داخلی و شرکت های دانش بنیان ساخته شد.

کاربرد اولتراسانتریفیوژها در صنعت غذا و دارو

وی درباره عملکرد این دستگاه تشریح کرد: اولتراسانتریفیوژها دستگاه هایی هستند که در صنعت غذا و دارو، کاربرد دارند اما کاربرد عمده و اصلی آن ها در بخش تحقیقات، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است؛ همچنین از این دستگاه برای تفکیک ذرات با چگالی های مختلف استفاده می نمایند؛ نمونه های مختلفی از این دستگاه در دنیا ساخته می گردد اما کشورهای ایران، ژاپن و آمریکا قابلیت ساخت نمونه های دارای ویژگی 60 هزار دور در دقیقه را دارند.

اسحاقی تاکید نمود: این موفقیت به ما ثابت کرد با کار جمعی، پشتکار و کوشش و جدی دریافت افکار و استعدادهای جوانان برومند کشورمان، هر امری شدنی و قابل پیشرفت است.

رئیس مرکز رشد موسسه رازی یادآوری کرد: به ورود شرکت های توانمند و علاقه مند خصوصی برای ورود به صنعت واکسن امیدوار هستیم تا این مجموعه قدیمی و ارزشمند با صلابت تر از گذشته ایفاگر نقش تاریخی خود در سطوح بهداشت و سلامت کشور باشد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1960

به "رئیس مرکز رشد رازی در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ دستیابی غیرقابل باور ایران به دانش ساخت اولتراسانتریفیوژ دارویی، سومین کشور سازنده این دستگاه در دنیا هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس مرکز رشد رازی در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ دستیابی غیرقابل باور ایران به دانش ساخت اولتراسانتریفیوژ دارویی، سومین کشور سازنده این دستگاه در دنیا هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید