دانشمندان پوست الکترونیکی فراوری کردند

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشگران چینی یک پوست انعطاف پذیر بدون سیم را ساخته اند که امکان تبادل محرک های لمسی بین یک اپراتور انسانی و یک ربات را فراهم می سازد. این دستگاه که به وسیله تیمی از دانشمندان از دانشگاه سیتی هنگ کنگ، دانشگاه صنعتی دالیان، دانشگاه تسینگ هوا و دانشگاه علوم و فناوری الکترونیک چین ساخته شده است به مقدار کافی حساس است که بتواند حرکت و عوامل استرس زا به عنوان مثال، پیچ خوردگی و چرخش را ثبت کند.

دانشمندان پوست الکترونیکی فراوری کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از راشا تودی، در حالی که در حال حاضر فناوری هایی وجود دارند که به انسان اجازه می دهند ربات ها را از راه دور کنترل کند آن چه پوست الکترونیک را متمایز می سازد این واقعیت است که علاوه بر ضخامت بسیار کم تری که دارد کار با آن آسان تر است و بازخورد بهتری در مقایسه با نسخه های پیشین خود ارائه می دهد.

در مقاله ای که در مجله پیشرفت های علمی (Science Advances) منتشر شده پژوهشگران چینی با جزئیات بیش تری شرح می دهند که چه ویژگی های فنی ای این امکان را برای شان فراهم ساخته است.

وصله ها روی مفاصل اپراتور قرار می گیرند و به وسیله حسگر هایی که هنگام خم شدن آن وصله ها واکنش نشان می دهند سیگنال مربوطه را به طور مستقیم به وسیله بلوتوث یا به طور متناوب به وسیله شبکه اینترنت به ربات ارسال می نمایند. حسگر ها از مواد پیزو مقاومتی ساخته شده اند که مقاومت الکتریکی آن ها بر اثر تنش مکانیکی تغییر می نماید و بنابراین امکان ثبت حرکات اپراتور را فراهم می سازند.

این سیستم امکان بازخورد دو طرفه را می دهد، زیرا حسگر های مشابهی به قسمت هایی از ربات متصل می شوند. سیگنال ها به پوست الکترونیکی فرستاده می شوند جایی که ربات های کوچکی را فعال می نماید و فرکانس های مختلف متناظر با فشار اعمال شده می لرزند. پژوهشگران ادعا می نماید که این دستگاه بسیار حساس است و اپراتور می تواند قطعات نرم تر و سخت تر لاستیکی که به وسیله یک ربات نگه داشته شده اند را تشخیص داده و میان آن ها تفکیک قائل گردد.

بر اساس ادعای این مقاله، سیگنال های بازخورد در چهار میکرو ثانیه با استفاده از بلوتوث ارسال می شوند که این رقم هنگام استفاده از شبکه اینترنت وای فای چندین برابر افزایش می یابد. با این وجود، صرفنظر از نحوه انتقال داده، این تاخیر کم تر از 550 میکروثانیه است که میانگین زمان طول کشیدن واکنش انسان به هر محرک لمسی است.

باتری این دستگاه اجازه می دهد تا بیش از یک ساعت بدون توقف کار کند در حالی که در حالت آماده به کار (استندبای) می تواند تا دو هفته دوام آورد.

اگرچه این سیستم هنوز یک نمونه اولیه است، اما می تواند مفید واقع گردد. از این سیستم می توان برای خنثی سازی و دفع بمب و پاکسازی زباله های رادیواکتیو استفاده کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13020

به "دانشمندان پوست الکترونیکی فراوری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان پوست الکترونیکی فراوری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید