خورشید رکورددار دریافت جایزه در تجلی اراده ملی فجر 38

به گزارش کنفرانس هکا، پرونده سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری اختتامیه بخش تجلی اراده ملی و مشخص شدن برگزیدگان و رکوردداری خورشید مجیدی بسته شد و این چنین سی و هشتمین دوره فیلم فجر نیز با تمام حواشی، توقعات و ماجراهای پس دادن تندیس ها و اتفاقات پیرامونی اش به کار خود پایان داد.

خورشید رکورددار دریافت جایزه در تجلی اراده ملی فجر 38

به گزارش خبرنگاران، در اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره 38 فجر که عصر دوشنبه 28 بهمن ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد، فیلم سینمایی خورشید ساخته مجید مجیدی توانست با دریافت 8 جایزه با اختلاف بسیار رکورددار دریافت بیشترین جایزه در این بخش شود. البته در این میان سه جایزه برای بازیگران کودکی بود که در این فیلم ایفای نقش کردند.

علاوه بر فیلم مجید مجیدی، 14 فیلم دیگر نیز از کل آثار حاضر در سی و هشتمین دوره فیلم فجر در اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جوایزی را به نام خود ثبت کردند.

مستند خط باریک قرمز فرزاد خوشدست، آبادان یازده 60 مهرداد خوشبخت، بی صدا حلزون بهرنگ دزفولی زاده، قصیده گاو سفید بهتاش صناعی ها ، پدران سالم صلواتی، آتابای نیکی کریمی هر کدام در دو بخش جوایزی را دریافت کردند.

همچنین فیلم های روز صفر سعید ملکان، مغز استخوان حمیدرضا قربانی ، درخت گردو محمدحسین مهدویان، ابر بارانش گرفته مجید بزرگر، مستند جایی برای فرشته ها نیست سام کلانتری، دشمنان علی درخشنده ، سه کام حبس سامان سالور ، روز بلوا بهروز شعیبی هر کدام یک جایزه دریافت کردند.

از نکات قابل اشاره در این اختتامیه بر خلاف اختتامیه اصلی جشنواره فیلم فجر که شامگاه 22 بهمن ماه برگزار شد و برخی از سازندگان آثار و برگزیدگان حضور نداشتند، در اختتامیه بخش تجلی اراده ملی، عوامل فیلم روز صفر حاضر شدند و سعید ملکان که برگزیده یکی از بخش ها شده بود برای دریافت جایزه خود روی سن حاضر شد.

هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران جایزه خود را به دلیل پرداخت نفس گیر جانفشانی های محافظان امنیتی کشور، به سعید ملکان برای ساخت فیلم روز صفر تقدیم کردند اما ملکان پس از دریافت جایزه خود به سرعت صندلی را ترک کرد به گونه ای که بر خلاف دیگر برگزیدگان که لحظاتی روی سن می ماندند تا عکاسان تصاویرشان را ثبت کنند، او صبر نکرد و از سن پایین آمد.

از دیگر حواشی این اختتامیه که با اجرای محمد سلوکی در مدت زمان حدود یک ساعت برگزار شد و به سرعت سرانجام یافت، عصبانیت بهروز شعیبی و پس دادن تندیسش به دبیرخانه جشنواره بود.

شرکت سهامی بیمه ایران به دلیل توجه به هوشیاری در مبارزه با فساد به بهروز شعیبی کارگردان فیلم روز بلوا جایزه خود را اهدا کرد اما شعیبی که تقریبا در لحظات سرانجامی مراسم به ایوان شمس رسید، پس از دریافت جایزه خود بیان نمود: ببخشید که لباس رسمی به تن ندارم زیرا تا چند دقیقه پیش نمی خواستم بیایم اما به احترام شرکت بیمه آمدم زیرا هنوز حمایت هایی از سینما می کنند و حالا این تندیس را مجدد به دبیرخانه جشنواره برمی گردانم و لوح را به احترام شرکت بیمه با خود می برم.

شمیلا شیرزاد از بازیگران کودک فیلم مجیدی که یکی از بچه ها کار است و افغان، پس از تقدیر از بازیگران کودک این فیلم به رسانه ای شدن صحبت هایشان اشاره و ابراز امیدواری کرد که این اتفاق باعث بهبود شرایط زندگی بچه ها کار شود.

فرزاد خوشدست نیز در بخشی از این رویداد به نحوه داوری ها در بخش مستند جشنواره فیلم فجر اعتراض کرد و به موفقیت های اثرش در جشنواره های خارجی اشاره کرد.

خوشدست که مستندش درباره چند نوجوان در کانون اصلاح و تربیت است و به تاثیر سایکودرام پرداخته، گفت در آینده و در پروژه های بعدی ام هم به سراغ سازمان زندان ها خواهم رفت.

این اختتامیه سخنران زیادی نداشت و تنها رئیس سازمان سینمایی برای لحظاتی پشت تریبون حاضر شد. او در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان های زیادی برای حضور در بخش اعلام آمادگی کرده بودند از نهادها و سازمانهای متقاضی خواست تا فیلمسازان شروع به ساخت آثارشان در سال جدید نکرده اند، جهت گیری های خود را اعلام کنند تا برای تولیدات سال 99 سینمای ایران اثرگذار باشد و این موارد را لحاظ کنند.

در نهایت با وجود آنکه مسئولین، مدیران و برخی وزرا و معاونین دولت و کننده های دیگر قوا در این رویداد حضور داشتند و تقریبا تمامی عوامل فیلم ها و برگزیدگان در این اختتامیه شرکت کرده بودند اما سالن ایوان شمس خلوت به نظر می رسید و تعداد صندلی هایی خالی به چشم می خورد.

به گزارش خبرنگاران، 12 سازمان، نهاد و تشکل برای حضور و داوری بخش تجلی اراده ملی درنظر گرفته شدند که بر اساس قضاوت هیأت های داوری جداگانه برگزیدگان خود را معرفی کردند که این نهاد ها به این شرح هستند: بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی، شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، شرکت سهامی بیمه ایران، سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور،قوه قضاییه و فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8620

به "خورشید رکورددار دریافت جایزه در تجلی اراده ملی فجر 38" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید رکورددار دریافت جایزه در تجلی اراده ملی فجر 38"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید