خطر مرگ با ریزپلاستیک ها؛ چه باید کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، مردم سراسر جهان، هر سال هزاران خرده پلاستیک وارد طبیعت می نمایند. این خرده پلاستیک ها به تدریج به قطعات بسیار ریزی که دانشمندان آن ها را ریزپلاستیک می گویند، تبدیل می شوند. مقدار این ریزپلاستیک ها کمتر از 5 میلی متر و مقدار یک دانه کتان است. متاسفانه پلاستیک ها تجزیه پذیر نیستند و هنگام تجزیه به بی نهایت قطعات ریزی تبدیل می شوند تا جایی که فقط زیر میکروسکوپ ها قابل مشاهده اند. این پلاستیک ها هم نانوپلاستیک نامیده شده اند.

خطر مرگ با ریزپلاستیک ها؛ چه باید کرد؟

به گزارش خبرآنلاین، ریزپلاستیک ها به اعماق و کف دریا ها راه می یابند، با شن ساحل مخلوط شده و بعلاوه در میان باد به پرواز درمی آیند و حتی وارد بدن ما می شوند. ریزپلاستیک ها در دورترین مکان های زمین، از جمله منطقه ها کوهستانی و قطب ها هم یافت شده اند.

در آنالیز های سال 2018میلادی روی تعدادی از افراد تعیین شد که انسان بدون اینکه متوجه گردد، این ریزپلاستیک ها را می بلعد. در آنالیز های بعدی دانشمندان دریافتند انسان های جهان سالانه حدود 39 تا 52 هزار ریزپلاستیک می بلعند. بعلاوه آن ها بیش از 74هزار ریزپلاستیک های موجود در هوا را استنشاق می نمایند.

در آنالیز های دیگر تعیین شده که ظروف پلاستیکی غذا موجب وارد شدن نانوپلاستیک ها به درون غذا می شوند.

اثر منفی ریزپلاستیک ها روی سلامت انسان

ریزپلاستیک ها انسان را محاصره نموده اند و در هوا، آب، غذا و هر محصولی که استفاده می نمایند پیدا می شوند. محققان در آنالیز های خود به این نتیجه رسیده اند که ریزپلاستیک ها برای سلامت انسان خطرناک هستند. این ریزپلاستیک ها می توانند درست مانند الیاف آزبست، برای انسان خطرناک باشند و موجب التهاب ریه و انواع سرطان در انسان شوند. بعلاوه این ریزپلاستیک ها می توانند میکروارگانیسم ها و مواد شیمیایی سمی را وارد بدن مان نمایند و در نتیجه ما را در خطر ابتلا به بیماری های گوناگون قرار دهند.

تحقیقات نشان داده که ریزپلاستیک ها موجب اختلال متابولیک، سمیت منجر به آسیب سلول های عصبی و احتمال ابتلا به سرطان در انسان می شوند. بعلاوه ریزپلاستیک ها ممکن است در عملکرد غدد درون ریز بدن اختلال ایجاد نموده و موجب مسائل هورمونی و در نتیجه اضافه وزن شوند.

ریزپلاستیک ها ممکن است با صدمه به دستگاه تنفسی انسان، او را به مسائل جدی تر قلب و عروق مبتلا کند. بعضی از ریزپلاستیک های ناشی از محصولاتی مانند پیشگیرنده های شعله آتش اثری منفی روی رشد مغز جنین می گذارند و جلوی رشد طبیعی مغز را می گیرند. ترکیب هایی که به بعضی مواد فراوریی مانند پلاستیک و پارچه اضافه یا به صورت روکش استفاده می شوند تا جلوی ایجاد یا گسترده شدن آتش را بگیرند پیشگیرنده های شعله آتش نامیده می شوند.

بعلاوه در آنالیز های بیشتر تعیین شده که ریزپلاستیک ها اثر منفی روی دستگاه فراوریمثل، رشد طبیعی و اشتهای افراد گذاشته و موجب التهاب در بافت ها و صدمات کبدی می گردد.

اثر منفی زیست محیطی ریزپلاستیک ها

ریزپلاستیک ها اثرات بد و مخرب زیست محیطی، به ویژه محیط دریایی، دارند. ریزپلاستیک ها به وسیله آب راه ها به اکوسیستمی وارد می شوند که محل زندگی موجودات دریایی، از جمله جلبک ها، زئوپلانکتون ها، ماهی ها، خرچنگ ها، لاک پشت ها و پرندگان دریایی است. این ریزپلاستیک ها در بدن نهنگ ها هم دیده شده است.

محققان در آنالیز روی این حیوانات دریافتند DNA حیواناتی که مواد آلوده به پلاستیک مصرف نموده بودند، تجزیه شده بوده است. ضمناً آبشش ها و مجرا های گوارشی آن ها صدمه دیده بود و الیاف بسیار ریز پلاستیک ها به اندام های حیوانات دریایی صدمه زده بوده است.

البته فقط حیواناتی که در دریا زندگی می نمایند در معرض خطر ریزپلاستیک ها نیستند. حیوانات دیگری که از این موجودات دریایی تغذیه می نمایند، مانند مرغان دریایی، هم در خطر عوارض ریزپلاستیک ها قرار می گیرند. در واقع ریزپلاستیک هایی که به وسیله جانداران دریایی مصرف می شوند ممکن است در زنجیره غذایی قرار گیرند. در نهایت انسان هم در امان نخواهد بود و با مصرف غذا های دریایی در معرض خطر ناشی از ریزپلاستیک ها قرار می گیرد.

البته تنها محیط های آبی در خطر ریزپلاستیک ها قرار ندارند؛ آنالیز ها نشان داده که با پراکنده شدن انواع و اقسام پلاستیک در محیط زیست، خرده های این پلاستیک ها وارد خاک شده و آن را هم آلوده می نماید و در نتیجه زندگی میکروسکوپی خاک ها هم صدمه می بیند.

در واقع خاک پر از موجودات میکروسکوپی است که در آن زندگی می نمایند. از باکتری ها و قارچ ها گرفته تا موجودات ریز دیگری که در خاکی که ما به آن خاک کثیف می گوییم زندگی می نمایند. این موجودات در تجزیه مواد زاید محیط زیست نقش فعالی دارند و اگر آن ها را از دست بدهیم، مسائل زیست محیطی مهم تری گریبان مان را خواهد گرفت.

چه باید کرد؟

آلودگی ریزپلاستیک ها، دولت های سراسر جهان را به فکر استفاده کمتر از محصولات پلاستیکی انداخته است. در واقع آن ها تصمیم گرفتند هر سال از حجم فراوری پلاستیک بکاهند. مثلا در بعضی از استان های آمریکا مانند کانکتیکات، استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

علاوه بر تنظیم فراوری و چگونگی مصرف پلاستیک ها، صنایع پلاستیک سازی در کوشش برای فراوری پلاستیک های باکیفیت و البته پایدار هستند. آن ها معتقدند پلاستیک بد نیست، این پلاستیک های بد است که مضر هستند و بهتر است در فراوری آن ها از موادی، چون نفت استفاده ننمایند. پلاستیک هایی که با این مواد فراوری می شوند با گذشت ده ها هزار سال هم تجزیه نمی شوند؛ بنابراین این صنایع آغاز به سرمایه گذاری روی فراوری پلاستیک هایی کردند که مواد اولیه آن ها از مواد سبز و پایدار مانند گیاهان است. با این راهکار ها می توان جلوی آلوده نمایندگی و اثرات مخرب پلاستیک ها را گرفت.

نقش مردم در کاهش خطرات ریزپلاستیک ها

مردم که مصرف نمایندگان اصلی پلاستیک ها هستند هم باید از خطرات این ریزپلاستیک ها مطلع شوند و مشارکت فعالی در مدیریت پلاستیک های مضر داشته باشند. مثلا آن ها می توانند از پلاستیک های یک بار مصرف استفاده ننمایند و به جای استفاده از ظروف و بطری های پلاستیکی از نوع شیشه ای قابل استفاده مجدد آن ها استقبال نمایند. بعلاوه بهتر است آن ها از محصولاتی که حاوی میکرومهره هستند، پرهیز نمایند. میکرومهره ها، ذرات پلاستیکی جامدی هستند که ابعاد آن ها بیش از یک میلی متر نیست. از این میکرومهره ها بیشتر در محصولات مراقبت های شخصی مانندکرم های لایه بردار پوست، بعضی از خمیردندان ها و بعلاوه در تحقیقات زیست پزشکی و علوم پزشکی استفاده می گردد. هرچه مصرف محصولات حاوی میکرومهره ها و در عین حال انواع پلاستیک ها کمتر گردد، از میزان ریزپلاستیک ها و خطرات آن ها هم کم می گردد.

این روز ها پلاستیک های سبزتر و سازگار با محیط زیست فراوری شده اند، اما مردم با این محصولات آشنایی کمی دارند. بیشتر این پلاستیک ها از محصولاتی که گیاه محور و قابل تجزیه هستند فراوری می شوند و بافت آن ها شبیه پلیمر های طبیعی موجود در درختان، برگ ها و علف هاست.

مصرف این محصولات، صنایع مختلف را تشویق به فراوری محصولات سبزتر می نماید و کره زمین و موجودات روی آن را از خطرات بیشتر ریزپلاستیک ها نجات می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13243

به "خطر مرگ با ریزپلاستیک ها؛ چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر مرگ با ریزپلاستیک ها؛ چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید