دستگاه پالایشگر هوا و آب ساخته شد

به گزارش کنفرانس هکا، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از پلاسما دستگاهی برای پالایش هوا عرضه کردند که بدون احتیاج به فیلتر و مواد مصرفی قادر است آلودگی های ویروسی و میکروبی را از محیط پالایش کند.

دستگاه پالایشگر هوا و آب ساخته شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ؛محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از پلاسما دستگاهی برای پالایش هوا عرضه کردند که بدون احتیاج به فیلتر و مواد مصرفی قادر است آلودگی های ویروسی و میکروبی را از محیط پالایش کند.

امین معصوم زاده از محققان این طرح، آلودگی های میکروبی هوا و آب به ویژه آلودگی های ویروسی را یکی از نگرانی های جهانی دانست و گفت: افرادی که در معرض آلودگی های میکروبی هستند در معرض انواع بیماری ها و نارسایی هایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند و یک روش متداول برای کنترل آلودگی هوا استفاده از دستگاه های تصفیه فیلتردار است.

وی با بیان اینکه دستگاه های تصفیه هوا موجود قادر به پاکسازی محیط نیست، ادامه داد: بر این اساس گروه ازن مینامین دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در حوزه ازن و کاربردهای آن فعالیت می نماید اقدام به ساخت پالایشگرهای هوا و آب با عنوان پالایشگر میکروبی هوا و آب نموده است که بر پایه فراوری ازن کار می نماید.

معصوم زاده، خاطر نشان کرد: این پالایشگرها که با اکسیژن فعال (ازن) کار می نماید هوای اطراف خود را به داخل پالایشگر هدایت نموده و با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد و تخلیه انرژی، مولکول های اکسیژن موجود در هوا را شکسته و در یک فرآیند طبیعی تبدیل به مولکول ازن می نماید و در محیط رها می سازد.

سرپرست گروه ازن مینامین دانشگاه امیرکبیر، با بیان اینکه مولکول ازن سریعا با آلودگی های اطراف خود پیوند نموده و ساختار مولکولی آنها را تجزیه و اکسید می نماید، یادآور شد: با تجزیه ساختارهای مولکولی، مجددا به اکسیژن تبدیل می شوند و از جهت اکسیژن به اکسیژن عمل پالایش و ضدعفونی را انجام می دهد.

به گفته وی این عملکرد دقیقا مانند زمانی که در طبیعت رعد و برق ایجاد می گردد و بر اثر تخلیه انرژی باعث شکسته شدن مولکول های اکسیژن موجود در هوا شده و هوا را پالایش و ضدعفونی می نماید.

این دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه امیرکبیر، تاکید نمود: این عملکرد زیبا و دقیق قابلیت تغییر ساختار انواع آلودگی ها مانند ویروس، میکروب، قارچ، باکتری، سموم کشاورزی، هرگونه بوی نامطبوع، منواکسیدکربن، دود سیگار، ترکیبات آلی احتراقی و غیر احتراقی، اکسید های ازت، دی اکسید گوگرد و گاز رادون را دارد.

معصوم زاده به دلایل کاربرد ازن در این دستگاه پالایشگر هوا اشاره نمود و گفت: ازن یک گاز ناپایدار است که خاصیت اکسیداتیو قوی دارد و کاربرد آن را در صنایع مختلف چون پزشکی و دندانپزشکی، صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، کاغذسازی، آب و فاضلاب، مرغداری و پرورش ماهی گسترش داده است.

وی کاربرد این محصولات را در صنعت پالایش هوا و آب دانست و یادآور شد: امروزه از ازن ژنراتورهای قوی برای پالایش آب های شهری به منظور کاهش کلرزنی استفاده می گردد.

این محقق بی احتیاجی از مواد مصرفی را از مزایای این پالایشگر میکروبی نام برد و اضافه نمود: در این پالایشگر، اکسیژن هوا تبدیل به ازن می گردد و پس از پاکسازی هوا مجددا به اکسیژن هوا تبدیل می گردد. از این رو در این روش دیگر احتیاج به تعویض فیلترهای متفاوت نیست.

وی حذف میکروارگانیسم ها را از دیگر مزیت های این پالایشگر مطرح نمود و در این باره شرح داد: این در حالی است که در تصفیه هوای فیلترینگ، میکروب ها از بین نمی فرایند بلکه در فیلتر ذخیره می شوند و در صورت دفع نامناسب فیلتر، احتمال بازگشت دوباره میکروب ها به محیط وجود دارد.

به گفته سرپرست گروه ازن مینامین، این محصول می تواند، علاوه بر پاکسازی هوا، با انتشار ازن کنترل شده در محیط، عمل پاکسازی میکروبی سطوح را نیز انجام دهد در حالی که در پالایشگرهای فیلترینگ فقط هوای عبوری از داخل فیلترها پالایش می گردد.

وی سرعت عملکرد پالایش هوا در مدت کوتاه و قدرت بالا در میزان از بین بردن 99 درصدی آلودگی ها در محیط را از دیگر ویژگی های این دستگاه نام برد و ادامه داد: این قابلیت موجب شده از این شیوه می توان در اتاق های عمل، CCU، ICU، محیط های بیمارستانی و اتاق های استریل و خاص استفاده بهره برد.

وی همچنین قیمت پایین نسبت به نمونه مشابه خارجی و سطح غلظت ازن کنترل شده را از مزیت های رقابتی دستاورد این طرح ذکر کرد و گفت: ضدعفونی هوا و حذف بوی نامطبوع از محیط و جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا از کاربردهای دستگاه پالایشگر هوا است و از آن می توان در پالایش آب آشامیدنی شهری، گندزدایی و حذف طعم ناخوشایند و جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب استفاده کرد.

این طرح از سوی امین معصوم زاده دانشجوی دکترا و سرپرست گروه ازن مینامین (مهندسی هسته ای - گرایش گداخت) و با هدایت و هدایت دکتر داود ایرجی عضو هیات علمی دانشکده فیزیک و مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8585

به "دستگاه پالایشگر هوا و آب ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه پالایشگر هوا و آب ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید