داروی ایدز از آسمان به زمین آمد

به گزارش کنفرانس هکا، کپسول فضایی شرکت واردا اسپیس پس از بازگشت به زمین، محموله های مهمی را با خود آورد که یکی از آنها داروی ایدز بود. اکنون یک مقاله پیش چاپ تازه می گوید که این شرکت یک گام به هدف خود نزدیک تر شده است.

داروی ایدز از آسمان به زمین آمد

به گزارش خبرنگاران ، کپسول ماموریت W-1 شرکت صنایع فضایی واردا اسپیس(Varda Space) پس از گذراندن حدود هفت ماه در فضا، در 21 فوریه با موفقیت به زمین بازگشت و محموله منحصربه فردی را با خود آورد. این محموله مهم، داروی ریتوناویر(Ritonavir) برای درمان ویروس HIV بود.

به نقل از ایسنا، واردا اسپیس در پی فراوری مستقل داروها در محیط ریزگرانش است. این راهبرد در نهایت می تواند هزینه فراوری داروهای نجات دهنده را کاهش دهد. اکنون یک مقاله پیش چاپ نو می گوید که این شرکت یک گام به هدف خود نزدیک تر شده است.

مأموریت W-1 در پی آزمایش امکان سنجی ساخت داروها در فضا بود و برای اولین بار سخت افزار واردا را در محیط بیرون از زمین آزمایش کرد. کپسول ماموریت W-1 در طول مدتی که در مدار قرار داشت، با موفقیت عناصر داروی ضد ویروسی ریتوناویر را متبلور کرد. این دارو پس از بازگشت به زمین سالم ماند.

ریتوناویر فرآوری شده در فضا از آن موقع تا به امروز مورد تحلیل قرار گرفته است. دلیان آسپاروهوف(Delian Asparouhov) بنیان گذار واردا اسپیس در حساب ایکس خود از موفقیت این ماموریت در فراوری داروها اطلاع داد.

داده های این ماموریت که اکنون در مقاله پیش چاپ منتشر شده اند، اطلاعات مهمی را نیز در خصوص اثرات پرواز فضایی و ورود مجدد به زمین ارائه می دهند و اثر لرزش، شتاب، تشعشع و دما را بر فرآیند فراوری دارو تحلیل می نمایند.

در چکیده مقاله آمده است: ما با ارائه یک مجموعه از داده های تجربی دقیق با موضوع بقا، راه را برای آینده پردازش داروها در فضا هموار می کنیم. این کار، توسعه محصولات دارویی نو را روی زمین امکان پذیر می نماید و از ابتکارات اکتشاف بلندمدت انسان سود می برد.

اگرچه در حال حاضر داروها در پروازهای سهموی، در ایستگاه فضایی بین المللی و در محیط ریزگرانش پردازش می شوند اما هدف واردا اسپیس، ارائه یک روش کارآمدتر و ارزان تر است. این شرکت از کپسول های بدون سرنشین استفاده می نماید که به عنوان یک کارخانه کوچک و یک وسیله نقلیه ورود مجدد به کار می روند.

این شرکت اکنون امیدوار است که دیگران را ترغیب کند تا قابلیت های داروی فرآوری شده در فضا را در نظر بگیرند. واردا اسپیس در ایکس نوشت: ما همراه با پلتفرم هایپرگرانشی، به سرعت در حال پیش برد منظره توسعه دارو با استفاده از ریزگرانش هستیم. ماموریت ما اکنون فعال کردن دسترسی ارزان با سرعت بالا برای فراوری درمان های نسل بعدی است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16410

به "داروی ایدز از آسمان به زمین آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی ایدز از آسمان به زمین آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید