خبرنگاران مدیرکل آسیب دیدگان بهزیستی: هرگونه کوتاهی در اعلام کودک آزاری جرم است

به گزارش کنفرانس هکا، تهران - خبرنگاران - مدیرکل امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی با اشاره به تایید لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان از سوی شورای نگهبان گفت: هرگونه کوتاهی در اعلام کودک آزاری براساس لایحه حمایت از حقوق بچه ها و نوجوانان جرم است، به عنوان مثال اگر فردی از کودک آزاری در همسایگی خود یا حتی در فضای مجازی آگاه گردد و به مراجعی مانند بهزیستی و پلیس فتا اطلاع ندهد، جریمه می گردد.

خبرنگاران مدیرکل آسیب دیدگان بهزیستی: هرگونه کوتاهی در اعلام کودک آزاری جرم است

محمود علیگو روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: دقت نگارش لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان به شدت در مشخص مجازات مرتکبان کودک آزاری به بهزیستی و ساختارهای قضایی یاری می نماید تا به راحتی خاطیان را مورد پیگیری قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین این لایحه موجب می گردد تا عده ای که متاسفانه مرتکب رفتارهای کودک آزاری می شوند، راحت تر بتوان عواقب کارشان را به اطلاع آنها رساند و عواقب و جرایم، قبل از وقوع جرم اطلاع رسانی می گردد.

مدیرکل امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی اضافه نمود: به طور مثال اکنون سارق می داند که در صورت ارتکاب سارقی این امکان وجود دارد که دستش قطع گردد؛ اگر کودک آزاران نیز بدانند که در صورت ارتکاب به کودک آزاری، چه عواقبی منتظر آنها است، در پیشگیری از جرم بسیار موثر خواهد بود.

علیگو با بیان اینکه یکی از ویژگی های لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان، روح پیشگیرانه آن از وقوع جرم است، اضافه نمود: یکی دیگر از نکات قابل توجه این لایحه، ساختارهای مداخله ای است که در آن طراحی شده است؛ به طور مثال هم سازمان های مردم نهاد و هم سازمان های دولتی مانند آموزش و پرورش و بهزیستی و نهادهای دیگر به شکل مناسبی، درگیر این موضوع شده اند.

وی گفت: همچنین براساس لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان، سلب مسئولیت از دستگاه قضا اتفاق نیفتاده است و این امر موجب می گردد که همگرایی در اجرای قانون شکل گیرد و همه نهادها به یک اندازه در اجرای قانون همکاری داشته باشند.

مدیرکل امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی تاکید نمود: بند بند لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان باید تبدیل به مدل هایی گردد که به وسیله رسانه ها به اطلاع مردم برسد. تمام مفاد این لایحه این ظرفیت را دارد تا به صورت مجزا به مردم اطلاع رسانی گردد که در صورت رعایت نکردن حقوق کودک، چه عواقبی در انتظار آنها است.

علیگو گفت: در یکی از بندهای لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان به مدل های اطلاع رسانی اشاره شده، به آن معنا که اگر کسانی که می توانند در امر کودک آزاری، اطلاع رسانی نمایند اما کوتاهی می نمایند، مجرم هستند. این بند به اورژانس اجتماعی کشور با شماره تلفن 123 یاری می نماید تا مردم در این زمینه کوتاهی ننمایند و این موارد را به شماره 123 اطلاع دهند.

وی با ابراز امیدواری اینکه با تصویب لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان، موارد ارتکاب کودک آزاری که اکنون کم است، همان میزان کم نیز دیگر وجود نداشته باشد، گفت: به طور مثال در خصوص موضوع کودک آزاری اخیر در مشهد که زنی که با کتک زدن فرزند خود و پخش تصاویر آن در صفحه اینستاگرام، از مردم تقاضای پول برای عدم انجام این رفتار غیرانسانی می کرد، با وجود این لایحه همه افراد آگاه از این کودک آزاری -حتی فالوئرهای آن صفحه اینستاگرامی - به راحتی قابل پیگیری خواهند بود و ظرفیت مشخص مجازات برای آنان براساس این لایحه وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرنگاران، روز یکشنبه هجدهم خرداد ماه، لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان در جلسه شورای نگهبان آنالیز و عدم مغایر با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داده شد.

لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان در سال 1390 به پیشنهاد قوه قضائیه و توسط دولت وقت به مجلس ارسال شد و سال 1397 به تصویب رسید. سه مرتبه با ایراد شورا و اصلاح مجلس روبرو شد ولی ناتمام ماند.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10873

به "خبرنگاران مدیرکل آسیب دیدگان بهزیستی: هرگونه کوتاهی در اعلام کودک آزاری جرم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مدیرکل آسیب دیدگان بهزیستی: هرگونه کوتاهی در اعلام کودک آزاری جرم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید