رئیس سازمان پدافند غیرعامل: اثبات سلاح بیولوژیک بودن کرونا نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارد

به گزارش کنفرانس هکا، سردار جلالی گفت: منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی وبعضی نکات خبری به دشمن ارجاع می شود، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسی های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه بر روی ژنوم های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: اثبات سلاح بیولوژیک بودن کرونا نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اولین مورد از ابتلا به کرونا ویروس جدید با نام کووید-19 در کشور، سی ام بهمن ماه اعلام شد که نخستین مبتلایان، در شهر قم بودند و تا روز دوشنبه (12 اسفند) تعداد مبتلایان به این ویروس در کشور 1501 نفر و تعداد جانباختگان نیز 66 نفر است. از همان ابتدای شیوع بحث های مختلفی پیرامون این ویروس از جمله سلاح بیولوژیک بودن آن برای تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد چین و ایران با استناد به برخی گزاره های تاریخی و رسانه ای مطرح شده است.

از زمان آغاز شیوع این ویروس، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به ریاست وزیر بهداشت، مدیریت کنترل و مقابله با این ویروس در کشور را بر عهده گرفت که از نیرو های مسلح نیز، وزیر دفاع و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در این ستاد عضویت دارند؛ برای بررسی ابعاد مختلف کرونا ویروس جدید از جمله گزاره سلاح بیولوژیک بودن کرونا با سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مصاحبه کردیم.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مصاحبه با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس در خصوص شیوع ویروس کرونا در کشور با تبیین نقش و وظایف سازمان پدافند غیرعامل، گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور مأموریت سیاست­گذاری، برنامه ریزی، هدایت، سازماندهی، نظارت و راهبری موضوع پدافند غیرعامل و آمادگی و ارتقای مقاومت ملی، پایش تهدیدات، تسهیل مدیریت بحران و تداوم کارکرد های ضروری کشور و صیانت و کمک به اداره مردم در راستای مصون سازی کشور در برابر انواع تهدیدات دشمن را برعهده دارد.

** اثبات فرضیه کرونا یک سلاح بیولوژیک است نیاز به بررسی ­های آزمایشگاهی دارد

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که گفته می گردد ویروس کرونا ساخته شده از سوی برخی کشور برای تحت تاثیر قراردادن اقتصاد چین و ایران است، گفت: منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی وبرخی نکات خبری به دشمن ارجاع می گردد، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسی های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه بر روی ژنوم های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.

وی ادامه داد: هرچند بررسی پیامد های این ویروس از نظر میزان تلفات یا وسعت همه گیری و نوع موج رسانه ای حاکم بر آن در جهت تشدید ترس و وحشت و نگرانی بین مردم این فرضیه را تقویت می کند که یک حمله زیستی با اهداف اقتصادی علیه چین و ایران روی داده است.

** ساختار اصلی مقابله با تهدیدات زیستی قرارگاه پدافند زیستی کشور است

سردار جلالی با اشاره به اینکه هدایت و راهبری مقابله با تهدیدات نوین (سایبری، زیستی، پرتوی و شیمیایی) با تشـکیل و سازماندهی قرارگاه­های پدافند غیرعامل در موضوعات مرتبط با تهدید از جمله ماموریت های عملیاتی این سازمان است، گفت: بر همین مبنا قرارگاه پدافند زیستی از سال 1392 تشکیل شده است که موضوع مقابله با تهدیدات زیستی و مدیریت بحران های ناشی از آن را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال های اخیر ساختارسازی مناسبی در راستای ارتقای آمادگی عمومی در کشور ایجاد کرده است، گفت: تشکیل قرارگاه های پدافند زیستی در استان ها و انتصاب استانداران به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند زیستی با حکمریاستمحترم ستادکل نیرو های مسلح از جلمه این اقدامات است.

** شبیه سازی شیوع اپیدمی ها در سال 1396 در فرودگاه امام خمینی (ره) تمرین شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه طی سه سال گذشته بیش از ده رزمایش صرفا در حوزه پدافند زیستی در کشور اجرا شده است، گفت: برای مثال در سال1396 رزمایش مقابله با شیوع بیماری های واگیردار در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) اجرا شده که دقیقا شرایط کنونی را شبیه سازی کرد و در خلال آن وظایف دستگاه های ذی ربط معین، آموزش و تمرین شده است.

** تصمیم دولت برای ایجاد یک ساختار جدید برای مقابله با ویروس کرونا

سردار جلالی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین قرارگاه پدافند زیستی در مرکز و سایر استان ها به حالت آماده باش درآمده است، گفت: این قرارگاه طی جلسات مکرر با دستگاه های دارای نقش و وظیفه در پدافند زیستی و همچنین اعلام هشدار برای دستگاه های مرتبط با مقابله با تهدید اقدام کرد و همچنین طی همکاری نزدیک با وزارت کشور دستورالعمل های تشکیل، فعالسازی و اقدامات اجرایی پدافند زیستی استان ها را تهیه و ابلاغ نمود. در واقع در شرایطی که هنوز وجود ویروس کرونا در کشور در آزمایشگاه های تشخیصی وزارت بهداشت تایید نشده بود بیشتر تمرکز بر پیشگیری وآماده سازی دستگاه های اجرایی بود.

** ارسال دستورالعمل های مقابله با شیوع ویروس کرونابه دستگاه های ذیربط

وی ادامه داد: پس از تایید وجود ویروس کرونا در کشور طی نامه ای به وزارت کشور، بهداشت و درمان و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل های اجرایی تهیه و ارسال شد و همچنین ایجاد هماهنگی بین نیرو های مسلح ودستگاه های اجرائی در حوزه پدافند زیستی نیز در دستور کارقرارگرفت. در این شرایط هیئت محترم دولت و شورای عالی امنیت ملی مسئولیت ستاد مقابله با کرونا را به وزیر محترم بهداشت و درمان ابلاغ نمودند و سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با شرکت در جلسات ستاد مقابله با کرونا حداکثر مساعی خود را در جهت مقابله با اپیدمی ناشی از ویروس کرونا داشته است.

** هشدار های لازم درخصوص کرونا به دستگاه های ذی ربط داده شده بود

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان پدافند غیرعامل کشور هشدار های لازم در خصوص ابعاد شیوع ویروس کرونا را به دستگاه های اجرایی داده بود، گفت: بله این هشدار ها به صورت کتبی چند هفته قبل از شیوع بیماری برای دستگاه های مسئول ابلاغ شده بود.

سردار جلالی ادامه داد: ما همچنین آئین نامه مرزبانی زیستی و دستورالعمل نحوه روبرو رسانه ای با شیوع این ویروس را برای همه دستگاه های ذی ربط پیش از آغاز بحران ابلاغ کرده بودیم.

** فرماندهی ستاد ملی باید همه جانبه نگر باشد

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مدیریت و فرماندهی مقابله با شیوع ویروس کرونا با دولت است و نیرو های مسلح و سازمان پدافند غیرعامل کشور صرفا به عنوان عضو ستاد مشارکت دارند، گفت: البته ما در این ستاد به صورت فعالانه مشارکت داریم و پیشنهادات خود را ارائه می دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه از نظر ما فرماندهی و مدیریت ستاد مقابله با کرونا باید جامع نگری بیشتری داشته باشد، خاطرنشان نمود: شیوع ویروس کرونا صرفا در ابعاد بهداشتی و درمانی خلاصه نمی گردد بلکه در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، رسانه ای، امنیتی، قضایی و ... نیز ستاد باید با تشکیل کارگروه های کارشناسی قوی تر وارد عمل گردد.

** امروز روز گلایه کردن و سیاه نمایی نیست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه امروز شرایط کشور جای گلایه کردن و سیاه نمایی نیست، ادامه داد: پیشنهاد ما آن است ستاد مقابله با کرونا به ریاست معاون اول تشکیل گردد و همه به وزیر بهداشت و درمان کمک کنند تا بتواند در جبهه تشخیص و درمان پیروز باشد.

** موج سواری جبهه رسانه ای دشمن بر روی موضوع کرونا

وی همچنین با تقدیر از رسانه های داخلی که در شرایط فعلی بار آگاه سازی و اطلاع رسانی به جامعه را در روبروه با ویروس کرونا به دوش می کشند، گفت: باید دقت داشته باشیم که جریان رسانه ای وابسته به خارج تلاش دارد تا با ایجاد هراس عمومی و القای ناکارآمدی نظام بهداشت و درمان، مردم را مایوس و مستاصل کند.

سردار جلالی ادامه داد: سیاسی کردن مقابله با کرونا، بازی با آمار و جمع و تفریق های کاذب، رو در رو قرار دادن مذهب با سلامت مردم به دروغ و ... از جمله راه چاره های عملیات روانی جبهه رسانه ای دشمن است که باید مورد توجه مردم و فعالان رسانه ای باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سرانجام با تقدیر مجدد از مدافعان سلامت ملت که این روز ها بعضا با دست خالی درحال خدمت رسانی به مردم هستند، گفت: قطعا طی روز های آینده مسائل پشتیبانی و تأمین وسایل حفاظت شخصی با تلاش ستاد ملی مدیریت کرونا مرتفع خواهد شد و ملت ما با اعتماد همیشگی به نظام سلامت کشور و عمل به نکات بهداشتی این چالش را با پیروزیت پشت سر خواهند گذاشت.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8979

به "رئیس سازمان پدافند غیرعامل: اثبات سلاح بیولوژیک بودن کرونا نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان پدافند غیرعامل: اثبات سلاح بیولوژیک بودن کرونا نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید