دستاورد بزرگ ایلان ماسک؛ بیمار معلول نورالینک ازطریق افکارش شطرنج بازی می نماید

به گزارش کنفرانس هکا، بیمار 29 ساله معلول نورالینک توانست ازطریق فکرکردن، ماوس کامپیوتر را تکان دهد و مشغول تجربه بازی شطرنج گردد.

دستاورد بزرگ ایلان ماسک؛ بیمار معلول نورالینک ازطریق افکارش شطرنج بازی می نماید

نورالینک استارتاپ پرحاشیه ایلان ماسک است که تراشه مغزکامپیوتر را فراوری می نماید. این استارتاپ در ویدئویی پخش زنده نشان داد که اولین بیمارش چگونه با بهره گیری از تراشه ای که درون مغزش کاشته شده است، مشغول انجام بازی شطرنج می گردد.

نولند آرباو، بیمار 29 ساله نورالینک، پس از حادثه ای ناگوار هنگام شیرجه در آب از شانه به پایین فلج شده است. وی پیروز شد با بهره گیری از تراشه مغزکامپیوتر نورالینک ضمن تجربه بازی شطرنج، نشانگر ماوس را روی نمایشگر لپ تاپ به حرکت دربیاورد. تراشه نورالینک در کوشش است تا به مردم برای کنترل ماوس و کیبورد کامپیوتر ازطریق فکرکردن یاری کند.

آرباو در اوایل سال 2024 عمل جراحی و تراشه نورالینک در مغز او کاشته شد. ماه گذشته میلادی، ایلان ماسک گفت که نولند آرباو می تواند صرفاً ازطریق افکارش ماوس را کنترل کند.

آرباو در ویدئویی که به صورت زنده در شبکه اجتماعی ایکس پخش شد، گفت عمل جراحی بسیار ساده بود و او توانست تنها یک روز پس از عمل، از بیمارستان مرخص گردد: هیچ گونه اختلالات شناختی ندارم.

آرباو درادامه ویدئو گفت که به علت فلج شدن مجبور شده است تجربه بازی Civilization VI را برای همواره فراموش کند؛ اما به لطف نورالینک توانست باردیگر به پای این بازی بنشیند: شما (اشاره به نورالینک) به من توانایی دادید که این کار را دوباره انجام دهم و 8 ساعت مداوم مشغول بازی کردن شوم.

بیمار 29 ساله نورالینک گفت که فناوری ساخته شده این شرکت هنوز کامل نیست و مشکلاتی دارد: نمی خواهم مردم فکر نمایند که این سرانجام راه است. هنوز کارهای زیادی باید انجام شوند؛ اما نورالینک همین حالا توانسته زندگی من را تغییر دهد.

گفته می گردد که تراشه مغزکامپیوتر نورالینک فعلاً در مراحل اولیه به سر می برد و باید پیشرفت های بیشتری حاصل گردد.

منبع: زومیت

منبع: انتخاب
انتشار: 2 فروردین 1403 بروزرسانی: 2 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16213

به "دستاورد بزرگ ایلان ماسک؛ بیمار معلول نورالینک ازطریق افکارش شطرنج بازی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد بزرگ ایلان ماسک؛ بیمار معلول نورالینک ازطریق افکارش شطرنج بازی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید